Han: Beograd i Priština do rešenja sledeće godine

Komesar za proširenje EU i susedsku politiku Johanes Han izjavio je u intervjuu N1 da očekuje da će sledeće godine Beograd i Priština pronaći održivo pravno obavezujuće rešenje. "Namerno smo se uzdržali...

Kurti: Kemi dallime rreth marrëveshjes për të pagjeturit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Prishtina ka dallime konceptuale me Beogradin zyrtar lidhur me marrëveshjen për të pagjeturit. Gjatë një konference për media në Prishtinë, Kurti e pranoi se Kosova...

Pse veriu i Kosovës është strehë e grupeve kriminale?

Tetë vjet prejse Kosova dhe Serbia janë pajtuar për integrimin e institucioneve serbe të drejtësisë dhe sigurisë nga veriu i Kosovës në sistemin qendror, në “listën e zezë” të Shteteve të...

Lajçak: Gjithçka në dialog është politike

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se “nuk ka asgjë teknike në bisedimet për normalizim të raporteve, pasi çdo gjë...

Vuçiq: Serbia, e gatshme për marrëveshje për të pagjeturit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia është e gatshme të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën për personat e zhdukur në luftë. “Ne jemi të gatshëm të nënshkruajmë marrëveshje për personat e...

Scholz: Me Francën po i shtyjmë Kosovën dhe Serbinë drejt marrëveshjes

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka konfirmuar se ekziston plani franko-gjerman, që është raportuar se është një propozim për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Kosovës dhe Serbisë. “Sa u përket Kosovës dhe Serbisë,...

Çfarë po ndodh me projektligjin për regjistrimin e popullsisë në veri të Kosovës?

Projektligji për regjistrimin e serbëve në katër komunat veriore nuk është as afër që të dërgohet për miratim në Kuvend. Së paku jo këta muajt e parë të fillimvitit, për shkak se...

Nikolić: Priština pogazila sporazume iz Brisela

Prеdsеdnik Srbijе Tomislav Nikolić izjavio jе da ćе sе svaki slеdеći pokušaj privrеmеnih institucija u Prištini da izazovu sukob, poput događaja vеzanih za voz, završiti lošе. Čini mi sе da su...

Supremja kthen në rigjykim rastin e Todosijeviqit

Gjykata Supreme e Kosovës ka vendosur që ta kthejë në rigjykim rastin ndaj Ivan Todosijeviqit, deputetit të Listës Serbe – partisë kryesore të serbëve në Kosovë – konfirmoi për Radion Evropa...

Vuçiq: Rakiq pranon që të shembet muri në Mitrovicë të veriut

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq është takuar pasditen e së enjtes me përfaqësuesit e Listës Serbe dhe kryetarit e komunave me shumicë serbe në Kosovë. Gjatë një pauze të këtij takimi ai...