Kurti i cilëson nxitëse deklaratat e Petkoviqit për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se deklaratat e bëra nga drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, janë deklarata nxitëse dhe nuk i kontribuojnë ligjit dhe shtetit të Kosovës. Drejtori...

Multi Perspektiva, projekt i ri i të kuptuarit të historisë

New Perspektiva ka nisur një projekt të ri, Multi Perspektiva, që ka të bëjë me metodologjinë shumë-perspektivëshe të mësimdhënies/të mësuarit të historisë. Multi Perspektiva është një uebfaqe si pikë referimi për mësuesit...

BE-ja reagon ndaj vazhdimit të afërsisë mes Serbisë dhe Rusisë

Në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel nuk e kanë pritur mirë bisedën e fundit telefonike midis presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, dhe atij rus, Vladimir Putin. Sipas njoftimeve nga Serbia dhe Rusia,...

Breakthrough in ease of access to civil identity papers for returnees

A group of Kosovo Serbs who spontaneously returned to Lubozhdё/Ljubožda village (Istog/Istok municipality) in March 2017, after 18 years in displacement, successfully obtained their personal civil identity documents, thus overcoming an...

BE: Kufiri mes dy Mitrovicave, sipas ligjeve të Kosovës

Bashkimi Evropian ka kërkuar që kufiri mes Mitrovicës Jugore dhe Mitrovicës Veriore të shënohet sipas ligjeve të Kosovës, shkruan sot Koha Ditore. Ligji për kufijtë administrativë saktëson se “kufiri në mes të...

Liderët opozitarë: Marrëveshja me Serbinë, në kufijtë ekzistues

Liderët e partive opozitare në Kosovë thanë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë, duhet të bëhet duke mos cenuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës. Këto komente ata i bën gjatë një...

Vuçiq: Thaçi u pajtua që të bashkëpunojmë në hetimet për vrasjen e Ivanoviq

Presidenti Aleksandar Vuçiq ka thënë se homologu i tij nga Kosova, Hashim Thaçi është shprehur i gatshëm që të bashkëpunoj me Serbinë për zbardhjen e vrasjes së liderit serb të SDP-së,...

Në Bruksel vazhdon dialogu në nivel ekspertësh

Në Bruksel vazhdon sot dialogu midis Kosovës dhe Serbisë në nivel të ekspertëve. Në raundet e deritashme të bisedimeve të këtij niveli, që kanë nisur muajin e kaluar, është diskutuar për të...

EU on the implementation of the justice agreement

(Statement by the Spokesperson on the implementation of the justice agreement in the context of the EU-facilitated Dialogue) Today's integration of judges, prosecutors and administrative staff into the Kosovo judiciary marks the...

Problemet e komuniteteve jo-shumicë në zbatimin e pakos së masave për tejkalimin e pasojave...

Në lidhje me pakon e 15 masave të miratuara nga Qeveria e Kosovës për tejkalimin e pasojave ekonomike te shkaktuara nga pendemia virusit korona dhe situatës në terren në mesin e...