Kocijançiq: Veprimet rreth Asociacionit të rinisin në fillim të 2017-s

Shefja për Politikë të Jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pret rinisjen e angazhimeve për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, në fillim të këtij viti. Teksa janë pyetur për...

EU radi na nastavku dijaloga Beograda i Prištine

EU radi na nastavku tehničkog dijaloga Beograda i Prištine. Radimo da do novog sastanka dođe što je brže moguće, jer je to u interesu obe strane, kažu u Briselu za Tanjug. EU...

Grenell paralajmëron takim të ri

I dërguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, tha se pret që takimi midis dy palëve të ricaktohet së shpejti. Takimi i paraparë për datën 27 qershor në Uashington...

Gabriel: Serbia duhet ta pranojë pavarësinë e Kosovës nëse do integrim në BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabriel ka thënë se ia ka bërë me dije Beogradit zyrtar që nëse dëshiron integrimin në Bashkim Evropian duhet ta pranojë pavarësinë e...

Borxhin e rrymës në veri e paguajnë qytetarët nga viset tjera

Rreth 8 milionë euro llogaritet vlera e energjisë elektrike të pa-faturuar për vitin 2016 në pjesën veriore të Kosovës, shifër kjo që është paguar nga qytetarët e pjesëve tjera të Kosovës,...

Muri nuk është pjesë e projektit të BE-së, thotë Hoxhiq

Zyrtarja ekzekutive në komunën e Mitrovicës veriore, Adriana Hoxhiq, ka thënë se muri ilegal në pjesën veriore të kësaj komune nuk është pjesë e projektit të Bashkimit Evropian (BE) për revitalizimin...

Nisin punimet tek sheshi në Mitrovicën veriore

Në pjesën veriore të Mitrovicës sot në mëngjes kanë filluar punimet për ndërtimin e një strukture të re betoni  që do të jetë pjesë e shëtitores në rrugën kryesore të qytetit. Ndërtimi...

Debat mbi Dialogun në katërvjetorin e Marrëveshjes së Brukselit

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që po lehtësohet nga Bashkimi Evropian, ka nevojë për ndryshime, si në dinamikën e bisedimeve ashtu edhe në aspektin e zbatimit të marrëveshjeve, ka deklaruar kryeministri...

Jevtiq në Serbi fton serbët për t’u kthyer në Kosovë

Nënkryetari i Qeverisë së Kosovës Dalibor Jevtiq ka qëndruar sot në Smederevë, Serbi, dhe atje është takuar me të shpërngulurit serbë nga Kosova, transmeton Koha.net. Ai, me këtë rast, u ka thënë...

Dogana dhe Policia e Kosovës në një objekt në Merdare me kolegët nga Serbia

Dogana e Kosovës dhe Policia e Kosovës nga sot do të punojnë bashkë në një objekt me kolegët e tyre nga Serbia prej të njëjtave dikastere. Zyrtari doganor kosovar, Fahredin Syla, ka...