REL siguron planin franko-gjerman

Të drejta të barabarta Kosovës dhe Serbisë, respektim i integritetit territorial, paprekshmëri e kufijve, njohje e simboleve shtetërore dhe një aranzhim i veçantë për komunitetin serb në Kosovë janë elementet kyçe...

Qeveria thotë se bën dialog me serbët, por jo publikisht

Qeveria e Kosovës thotë se është duke zhvilluar dialog me serbët lokalë, përkatësisht me përfaqësuesit e tyre dhe me disa organizata të shoqërisë civile, por se ai po bëhet larg syve...

Borrell: 21 nëntori nuk duhet të na gjejë pa marrëveshje për targat

"Jemi duke u përballur me krizën më serioze në dhjetë vjetët e fundit", tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, duke komentuar tensionet në rritje midis Kosovës dhe...

EU: Recent developments put years of hard work under Belgrade-Pristina Dialogue at risk

Kosovo/Serbia: Statement by the High Representative on the recent developments The recent developments in the relations between Kosovo and Serbia put years of hard work and achievements reached under the EU-facilitated Dialogue...

Chollett/Escobar: Është koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Nga: Derek Chollet, Këshilltar i Departamentit amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian i kanë vënë...

Miličević tregon për sulmin, paralajmëron qendër thirrjesh për raportim rastesh të dhunës

Pretendimet për sulm nga zyrtarët policorë në afërsi të pikës kufitare të Jarinjës i ka shpalosur në detaje drejtori i organizatës jo-qeveritare “Aktiv”, Miodrag Milliçeviq. Në një konferencë për media në Prishtinë,...

Hiqen barrikadat në veri

Pasditen e së enjtes janë larguar barrikadat në fshatin Rudarë, i cili gjindet në komunën e Zveçanit, raportojnë gazetarët e Radios Evropa e Lirë nga terreni. Sipas informacioneve nga terreni, barrikadat janë...

Njoftim për ndalimin e hyrjes së Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë

Vendimi i fundit i Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar hyrjen në Kosovë të Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, z. Porfirije për të vizituar Patriarkanën e Pejës dhe besimtarët, paraqet...

Chollet dhe Escobar sot në Kosovë

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të takojnë sot në Prishtinë udhëheqësit e Republikës së Kosovës. Takimet...

Në veri serbët e shohin sigurinë si problem kryesor, në Preshevë shqiptarët papunësinë

Siguria është çështja që e konsiderojnë si më problematike qytetarët serbë të komunave veriore të Kosovës, ndërsa për shqiptarët në Luginë të Preshevës problemi kryesor është papunësia, sipas anketës “Sfidat e...