BE-ja pret që Hoti të emërojë kryenegociatorin e Kosovës për dialog

Bashkimi Evropian dëshiron që sa më parë të rifillojë dialogu mes Kosovës dhe Serbisë dhe që qëllimi i këtij rifillimi të jetë edhe përfundimi sa më i shpejtë i këtij dialogu...

Grenell vazhdon të jetë i Dërguar Special për Dialogun Serbi-Kosovë

Richard Grenelli edhe zyrtarisht ka dhënë dorëheqje nga Departamenti i Shtetit dhe nga posti i tij si ambasador i Amerikës në Gjermani. “Ambasadori Grenell ka dhënë dorëheqje nga posti i tij dhe...

Rrethi i ri i dialogut, ndoshta në qershor

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, synon që të zhvillojë shumë shpejt rrethin e parë të bisedimeve, ndoshta edhe këtë muaj, merr vesh Radio Evropa e...

Lajçak i zhgënjyer me masat e reja të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, është shprehur i zhgënjyer me masat e reja të reciprocitetit të marra mbrëmë nga Qeveria e Kosovës ndaj Serbisë.Lajçak përmes një postimi...

Qeveria vendos masa të reja të reciprocitetit ndaj Serbisë

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës ka vendosur masa të reja të zbatimit gradual të reciprocitetit ndaj Serbisë. Sipas zëdhënësit të Qeverisë, Përparim Kryeziu, masat e vjetra do të vazhdojnë të...

Borrell: BE-ja preferon gjendjen e tanishme të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, në një bisedë me disa gazetarë të vendeve evropiane, foli të premten edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Borrell...

BE-ja refuzon të komentojë deklaratën e Thaçit për Lajçakun

Zyra për Punët e Jashtme e Bashkimit Evropian ka refuzuar të komentojë deklaratën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se nuk do të marrë pjesë në dialogun me Serbinë, nën udhëheqjen...

Thaçi thotë se s’merr pjesë në negociata që udhëhiqen nga Lajçaku

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, që është i zëshëm në kritikat ndaj përfaqësuesit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha se s’do të marrë pjesë në proceset negociuse...

Gjermania dhe Franca: Rifillojeni tani dialogun e udhëhequr nga BE-ja!

(Artikull i përbashkët i ministrit të Jashtëm, Jean-Yves Le Drian, dhe ministrit të Jashtëm federal, Heiko Maas) Koronavirusi ka përmbysur jetën tonë të përditshme duke rrezikuar kësisoj të nxjerrë më shumë në...

Qeveria e Kosovës synon të themelojë Institut të ri për hetimin e krimeve të...

Qeveria e Kosovës në detyrë po synon të themelojë Institutin e ri për hetimin e krimeve të luftës të kryera gjatë luftës në Kosovë, përfshirë edhe krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidin. Zyrtarët...