Paralelizmi lë pa ndihma studentët serbë në Kosovë

Studenti Marko nga territori i Komunës së Graçanicës, afër Prishtinës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe, nuk ka të drejtë të aplikojë për ndihmë financiare nga Qeveria e Kosovës. Ai është...

Borrell: S’ka të ardhme evropiane nëse mbahen kontakte me Putinin

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë që të mbështesë sanksionet evropiane ndaj Rusisë, pas një takimi në Bruksel, ku morën pjesë edhe kryediplomatët e gjashtë...

G7 kërkon nga Kosova dhe Serbia të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog

Ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara në botë (G7) u kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog dhe të...

Takimet në Bruksel përfundojnë pa marrëveshje për targat

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, në nivel të kryenegociatorëve, që u mbajt të premten në Bruksel nuk solli marrëveshje lidhur me targat e veturave. Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialog, Mirosllav Lajçak...

Vuçiq: Pozicioni i Serbisë nuk ka qenë kurrë më i rëndë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se pozicioni politik i Serbisë nuk ka qenë “kurrë më i rëndë” dhe se është “komplikuar edhe më shumë” nga deklaratat e presidentit rus, Vladimir...

Scholz në takim me Kurtin: Njohja e Kosovës është pjesë e dialogut 

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis këtyre dy vendeve Duke iu referuar marrëveshjes së pritur midis...

Scholz pret Kurtin dhe Vuçiqin

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë sot në takime të ndara në Berlin kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Më pas, dy liderët pritet të takohen...

BE konfirmon takimin e Lajçakut me Kurtin dhe Vuçiqin

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Çështje të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka konfirmuar se i dërguari i posaçëm i bllokut evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, do...

Hil: Ako mislite da će Rusija pomoći u vezi sa Kosovom – razmislite ponovo

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil, koji je na novoj dužnosti u Beogradu proveo svojih prvih mesec dana, ocenio je u intervjuu za Glas Amerike da SAD i EU očekuju da...

Kancelari gjerman Scholz javën tjetër me Kurtin dhe Vuçiqin

Kancelari gjerman Olaf Scholz do të pres në takime kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Alleksandar Vuçiq, më 4 maj, ka njoftuar Zyra e Shtypit dhe Informacionit e...