Borrell mirëpret marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë rreth deklaratës për të pagjeturit

Kryediplomati evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar të mërkurën se shefat negociatorë të Kosovës dhe Serbisë, kanë arritur pajtueshmëri më 4 prill për deklaratën për persona të pagjetur. Në këtë nivel negociatash, Kosova...

Bislimi: Janë pesë kritere për statutin e Asociacionit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se ka një pajtim të plotë në Bruksel që do të jenë pesë kritere, përmes së cilave do të shihet se a është i pranueshëm...

Bislimi: Shtyrja e zgjedhjeve në veriun e Kosovës, nuk është opsion i mirë

Zëvendëskryeministri dhe kryenegociatori i Kosovës për bisedimet me Serbinë, Besnik Bislimi thotë se shtyrja e zgjedhjeve për kryetarët e komunave veriore të banuara me shumicë serbe, nuk është një opsion i...

Kosova ndalon qarkullimin e makinave me targa KM të regjistruara në dhjetor e tutje

Kosova nuk do të lejojë hyrjen dhe qarkullimin e veturave që kanë targat ilegale serbe KM, e që janë riregjistruar nga dhjetori i vitit të kaluar dhe tutje. Kështu tha ministri i...

“Serbët jolojalë” mbesin pa paga nga Serbia

Pesë muaj pasi kanë dorëzuar dorëheqjet në institucionet e Kosovës në veri të vendit, kjo nuk është dëshmuar si zgjidhje e mirë për disa qytetarët nga komuniteti serb. Ata pretendojnë se...

Miratohet Deklarata për të Zhdukurit dhe paraqitet draft-statuti për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, miratuan Deklaratën për të Zhdukurit nga lufta e fundit në Kosovë, gjatë një takimi në Bruksel. Deklarata parasheh disa angazhime për...

Escobar: Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit duhet të nisë me Asociacionin

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve duhet të nisë me...

Krasniqi: Ekipi Menaxhues për Asociacionin nuk iu përgjigj ftesës për takim

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në Kosovë, Elbert Krasniqi, tha se sipas vendimit të vitit 2020, Ekipi Menaxhues për hartimin e statutit për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë...

Vuçiq: Krijimi i Asociacionit, parakusht për kthimin e serbëve në institucione

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Rashkë me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, tha se parakusht për kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës është themelimi i Asociacionit të...

Lajçak pret dakordim mbi hapat e ardhshëm në takimin e kryenegociatorëve të hënën

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, Miroslav Lajçak, është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 12 maj në Beograd. Vuçiq, pas takimin me Lajçakun,...