BE-ja konfirmon takimin e së martës mes Kosovës dhe Serbisë

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se të martën, më 21 qershor në Bruksel do të zhvillohen takime në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në të cilët do të jetë në...

Verdict in Oliver Ivanovic Case Pronounced

The Court found proven that on 14 April 1999 numerous Albanian families were forcefully removed from their houses by the Serbian forces and gathered together outside into the streets. Among these,...

Nisin punimet tek sheshi në Mitrovicën veriore

Në pjesën veriore të Mitrovicës sot në mëngjes kanë filluar punimet për ndërtimin e një strukture të re betoni  që do të jetë pjesë e shëtitores në rrugën kryesore të qytetit. Ndërtimi...

Festival o kulturnoj sceni Kosova, “Miredita, dobar dan”, od 31. maja u Domu omladine

Festival "Mirëdita, dobar dan!", godišnje predstavljanje kulturne i društvene scene Kosova u Beogradu, biće održan od 31. maja do 3. juna u Domu omladine, najavio je organizator, Centar za kulturnu dekontaminaciju...

Çfarë përmban marrëveshja e nënshkruar në Uashington?

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nënshkruar të premten, marrëveshje për normalizim ekonomik në Shtëpinë e Bardhë, në prani të presidentit të Shteteve të Bashkuara,...

Borrell: Do të monitorojmë me kujdes se kush e zbaton marrëveshjen e kush jo

Në Bruksel, të enjten dhe të premten zhvillohet samiti i liderëve të Bashkimit Evropian, nga i cili do të shprehet mbështetje edhe për marrëveshjen e Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë, dhe...

Presidenti Thaçi: Personalisht do të angazhohem të zbardhet fati i të gjithë të pagjeturve...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mori pjesë sot në konferencën e organizuar nga Qendra Burimore për Personat e Zhdukur. Me këtë rast, Presidenti Thaçi tha se është e dhimbshme dhe...

Drejtësia për krimet e luftës po zbehet

Është publikuar raporti i Fondit për të Drejtën Humanitare Kosovë mbi gjykimet për krime lufte dhe vepra penale të motivuara etnikisht dhe politikisht në Kosovë në vitin 2016 “Koha kalon, drejtësia...

Lista Serbe paralajmëron fuqizimin e paralelizmit

Rekomandimit të ambasadorit gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde, për të “kontribuar në mënyrë konstruktive në shtensionim” të situatës në veri, zyrtarët e Listës Serbe i janë përgjigjur duke i mbështetur të...

Franca, Gjermania presin që dialogu të rinisë shpejt

Franca dhe Gjermania presin që dialogu midis Kosovës dhe Serbisë të rinisë shpejt, shkroi në një postim në Twitter Ambasada e Francës në Kosovë. “Së bashku me kancelaren Merkel, presidenti ...