FDHK: Gjykimet për krimet e luftës – ende në fillim

FDHK e publikon në formën online raportin më të ri mbi përcjelljen e gjykimeve në vitin 2019 Në kuadër të aktiviteteve të rregullta në projektin “Monitorimi i Gjykimeve të ndërlidhura me Krimet...

Njoftim për ndalimin e hyrjes së Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë

Vendimi i fundit i Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar hyrjen në Kosovë të Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, z. Porfirije për të vizituar Patriarkanën e Pejës dhe besimtarët, paraqet...

Grenell viziton sot Kosovën

Një delegacion i Qeverisë së SHBA-së, i kryesuar nga drejtori ekzekutiv i Korporatës amerikane për Financimin e Zhvillimit Ndërkombëtar (DFC), Adam Boehler do ta vizitojë Kosovën, ka bërë të ditur DFC. Në...

Kurti e quan “të vdekur” dialogun e Kosovës me Serbinë

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, thotë se problemet e partisë së tij me LDK-në janë “të tejkalueshme” dhe ato lidhen kryesisht me bashkëpunimin e kësaj të...

Lansohet projekti “Mbështetje edukimit në gjuhën serbe në Kosovë”

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z. Arsim Bajrami, ka bërë ndarjen simbolike të 131 diplomave të verifikuara (certifikuara) nga MAShT për studentët e Universitetit të Mitrovicës Veriore, me të cilat...

Paralelizmi lë pa ndihma studentët serbë në Kosovë

Studenti Marko nga territori i Komunës së Graçanicës, afër Prishtinës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe, nuk ka të drejtë të aplikojë për ndihmë financiare nga Qeveria e Kosovës. Ai është...

BE: Zbatimi i marrëveshjes për dokumentet, hap pozitiv

Bashkimi Evropian e mirëpritur zbatimin e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet për hyrje/dalje. Kjo marrëveshje mes dy vendeve është arritur nën ndërmjetësim të Bashkimit Evropian më 27 gusht. Sipas saj, Kosova...

Hahn: Accession no longer just idea but reachable objective

Serbia has reached major achievements on its EU path, he said. Next Monday, the EU and Serbia will open the first two chapters in the talks – Chapter 32 on financial control...

Rinisja e dialogut Kosovë-Serbi, në qershor

Rinisja e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të ndodhë para fundit të qershorit, tha Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, pas takimit...

Kriza në Kosovë dhe zgjedhjet në Serbi e kanë shtyrë dialogun

Kriza politike në Kosovë dhe zgjedhjet në Serbi kanë bërë që ky proces të stagnojë. “Unë mendoj se askush nuk ka pritur se Kosova mund të angazhohet që të shkojë në Bruksel...