Lajçak: Më 13 maj do të bisedohet për targat

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, përmes një shkrimi në Twitter ka njoftuar se ka biseduar me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë në dialogun e...

Vuçiq dhe Bërnabiq bisedojnë me Donfried për dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 26 prill është takuar me Ndihmës-sekretaren amerikane të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, me të cilën ka biseduar për dialogun Kosovë-Serbi, për...

Donfried: Kosova dhe Serbia të angazhohen në dialog

Ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, ka thënë të hënën, 25 prill, se Kosova dhe Serbia duhet të angazhohen në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian...

BE kërkon marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë dhe kushte për takim të nivelit të...

Bashkimi Evropian është duke shpresuar se gjatë kësaj jave do të ketë edhe një takim mes Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut në nivel të kryenegociatorëve. Pas dështimit javën e kaluar...

Lajçak kërkon vazhdimin e bisedimeve për targat

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak, u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që në ditët në vijim të takohen sërish për të diskutuar për çështjen e...

Lajçak: U takon kryenegociatorëve të arrijnë marrëveshje për targat

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak, tha se më 20 prill është mbajtur takimi i fundit i grupeve punuese të Kosovës dhe Serbisë, lidhur me çështjen...

BE-ja kërkon nga Kosova e Serbia kompromis për çështjen e targave

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të arrijnë kompromis për çështjen e targave të makinave, teksa kanë mbetur edhe dy ditë që të gjendet një zgjidhje afatgjate për...

Kosova thotë se parimi i reciprocitetit për targat “është i panegociueshëm”  

Për Kosovën, parimi i reciprocitetit për zgjidhjen lidhur me targat e makinave është i padiskutueshëm dhe i panegociueshëm, deklaroi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Grupet punuese të Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin...

Pas sulmeve në veri, bëhet thirrje kundër eskalimit të situatës

Disa sulme të njëpasnjëshme ndaj Policisë së Kosovës afër pikave kufitare në veri të vendit në ditët e fundit po shihen si alarm serioz për sigurinë e Kosovës. Qeveria e Kosovës, liderë...

Targat si simbol i hendekut mes Kosovës dhe Serbisë

Olliver Vujoviq, me prejardhje nga Prishtina, punon në Kosovë, por familja e tij jeton në Serbi. Kjo është arsyeja pse ai kalon pothuajse çdo fundjavë përmes pikës kufitare Kosovë-Serbi. Ai drejton...