Shtërpcë/Štrpce

Miliona nga buxheti i Kosovës për objekte të lëna pas dore në komunat me...

“Investim i shkuar huq”, thotë Zvonko, një banor i Shtërpcës në jug të Kosovës, duke komentuar spitalin e papërfunduar në vendin ku jeton ai, si dhe njësitë e zbrazëta të banimit....

Në Evropë, nuk ka vend për mohimin e gjenocidit, thonë Borrell dhe Varhelyi

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, thuhet në deklaratën e përbashkët të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe komisionerit Oliver...

Elektrosever shkel afatet e përcaktuara me marrëveshje

Kompania serbe, Elektrosever, nuk i ka dorëzuar të dhënat e fundit për konsumatorët në Kompaninë për Distribuimin e Energjisë Elektrike në Kosovë - KEDS dhe te Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe...

PE-ja miraton rezolutën që bën thirrje për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohje të ndërsjellë”. Kjo është hera e parë që në një dokument të institucioneve...

Davenport: U poslednje dve godine manje etnički motivisanih incidenata

U 419.emisiji Slobodno srpski gostovao je šef Misije OEBS-a na Kosovu Majkl Devenport. U intervjuu Budimiru Ničiću on je ocenio bezbednosnu situaciju na Kosovu kao stabilnu, ali krhku. “Procena OEBS-a se slaže...

BE: Kosova ka të drejtë t’i heqë targat “KM”

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për çështje të politikës së jashtme dhe sigurisë, Peter Stano, tha se BE-ja ka qenë e njoftuar, por jo edhe e konsultuar nga autoritetet e Kosovës për...

Lajçak: “Situatë e re” në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se në marrëdhëniet Kosovë-Serbi është krijuar një “situatë e re” që i ka ndryshuar “planet dhe temat” e vizitës...

Kurti takon Lajçak, temë kryesore dialogu Kosovë-Serbi

Në takimin e zhvilluar të hënën me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, Kryeministri Albin Kurti theksoi se Qeveria e Republikës së Kosovës është e angazhuar për...

Elektrosever merr licencën për furnizimin e veriut me rrymë

Zyra e Rregullatorit për Energji e Kosovës (ZRRE) miratoi të premten licencën për kompaninë Elektrosever, për furnizimin e veriut të Kosovës me energji elektrike. Bordi i ZRRE-së votoi me pesë vota për...

European Council conclusions on Western Balkans

The European Union expresses its full and unequivocal commitment to the EU membership perspective of the Western Balkans and calls for the acceleration of the accession process. Building on the revised methodology,...