Përfundon samiti virtual Kosovë-Serbi

Samiti i paralajmëruar për një kohë të gjatë nga Franca dhe Gjermania me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, u zhvillua virtalisht të premten të premten dhe kjo shënon vazhdimin e dialogut...

Thaçi: Dialogu do të ngrihet në nivel presidencial

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se dialogu në mes Prishtinës dhe Beogradit do të ngrihet në nivel presidencial. Në një deklaratë për “Deutsche Welle” Thaçi ka thënë se fokusi i...

Katastarski sporazum bez primene: Međa na Kosovu, razmera u Srbiji

Zbog problema oko registra nepokretne imovine na Kosovu, takozvanog katastra, parcela Ismeta koji živi u jednoj od opština na jugu Kosova u katastarskim knjigama manja je nego što zaista jeste i...

Borrell: S’ka marrëveshje, negociatat do të vazhdojnë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur marrëveshje për çështjen e targave dhe dokumenteve serbe gjatë rundit të ri të dialogut të...

Scholz: Me Francën po i shtyjmë Kosovën dhe Serbinë drejt marrëveshjes

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka konfirmuar se ekziston plani franko-gjerman, që është raportuar se është një propozim për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Kosovës dhe Serbisë. “Sa u përket Kosovës dhe Serbisë,...

Mogherini kërkon nga kryeministrat e Ballkanit të punojnë më shumë për të ardhmen evropiane

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogerini, ka inkurajuar kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor që të angazhohen më shumë për përmbushjen e synimeve...

Tahiri: Kosova shumë shpejt do të konsolidoj sistemin unitar të drejtësisë edhe në veri...

Zbatimi i marrëveshjes për drejtësi mundëson krijimin e sistemit unik të drejtësisë së Kosovës në pjesën veriore të Kosovës, ku një gjykatë themelore dhe një zyrë prokuroriale do të fillojnë së...

Lajçak në Beograd: Dialogu të vazhdojë pa vonesa

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak deklaroi se pret që negociatat të vazhdojë në muajin korrik në Bruksel. Lajçak i bëri komentet pas...

Zhbllokohen pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë

Të shtunën, më 2 tetor, janë zhbllokuar dy pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë. Gazetarët e Radios Evropa e Lirë raportojnë se nga rrugët që çojnë në...

Komuna e Gjakovës padit Dragica Gashiqin

Komuna e Gjakovës ka dorëzuar një padi në Gjykatën Themelore të Gjakovës, me anë të së cilës kërkohet "anulimi i kontratës për dhënien me qira të banesës me kërkesë për masë...