Kurti bashkëbisedoi me aktivistë të shoqërisë civile të Serbisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i priti në takim dhe bashkëbisedoi me aktivistë të të drejtave të njeriut, gazetarë dhe përfaqësues të disa organizatave joqeveritare të Serbisë. Kryeministri Kurti foli...

Kosova dhe Serbia pajtohen për zbatim të marrëveshjes për energjinë

Për qytetarët e katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, do të fillojë faturimi i rrymës së shpenzuar. Kështu deklaroi kryenegociatori i Kosovës në dialogun me Serbinë Besnik Bislimi, pas...

BE-ja konfirmon takimin e së martës mes Kosovës dhe Serbisë

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se të martën, më 21 qershor në Bruksel do të zhvillohen takime në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në të cilët do të jetë në...

Presidenti i KE-së: Kosova të fokusohet në dialogun me Serbinë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, ka deklaruar se fokusi i institucioneve të Kosovës duhet të jetë procesi i normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë dhe zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara...

Vuçiq: Serbia, e gatshme për marrëveshje për të pagjeturit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia është e gatshme të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën për personat e zhdukur në luftë. “Ne jemi të gatshëm të nënshkruajmë marrëveshje për personat e...

PE: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë të bazohet në njohjen reciproke

Komisioni i Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme (AFET) ka miratuar të martën raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën. Në raportin për Kosovën i bëhet thirrje Këshillit të BE-së që...

Scholz me kërkesa ndaj Serbisë për njohjen e Kosovës dhe sanksione ndaj Rusisë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, deklaroi më 10 qershor se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës. Ai këto deklarata i bëri gjatë një vizite në...

“Ballkanit të Hapur” i shtohen marrëveshjet

Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia në takimin e radhës të “Ballkanit të Hapur” që u mbajt më 7 dhe 8 qershor në Ohër, nënshkruan katër marrëveshje dhe memorandume. Kryeministrat Dimitar Kovaçevski...

Çfarë pritet të ndodhë në Ohër?

Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do të obligohen me një marrëveshje të përbashkët për përpjekjet e përbashkëta për të luftuar evazionin fiskal në të tri vendet. Kështu thuhet në tekstin e...

Komuna e Deçanit nën hetime për pronat e Manastirit

Prokuroria Themelore e Pejës ka nisur hetime ndaj Komunës së Deçanit për moszbatimin e një vendimi të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës - të vitit 2016 - përmes të cilit, Manastirit të...