Asociacioni i komunave serbe pritet të hyjë në fazën e themelimit

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se fillimisht kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, duhet të formojë grupin i cili do të analizojë...

Thaçi mirëpret hapjen e linjës ajrore Prishtinë – Beograd

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se e mirëpret hapjen e linjës ajrore Prishtinë-Beograd, veprim që mundësohet pas nënshkrimit të Letrës së Qëllimit mes kompanisë ajrore “Lufthansa” dhe Autoritetit...

Vuçiq: Koha të bisedojmë për Kushtetutën dhe Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se ka ardhur koha të bisedohet guximshëm për Kushtetutën e Serbisë dhe Kosovën. “Mendoj se qëndrimi ynë...

Tahiri: Muri në veri të Mitrovicës është në kundërshtim me ligjet e Kosovës dhe...

"Ndërtimi i këtij muri është një veprim ilegal dhe në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit për revitalizimin e urës së Ibrit dhe si i tillë do të ndalet dhe rrënohet," tha...

Next meeting in the framework of the EU-facilitated Dialogue convened for 1 February

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, has invited Prime Minister Aleksandar Vučić and Prime Minister Isa Mustafa to Brussels for another round of...

EU-facilitated Belgrade-Pristina Dialogue: Implementation of the Telecommunications Agreement

Today, 13 November 2016, representatives of both parties under the EU facilitation reached an arrangement on further implementation of the agreed and signed Telecommunications Agreement from 2013 and the 2015 Action...

Mustafa emëron Todosijeviqin ministër të pushtetit lokal

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka marrë vendim për emërimin e Ivan Todosijeviq, në detyrën e ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal. Me këtë rast, kryeministri Mustafa ka pritur në...

NVO podnele tužbu protiv Dauta Haradinaja

Predstavnici srpskih civilnih organizacija na Kosovu podneli su krivičnu prijavu protiv poslanika Alijanse za budućnost Kosova Dauta Haradinaja zbog govora mržnje. Nakon što su mediji nedavno preneli vest da je poslanik Alijanse...

Tani Thaçi ngrihet kundër Asociacionit, kërkon ta bllokojë dialogun në Bruksel

Shtatë vjet e pesë muaj pasi vetë e ka nënshkruar marrëveshjen që parasheh krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tani paralajmëron rrezik të madh...

U shënua progres në zhbllokimin e zbatimit të marrëveshjeve, thotë Tahiri

Është shënuar progres në zhbllokimin e marrëveshjeve në fushën e heqjes së barrikadës nga ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë dhe marrjen e kodit telefonik shtetëror për Kosovën deklaroj ministrja për...