Home Te gjitha lajmet

Te gjitha lajmet

Grenell: Economy ‘First Step’ to Serbia-Kosovo Peace

An economic approach is the "first step" to reaching a long-lasting peace between Serbia and Kosovo, according to former acting Director of National Intelligence Ric Grenell on Newsmax TV on Monday. "We...

Lavrov/Dačić: The Kosovo knot – is a fair solution possible?

Article co-authored by Foreign Minister Sergey Lavrov and First Deputy Prime Minister and Foreign Minister of the Republic of Serbia Ivica Dacic published in Rossiyskaya Gazeta and Serbian Kurir on June...

Western Balkans leaders agree to bold actions to help region recover from COVID pandemic

The Western Balkans Partnership Summit advances regional economic cooperation to attract investment and accelerate recovery Today, leaders from the Western Balkan Six – Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, North Macedonia, Montenegro, and...

Thaçi, Veseli akuzohen për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte

Më 24 prill 2020, Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) u paraqiti Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) një aktakuzë me dhjetë pika për shqyrtim prej Gjykatës, ku Hashim THAÇI, Kadri...

Kurti zhvilloi bisedë telefonike me Lajčák-un

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, sot zhvilloi një bisedë telefonike me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera regjionale në Ballkanin...

Më 10 korrik “samit virtual” në Paris, më 12 rifillon dialogu në Bruksel

Me “lehtësimin” e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, dhe kancelares gjermane, Angela Merkel, të premten, më 10 korrik, do të zhvillohet një “samit virtual” mes Kosovës dhe Serbisë. Dy ditë më vonë...

Qeveria miraton vendim për themelimin e “Këshillit të Ekspertëve për Dialog me Serbinë”

Në mbledhjen e sotme Qeveria ka miratuar vendimin për themelimin e “Këshillit të Ekspertëve për Dialog me Serbinë” në kuadër të Zyrës së Kryeministrit. Detyrat e këtij Këshilli janë që të bëjë...

Grenell viziton sot Kosovën

Një delegacion i Qeverisë së SHBA-së, i kryesuar nga drejtori ekzekutiv i Korporatës amerikane për Financimin e Zhvillimit Ndërkombëtar (DFC), Adam Boehler do ta vizitojë Kosovën, ka bërë të ditur DFC. Në...

Hyn në fuqi Marrëveshja e re e Kyçjes KOSTT/ENTSO-E

Sot, me 29.09.2020, nga Grupi Regjional i Evropës Kontinentale (RGCE), trup i ENTSO-E, u vendos që Marrëveshja e re e Kyçjes, e nënshkruar me 30.06.2020 në mes të KOSTT dhe ENTSO-E,...

Western Balkans partnership summit

The Atlantic Council will host a Summit of leaders from the Western Balkans Six—Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Montenegro, North Macedonia, and Serbia—as they agree on bold, practical actions to advance...