BE-ja ka shtuar presionin ndaj Serbisë, thotë Tahiri

Ajo ka deklaruar se kjo është vërejtur gjatë Samitit të Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Paris. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ministrja Tahiri ka treguar se në...

Kush e përbën Ekipin Menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit?

Katër serbë janë emëruar në krye të Grupit Menaxhues, që do të përpilojë Statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Katër serbë janë emëruar në krye të Grupit Menaxhues, që do...

“Policija Kosova krši Zakon o upotrebi jezika”

Neprevođenjem izveštaja na srpski i odgovora upućenih novinarima samo na albanskom, Policija Kosova krši Zakon o upotrebi jezika, navode iz Kancelarije poverenika za jezike. Na više žalbi RTV Kim ali i predstavnika...

Qytetarët në veri nuk i paguajnë faturat e rrymës dhe shërbimet komunale

Hulumtimi ka treguar se mbi 80 për qind e të anketuarve kanë borxhe ndaj kompanisë të energjisë. Megjithatë, kur bëhet fjalë për furnizimin me ujë dhe deponimin e mbeturinave shumica e...

BE fillon revitalizimin e urës më 14 gusht, thotë Tahiri

Ministrja për Dialog e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, njofton opinionin se revitalizimi i urës dhe heqja e barrikadës mbi urën e lumit Ibër në Mitrovicë fillon më 14...

Ngrirja e komunikimit të Listës Serbe me Thaçin me porosi të Beogradit

Vendimi i Listës Serbe që të ngrijë marrëdhëniet me presidentin e Kosovës, është absurde, destruktive dhe veprim i porositur nga Beogradi, vlerëson kabineti i presidentit Hashim Thaçi. Lista Serbe ka vendosur të...

Të enjten pritet takimi i radhës Hyseni-Gjuriq

Ekipet e ekspertëve, në kuadër të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, do të takohen gjatë kësaj jave. Sipas burimeve brenda Bashkimit Evropian, takimi pritet të zhvillohet të enjten dhe aty do...

Kurti: Dialog me kushte të Kosovës me Serbinë

Kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të vazhdonte bisedimet me Serbinë në formën e njëjtë që kanë bërë qeveritë e shkuara. Në Specialen e KTV-së, Kurti...

Qeveria ka miratuar Planin për Zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit

Qeveria ka miratuar një listë veprimesh që për qëllim kanë zbatimin e marrëveshjeve të Uashingtonit, të cilat kanë të bëjnë me normalizimin ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Të gjitha janë pjesë...

Vuçiq e bën të qartë, BE nuk na pranon pa normalizuar raportet me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u tha sot gazetarëve në Arangjellovac se Bashkimi Europian nuk do ta lejojë Serbinë të bëhet anëtare e tij me të drejta të plota pa dokumentin...