Kurti reveals his approach to the dialogue with Serbia

In a discussion aired by the Kosovo Foundation for Open Society, KFOS, on Tuesday night, new prime minister Albin Kurti outlined the four key principles that he believes should guide the...

Vuçiq: Kosova të tërheqë policinë ose do marrim masa

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Kosova duhet të ndryshojë vendimet e saj “të këqija” ose në të kundërtën, shteti i tij do të ndërmarrë masa, pa specifikuar se për...

Presidenti i KE-së: Kosova të fokusohet në dialogun me Serbinë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, ka deklaruar se fokusi i institucioneve të Kosovës duhet të jetë procesi i normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë dhe zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara...

BE kërkon marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë dhe kushte për takim të nivelit të...

Bashkimi Evropian është duke shpresuar se gjatë kësaj jave do të ketë edhe një takim mes Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut në nivel të kryenegociatorëve. Pas dështimit javën e kaluar...

Bislimi: Nuk do të ketë takim Kurti-Vuçiq

Udhëheqësi i delegacionit të Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi konfirmoi se gjatë këtij muaji nuk do të ketë takim ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë,...

Kosova dhe Serbia mbulojnë simbolet shtetërore në targat e automjeteve

Kosova dhe Serbia nga dita e hënë (4 tetor) kanë filluar vendosjen e letrave ngjitëse në targat e automjeteve që kalojnë në territorin e njëra-tjetrës. Ngasësit e automjeteve po pajisen me...

Kosova hap Ambasadën në Jerusalem

Kosova zyrtarisht ka hapur Ambasadën e saj në Jerusalem, njoftoi të dielën, më 14 mars, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës. “Në pamundësi për të qenë prezentë në Jerusalem,...

Lajçak: U takon kryenegociatorëve të arrijnë marrëveshje për targat

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak, tha se më 20 prill është mbajtur takimi i fundit i grupeve punuese të Kosovës dhe Serbisë, lidhur me çështjen...

EU’s Borrell and Várhelyi on the sentencing of Ratko Mladic for genocide

BiH: Joint Statement by the High Representative Josep Borrell and Commissioner Olivér Várhelyi on the sentencing of Ratko Mladic for genocide The final judgement in the case of Ratko Mladić by the...

SHBA-ja dhe Kosova zotohen për zbatim të shpejtë të marrëveshjes së Uashingtonit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe kryeshefi ekzekutiv i Koorporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA, Adam Boehler, nënshkruan një deklaratë të përbashkët, përmes së cilës mirëpresin "përfundimin e shpejtë...