Protest u Severnoj Mitrovici zbog smene policajaca

Građani Kosovske Mitrovice jutros su protestvovali u ovom gradu ispred policijske stanice zbog smene trojice policajaca koji su bili na šefovskim pozicijama u policijskom regionu “Mitrovica – sever” Građani su se okupili...

Promene u dijalogu Beograda i Prištine i perspektivi Zapadnog Balkana nakon evropskih izbora

Vizna liberalizacija za Kosovo se neće skoro dogoditi, kao ni proširenje EU, a ne zna se ni kako će se i kada nastaviti dijalog Beograda i Prištine, ocenjuju poznavaoci evropskih procesa,...

Është lansuar Platforma për Ndërtimin e mirëbesimit në Kosovë

Është lansuar për publikun Platforma për Ndërtimin e mirëbesimit në Kosovë, qendra e parë informative e këtij lloji mbi iniciativat, arritjet, mundësitë si dhe kampionët e ndërtimit të mirëbesimit. Drejtorja Ekzekutive e...

Grenell: Më 27 qershor, Kosova dhe Serbia takohen në Shtëpinë e Bardhë

I emëruari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, njoftoi se qeveritë e këtyre dy vendeve janë pajtuar që të takohen më 27 qershor në Shtëpinë...

Lista Serbe ngrinë komunikimin me presidentin Thaçi

Lista Serbe ka ngrirë çdo formë të komunikimit me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Me këtë vendim, ky subjekt politik, që përfaqëson serbët e Kosovës në institucionet qendrore dhe lokale, e...

Today’s meetings demonstrated willingness to move forward, says Mogherini

Today, Prime Ministers Aleksandar Vučić and Isa Mustafa and their delegations joined me for another round of talks in the framework of the High Level Dialogue for normalisation of relations between...

Government officials react after being stopped at Jarinje

They were stopped on Monday at Jarinje - an administrative crossing between Kosovo and central Serbia. Tanjug is reporting that Sarcevic and Djuric were on their way to Kosovska Mitorivca, where they...

Në shtator nis punën Prokuroria e Mitrovicës së veriut

Funksionimi i Prokurorisë në veri të Mitrovicës do të nisë nga 1 shtatori i këtij viti, ndonëse ka ende shumë punë për të bërë që kjo të ndodhë, ka thënë kryeprokurori...

Verifikim diplomash apo integrim i Universitetit të Mitrovicës

Kjo sipas tyre, nënkupton integrimin e këtij universiteti në arsimin e Kosovës. Siç thonë ata, verifikimin e këtyre diplomave mund ta kryejnë të gjithë ata studentë që dëshirojnë të punojnë në institucionet...

Dialogu Prishtinë-Beograd vazhdon javën e fundit të janarit

Takimi ishte planifikuar më herët, diku ka mesi i muajt janar, por sipas Tanjug, kryeministri kosovar Isa Mustafa, e ka kushtëzuar takimin me marrjen e liberalizimit të vizave. Prandaj, sipas informatave të...