Dialogu Prishtinë-Beograd vazhdon javën e fundit të janarit

Takimi ishte planifikuar më herët, diku ka mesi i muajt janar, por sipas Tanjug, kryeministri kosovar Isa Mustafa, e ka kushtëzuar takimin me marrjen e liberalizimit të vizave. Prandaj, sipas informatave të...

Žbogar: Poverenje Srba i Albanaca preduslov za ZSO

,,Situacija na Kosovu nije toliko loša, ukoliko se uzme u obzir ono što je do sada urađeno’’, rekao je gostujući u emisiji Razgovor RTK2 specijalni predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar,...

EU Common Position – Chapter 35

EU Common Position - Chapter 35 (Chapter 35: Other Issues Item 1: Normalisation of relations between Serbia and Kosovo) This position of the European Union is based on its general position for the Accession...

Qeveria e Kosovës miraton projektligjin për “Trepçën”

Qeveria e Kosovë ka miratuar sot projektligjin e ri për "Trepçën", për të cilin pritet të votohet në seancën e Kuvendit diten e premte, me 7 tetor. Klan Kosova ka siguruar Projektligjin...

Avni Arifi emërohet shef i negociatave me Serbinë

Qeveria e Kosovës emëroi sot Avni Arifin shef të negociatave me Serbinë. Arifi është këshilltar i kryeministrit Ramush Haradinaj. Ky i fundit tha se arsye pse është bërë një emërim i tillë...

Presidenti Thaçi: Komisioni për të Vërtetën dhe Pajtimin do të jetë i pavarur, i...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, e ka mbajtur takimin e dytë konsultativ me përfaqësues të shoqërisë civile dhe mjeteve të informimit për Komisionin për të Vërtetën dhe Pajtimin. Presidenti Thaçi...

Kuvendi miraton Rezolutën për heqjen e murit

Kuvendi i Kosovës ka miratuar me shumicën prej 74 votash Rezolutën e paraqitur nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës për cështjen e murit të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Deputetët e...

Prishtina do ta konsiderojë paralel Asociacionin, nëse ai themelohet nga Beogradi

Prishtina zyrtare do ta konsideronte jo vetëm të papranueshëm, por edhe organ paralel Asociacionin e komunave me shumicë serbe, nëse ai themelohet njëanshëm nga përfaqësuesit e serbëve të Kosovës me mbështetjen...

Kabašić: Sud na Severu od ponedeljka, o žalbama Odeljenje apelacije u Mitrovici a ne...

Sud u Severnoj Mitrovici u okviru kosovskog pravosudnog sistema počinje sa radom u ponedeljak, u osam časova. Istog dana sa radom počeće sudije u zgradi suda u objektu nekadašnje Jugobanke u...

BE kërkon nga liderët e Ballkanit “të përmbahen” nga deklaratat që dëmtojnë pajtimin

Bashkimi Evropian pret nga liderët në Ballkanit Perëndimor që të përmbahen nga deklaratat të cilat mund të jenë në dëm të fqinjësisë së mirë dhe pajtimit. Kështu deklaroi të hënën, zëdhënësi i...