Thaçi me lule e zotim te lapidari i djemve te vrame serbë. Kurrë ma!

Thaçi ka tregue për vendosjen e kunorave me lule në memorialin përkujtimor të sulmit kriminal kundër të rijve të fshatit Gorazhdec, të kryem 14 vite ma parë, ku mbetën të vramë...

Lajçaku së shpejti në Prishtinë dhe Beograd për t’i vendosur modalitetet e dialogut

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ditëve në vijim do të qëndrojë në Prishtinë dhe Beograd për ta përgatitur terrenin dhe për t’i diskutuar modalitetet në funksion të...

Nga “ngrirja” e Listës Serbe, pasoja për të gjithë

Që nga miratimi i Ligjit për Trepçën nga Kuvendi i Kosovës, përfaqësuesit Listës Serbe, e cila përfaqëson bashkësinë serbe në të gjitha institucionet e vendit, kanë “ngrirë” pjesëmarrjen në legjislativin dhe...

“Visible and sustainable improvement in relations between Kosovo and Serbia is needed,” says Mogherini

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of European Commission, met today with Kosovo President Hashim Thaçi to discuss the developments in EU-Kosovo relations and the significant progress...

BE fillon revitalizimin e urës më 14 gusht, thotë Tahiri

Ministrja për Dialog e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, njofton opinionin se revitalizimi i urës dhe heqja e barrikadës mbi urën e lumit Ibër në Mitrovicë fillon më 14...

Beogradi (s’)mund ta krijojë listën unike për zgjedhjet në Kosovë

Beogradi zyrtar do të përpiqet, që pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë, të ndikojë tek politikanët serbë, të cilët pritet t’i fitojnë mandatet e deputetëve në Kuvendin e Kosovës, për...

Supremja kthen në rigjykim rastin e Todosijeviqit

Gjykata Supreme e Kosovës ka vendosur që ta kthejë në rigjykim rastin ndaj Ivan Todosijeviqit, deputetit të Listës Serbe – partisë kryesore të serbëve në Kosovë – konfirmoi për Radion Evropa...

BE: Formatin e dialogut e vendosin Prishtina dhe Beogradi

Brukseli e ka lënë në dorën e Prishtinës dhe të Beogradit ta vendosin formatin në fazën e ardhshme të dialogut, shkruan sot Koha Ditore. Njëjtë kanë deklaruar edhe kur janë pyetur për...

Escobar dhe Lajçak diskutojnë situatën në Kosovë dhe rajon me ambasadorët e NATO-s

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari i posaçëm i BE-së për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, kanë folur të hënën para ambasadorëve...

Hoxhaj: Dialogue with Belgrade should have a clear timetable

Government of Kosovo has two main priorities in a dialogue with Belgrade – all agreements should be implemented and dialogue should have a clear timetable, said Kosovo deputy prime minister and...