Stoltenberg: KFOR-i i gatshëm të intervenojë nëse rrezikohet siguria

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë të mërkurën se i takon Beogradit dhe Prishtinës që të shmangin përshkallëzimin e situatës. Ai i ka bërë këto deklarata pas takimeve të...

Borrell për REL: Dialogu rifillon sapo ta caktojmë përfaqësuesin

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell jep sinjale se dialogu politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të nisë shpejt. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Borrell...

Sot e nesër në Bruksel, vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi

Sipas medieve të Beogradit, dialogu Kosovë-Serbi në nivel ekspertësh do të zhvillohet sot e nesër, transmeton Koha.net. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, do t’i prijë delegacionit...

Borell: BE-ja nuk po bën garë me SHBA-në në lidhje me dialogun

Bashkimi Evropian nuk është në garë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në lidhje me lehtësimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ka deklaruar të enjten në...

Radaković: Početak rada suda znači nestanak pravnog vakuma na severu Kosova

Direktor Centra za zastupanje demokratske kulture Dušan Radaković izjavio je danas da sa početkom rada Osnovnog suda, tužilaštva i odeljenje Apelacionog suda u Mitrovici nestaje dugogodišnji pravni vakum na severu Kosova. Radaković...

Nisin punimet tek sheshi në Mitrovicën veriore

Në pjesën veriore të Mitrovicës sot në mëngjes kanë filluar punimet për ndërtimin e një strukture të re betoni  që do të jetë pjesë e shëtitores në rrugën kryesore të qytetit. Ndërtimi...

Serbia, pengesë e Kosovës drejt INTERPOL-it

Kosova i ka gjasat mjaft të mira që të pranohet në Organizatën Ndërkombëtare të Policisë - INTERPOL dhe arsyet për të shpresuar se ky proces do të përfundojë me sukses janë...

Kuvendi i Serbisë miraton raportin për dialogun me Kosovën

Kuvendi i Serbisë miratoi mëngjesin e së enjtes raportin për dialogun me Kosovën. Për miratimin e dokumentit të titulluar “Raporti për procesin e negociatave me ‘institucionet e përkohshme të vetëqeverisjes' në Prishtinë”,...

Multi Perspektiva, projekt i ri i të kuptuarit të historisë

New Perspektiva ka nisur një projekt të ri, Multi Perspektiva, që ka të bëjë me metodologjinë shumë-perspektivëshe të mësimdhënies/të mësuarit të historisë. Multi Perspektiva është një uebfaqe si pikë referimi për mësuesit...

Austria aplikon për kodin telefonik të Kosovës me 1 janar

Lajmin për Gazetën Tribuna e ka dhënë ministrja për Dialog, Edita Tahiri, e cila tha se pas votimit të kodit për Kosovën nga ITU, kodi do të shpallet në buletinin e...