Ideja “e krisur” e Milenës

Milena ka një ide të krisur. Tetëmbëdhjetëvjeçarja dëshiron të hapë një dyqan për kafshë shtëpiake me shërbime veterinare në Graçanicë, enklavë serbe pak kilometra larg Prishtinës. Do të ishte dyqani i...

Mediat mbi mosmbajtjen e takimit Kurti-Vučić

Ndonëse një takim në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, u paralajmërua se do të zhvillohej gjatë pjesës së dytë të korrikut, një gjë...

Vjeshtë e nxehtë

Megjithëse do të duhej të merreshim me atë që po ndodh tani dhe në këtë moment, ndonjëherë duhet t'i lejojmë vetes një udhëtim të vogël në të ardhmen dhe të supozojmë...

Veriu i Kosovës në “kthetrat” e Kurtit

Jemi dëshmitarë të marrëveshjes së nënshkruar së fundi për energjinë elektrike që ka të bëjë me veriun e Kosovës. Në fakt, Leposaviqi, Zubin Potoku, Zveçani dhe Mitrovica veriore janë komuna me...

Kurti në serbisht dhe moskuptimi i serbëve

Ka disa muaj që po e dëgjojmë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, se si serbëve të Kosovës po u drejtohet në gjuhën serbe. Qoftë nëse bëhet fjalë për urimin e Pashkëve,...

Histori të vuajtjeve në burgun famëkeq të Goli Otokut në një libër

Në Muzeun e Burgut të Prishtinës, më 13 korrik, u promovua libri “Hije të shtrembëruara”, i cili sjell njëmbëdhjetë rrëfime të ish të burgosurve politikë shqiptarë që kanë vuajtur dënime në...

Dialogu Kosovë-Serbi dhe kredibiliteti i debatueshëm i BE-së

Tash kur edhe një herë çështja e vizave për shtetin e Kosovës u la jashtë agjendës është legjitime të diskutohet edhe një herë legjitimiteti i vetë Bashkimit Evropian si një ndërmjetës...

Qëndrim i përbashkët apo një shëtitje deri në Bruksel

Shumë vetë u befasuan nga lajmi se në samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor, tri vende, Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, do të paraqiteshin së bashku me një qëndrim të...

Listat e gjata të veteranëve të UÇK-së

Se shoqatat, organizatat dhe grupet e ndryshme mund të jenë më të forta se institucionet, këtë e vërteton edhe rasti i veteranëve të dyshimtë të UÇK-së në Kosovë. Shifra prej 19500...

Shënimi i muajit

Një marrëveshje shumë e pritur, dhe e paralajmëruar një muaj më parë, u arrit në qershor.Më 21 qershor, kryenegociatorët, Besnik Bislimi, i Kosovës, dhe Petar Petković, i Serbisë, u takuan në...