SHBA pret marrëveshje “në ditët në vijim”, Kurti nuk shtyn afatin për targat

Përderisa zyrtarët e Shteteve të Bashkuara kanë deklaruar se shpresojnë që Kosova dhe Serbia do të zgjidhin çështjen e targave "gjatë ditëve në vijim", kryeministri kosovar, Albin Kurti, ka thënë se...

BE: KOSTT dhe Elektrosever arrijnë marrëveshje për rrymën në veri

Bashkimi Evropian njoftoi të mërkurën se Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) dhe kompania serbe, Elektrosever, në Mitrovicën e Veriut, kanë arritur marrëveshje teknike për...

Escobar takon Osmanin dhe Kurtin në Prishtinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të mërkurën se Kosova ka qenë, dhe është palë konstruktive në dialogun me Serbinë, dhe ka gatishmëri që të rrisë angazhimin, me qëllim të...

Gati katër muaj të shkuar huq për Elektrosever-in

Kompania serbe, Elektrosever, nuk i ka plotësuar kushtet që i përcakton Udhërrëfyesi për Marrëveshjen për Energji ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, edhe pse kanë kaluar më shumë se dy javë nga afati...

Lajçak takon Vuçiqin në Beograd

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, do të takohet të hënën në Beograd me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Siç kanë njoftuar nga...

Lajçak: Të mos shpërdoret mundësia për arritjen e normalizimit

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se dy shtetet nuk duhet të shpërdorin mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje për normalizimin e raporteve. Lajçak këtë...

Kurti flet për liberalizimin e vizave, propozimin franko-gjerman dhe dialogun

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha që është optimist për liberalizmin e vizave. Deklaratat ai i bëri në konferencën e përbashkët me shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, pasi...

Manastiri i Deçanit e “mirëpret” me kushte Kurtin

“Unë jam kryeministri i parë i Kosovës, me të cilin priftërinjtë ortodoksë në Manastirin e Deçanit nuk pranojnë të takohen”. Kjo ishte një nga deklaratat e fundit të kreut të Qeverisë së...

Blinken bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin për nevojën e intensifikimit të procesit të dialogut

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka zhvilluar të martën biseda të ndara telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Sipas Zyrës së kryeministrit Kurti, ai...