Vuçiq pas takimit me Lajçakun: Serbia, gati për dialog

Serbia është e gatshme në çdo moment të vazhdojë dialogun me Kosovën, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Beograd me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për...

Thaçi me lule e zotim te lapidari i djemve te vrame serbë. Kurrë ma!

Thaçi ka tregue për vendosjen e kunorave me lule në memorialin përkujtimor të sulmit kriminal kundër të rijve të fshatit Gorazhdec, të kryem 14 vite ma parë, ku mbetën të vramë...

Srpska lista: Svako ko uđe u KBS, po starom kolašinskom običaju da se izopšti

Po "starom kolašinskom običaju" ih izopštiti: "Ne zvati ni na radost, ni na žalost", "ni u crkvu, ni u kafanu" - "da se proglase nepoželјnim u svim javnim objektima"; "ignorisati ih...

Duhet format dhe koncept tjetër për dialogun me Serbinë, thotë kryeministri Mustafa

(Pjesë nga intervista) Radio Evropa e Lirë: Ka një ngecje në bisedimet e Kosovës me Serbinë, që ka nxitur edhe debate ndërmjet palëve dhe të them akuza të ndërsjella për marrëveshjet e...

Në Bruksel është mbajtur takimi i radhës i grupit zbatues të marrëveshjes së IBM-së

Nën kryesimin e ministres për Dialog, znj. Edita Tahiri, delegacioni i Qeverisë së Republikës së Kosovës ka zhvilluar takimin e radhës trepalësh të ndërmjetësuar nga BE për zbatimin e marrëveshjes për...

BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, tha se pavarësisht se kush e formon qeverinë e re në Kosovë, BE pret një përshpejtim dhe zbatim të agjendës për reforma...

Tači: Priznavanjem Kosova Rusija bi učinila uslugu Srbiji

Kosovski predsednik Hašim Tači izjavio je da je sa predsednikom Aleksandrom Vučićem izgradio fer i konstruktivnu komunikaciju i tvrdi da bi Rusija priznavanjem kosovske nezavisnosti učinila najveću uslugu Srbiji, jer bi...

Ura e Ibrit lëshohet në qershor

Ai ka thënë të enjten për "Epokën e re" se tashmë është shpallur tenderi dhe në muajin mars kompania fituese do t’i nisë punimet për renovimin e urës mbi lumin Ibër,...

Presidenti Thaçi në debat të hapur në Qendrën Mediale në Çagllavicë

Presidenti Thaçi ka prezantuar edhe njëherë aty argumentet në mbështetje të transformimit të FSK-në në ushtri të Kosovës, duke thënë se kjo iniciativë e domosdoshme ligjore është ndërmarrë në përputhje me...

Mariq: Emërohen anëtarët e rinj të ekipit për formimin e Asociacinit

Ministri serb në Qeverinë e Kosovës, Ljubomir Mariq ka njoftuar sot se janë emëruar anëtarët e rinj të ekipit menaxhues për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Ministri serb në Qeverinë e...