Në veri serbët e shohin sigurinë si problem kryesor, në Preshevë shqiptarët papunësinë

Siguria është çështja që e konsiderojnë si më problematike qytetarët serbë të komunave veriore të Kosovës, ndërsa për shqiptarët në Luginë të Preshevës problemi kryesor është papunësia, sipas anketës “Sfidat e...

EU High Representative Borell met with President Vučić and Prime Minister Kurti in Paris

High Representative/Vice-President Josep Borrell met today with President of Serbia, Aleksandar Vučić and Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti in separate meetings in the margins of the Paris Peace Forum. The aim...

North of Kosovo: Joint Statement by the Spokesperson of EU High Representative and the...

The European Union and the United States of America are concerned about the continued tense situation in the north of Kosov We call on everyone to exercise maximum restraint, to take immediate...

Njoftim për ndalimin e hyrjes së Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë

Vendimi i fundit i Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar hyrjen në Kosovë të Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, z. Porfirije për të vizituar Patriarkanën e Pejës dhe besimtarët, paraqet...

EU Proposal – Agreement on the path to normalisation between Kosovo and Serbia (Text)

The Contracting Parties, Conscious of their responsibility for the preservation of peace, Committed to contribute to fruitful regional co-operation and security in Europe and to overcome the legacy of the past, Aware that the...

Hiqen barrikadat në veri

Pasditen e së enjtes janë larguar barrikadat në fshatin Rudarë, i cili gjindet në komunën e Zveçanit, raportojnë gazetarët e Radios Evropa e Lirë nga terreni. Sipas informacioneve nga terreni, barrikadat janë...

Borrell konfirmon se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të ri për dialogun

Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të ri për dialogun për normalizimin e...

Kurti dhe Vuçiq pajtohen për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes tyre, të...

European Council conclusions on Belgrade-Pristina Dialogue

The European Council met in Brussels for a one-day summit. They adopted conclusions on Ukraine, the economy, migration and other items, covering the Belgrade-Pristina Dialogue and the earthquake in Türkiye and...

Lista Serbe nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në veri të Kosovës

Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve të Kosovës, ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale të 23 prillit në katër komuna...