Datat e zbatimit të marrëveshjeve asnjëherë s’u respektuan

Asnjë marrëveshje e arritur në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, nuk ka nisur së zbatuari me kohë. Pavarësisht deklarimeve të ministres për Dialog, Edita Tahiri, që shumë prej marrëveshjeve, sipas...

Kosova bëhet me kod shtetëror telefonik

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore në Dialogun e Brukselit ka deklaruar se sot është arritur Marrëveshja për kodin telefonik shtetëror të Kosovës, mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin...

Escobar dhe Lajçak: Zbatim i marrëveshjeve dhe marrëveshje gjithëpërfshirëse

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, kanë thënë në Beograd...

Friedrich-Ebert-Stiftung: Draft-statuti i Asociacionit, bazë e mirë për diskutim

Organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se ka hartuar draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë - për të cilën gjë është rënë dakord në...

Dittmann: Të obligohet me ligj normalizimi i marrëdhënieve Kosovë – Serbi

Ambasadori gjerman në Serbi, Axel Dittmann ka thënë se për Serbinë nuk ka kushte të reja për sa i përket Kosovës, ndërsa në fund të procesit të afrimit me Bashkimin Evropian,...

Partitë serbe të gatshme për bashkëpunim me qeverinë e re

Subjektet politike, të cilat në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë kanë përfaqësuar komunitetin serb, presin dhe janë të gatshme të bashkëpunojnë me Qeverinë e re të Kosovës. Njëri...

Kurti u drejtohet serbëve të Kosovës: Mos u ndikoni nga regjimi autoritar në Beograd

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një mesazh drejtuar serbëve në vend, i ka lutur që të mos bien nën ndikimin e regjimit të Beogradit, por të besojnë më shumë në...

Serbia ndërpret bisedimet në Bruksel, shkak vrasja e Ivanoviqit

Delegacioni i Serbisë në Bruksel ka ndërprerë bisedimet që nisën sot dhe mësohet se ata do të kthehen me urgjencë në Beograd për shkak të vrasjes së liderit serb të SDP-së...

EU radi na nastavku dijaloga Beograda i Prištine

EU radi na nastavku tehničkog dijaloga Beograda i Prištine. Radimo da do novog sastanka dođe što je brže moguće, jer je to u interesu obe strane, kažu u Briselu za Tanjug. EU...

Osmani takohet me Escobarin në Nju Jork

Për dialogun Prishtinë- Beograd është diskutuar në takimin ndërmjet presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe këshilltarit të Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Derek...