Përshtatja me politikën e jashtme të BE-së, “element qendror në rrugën evropiane”

Bashkimi Evropian u ka rikujtuar vendeve të Ballkanit Perëndimor se përshtatja e qëndrimeve të tyre me vendimet e BE-së në politikë të jashtme dhe siguri, është element qendror në rrugëtimin e...

Borrell pret në darkë joformale liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, do të organizojë një darkë joformale me gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor të mërkurën, më 11 maj. Tradita...

Vuçiq: Pozicioni i Serbisë nuk ka qenë kurrë më i rëndë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se pozicioni politik i Serbisë nuk ka qenë “kurrë më i rëndë” dhe se është “komplikuar edhe më shumë” nga deklaratat e presidentit rus, Vladimir...

Scholz në takim me Kurtin: Njohja e Kosovës është pjesë e dialogut 

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis këtyre dy vendeve Duke iu referuar marrëveshjes së pritur midis...

Scholz pret Kurtin dhe Vuçiqin

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë sot në takime të ndara në Berlin kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Më pas, dy liderët pritet të takohen...

BE konfirmon takimin e Lajçakut me Kurtin dhe Vuçiqin

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Çështje të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka konfirmuar se i dërguari i posaçëm i bllokut evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, do...

Hil: Ako mislite da će Rusija pomoći u vezi sa Kosovom – razmislite ponovo

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil, koji je na novoj dužnosti u Beogradu proveo svojih prvih mesec dana, ocenio je u intervjuu za Glas Amerike da SAD i EU očekuju da...

Kancelari gjerman Scholz javën tjetër me Kurtin dhe Vuçiqin

Kancelari gjerman Olaf Scholz do të pres në takime kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Alleksandar Vuçiq, më 4 maj, ka njoftuar Zyra e Shtypit dhe Informacionit e...

Lajçak: Më 13 maj do të bisedohet për targat

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, përmes një shkrimi në Twitter ka njoftuar se ka biseduar me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë në dialogun e...

Vuçiq dhe Bërnabiq bisedojnë me Donfried për dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 26 prill është takuar me Ndihmës-sekretaren amerikane të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, me të cilën ka biseduar për dialogun Kosovë-Serbi, për...