Stojanoviq: Për Asociacionin do të flasë me Mogherinin

Zëvendëskryeministri serb në Qeverinë e Kosovës, Branimir Stojanoviq tha sot se është e rëndësishme për të bërë presion në komunitetin ndërkombëtar në mënyrë që shqiptarët të zbatojnë atë që është rënë...

Implementation of the Justice Agreement

The notification by Serbia on 9 December of the termination of employment of Judges, Prosecutors and administrative staff with effect on 10 January 2017 allows for their integration on that day...

Hekurudhat e Kosovës në veri, nën administrimin e Serbisë

Kosova vazhdon të mos e administrojë linjën hekurudhore në veri të Mitrovicës, ndërkohë që ka filluar zbatimin e projekteve për rehabilitimin dhe modernizmin e hekurudhave në përgjithësi. Linja ndërkombëtare hekurudhore që lidh...

Lista serbe sërish ‘ngrin’ pjesëmarrjen në institucione

Lista Serbe, përmes një komunikate për medie, ka bërë të ditur se sërish e ka “ngrirë” pjesëmarrjen e përfaqësuesve të saj në institucionet qendrore të Kosovës, në ekzekutiv dhe legjislativ. “Aleksandar Vuçiq...

Diskutohet zbatimi i marrëveshjes për telekomunikacionin

Në Bruksel sot po diskutohet rreth hollësive të zbatimit të marrëveshjes së telekomunikacionit e cila u bë publike të dielën. Në Bruksel sot po diskutohet rreth hollësive të zbatimit të marrëveshjes së...

Deputetët e Listës Serbe kthehen në Kuvend

Deputetët e Listës Serbe kanë marrë vendimin për t’u kthyer në Kuvendin e Kosovës, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë kryetari i Listës Serbe Slavko Simiq. Simiq tha se vendimi është...

Kushtet e Kosovës për themelimin e Asociacionit serb

Ajo në një ligjëratë të mbajtur ditë më parë në një Universitet të Tiranës, ka thënë se Asociacioni nuk mund të themelohet pa u shpërbë plotësisht të gjithë strukturat paralele serbe,...

Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe: obligim apo mundësi e mirë?

Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe në përgjithësi prezentohet dhe arsyetohet si një obligim ndërkombëtar. Përfaqësues të qeverisë i referohen Asociacionit si pjesë e procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë....

Agjencia e Regjistrimit Civil fillon shërbimet për qytetarët e komunave në veri

Të gjithë qytetarët e këtyre komunave kanë mundësi që të pajisen me dokumente të Republikës së Kosovës: Pasaportë, Letërnjoftim, Patentë-shoferë, si dhe të bëjnë Regjistrimin e Automjeteve të tyre me targa,...

Kryetari Bahtiri dënon incidentet e fundit, kërkon vazhdimin e punëve përreth urës

Kryetari i Komunës, Agim Bahtiri e dënon ashpër incidentin që ka ndodhur gjatë natës së mbrëmshme, si dhe disa incidente ndëretnike të ditëve të fundit, që kanë ndodhur në të dyja...