Borrell pret në darkë joformale liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, do të organizojë një darkë joformale me gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor të mërkurën, më 11 maj. Tradita...

Pesë kryediplomatë të BE-së kërkojnë debat urgjent për Ballkanin

Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Sllovenisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Çekisë, i kanë kërkuar shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, që në mënyrë urgjente të fusë në rend dite Ballkanin Perëndimor në...

EU on Serbia’s referendum about Constitutional amendments

Statements by the Spokesperson According to preliminary results, voters who went to the polls on Sunday in Serbia to vote on amendments to the Constitution, expressed support to the proposal.  The EU welcomes...

Ballkani i hapur: Kërkohet zbatimi i marrëveshjeve të arritura

Zbatimi i marrëveshjeve politike në praktikë e posaçërisht i marrëveshjes për lëvizjen e mallrave, ishte mesazhi kryesor nga takimi trepalësh i nismës rajonale për bashkëpunim “Ballkani i hapur”, ku janë të...

European Commission assesses and sets out reform priorities for the Western Balkans and Turkey

Today, the European Commission adopted its 2021 Enlargement Package, providing a detailed assessment of the state of play and the progress made by the Western Balkans and Turkey on their respective...

Ahead of the EU – Western Balkans Summit, civil society discusses how to build...

Ahead of the EU – Western Balkans summit (Brdo, 6 October 2021), the second edition of the EU-Western Balkans Media Literacy conference took place on 27 September 2021, as a hybrid...

Western Balkans: Borrell meets with regional leaders

High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission Josep Borrell hosted an informal dinner with Western Balkans leaders on Tuesday in New York, in the margins of...

Gjermania mbështet Planin e Veprimit të Tregut të Përbashkët Rajonal; është në dijeni për...

Qeveria gjermane e konsideron si "detyrë urgjente" jetësimin e marrëveshjeve të Planit të Veprimit të Tregut të Përbashkët Rajonal, miratuar në samitin e Sofjes në 2020. Në një përgjigje me shkrim...

‘Mini-Shengeni’ pagëzohet ‘Open Balkan’

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i kanë ftuar edhe vendet tjera në rajon që t'i bashkohen nismës së...

Germany, UK Reaffirm Commitment to Western Balkans

During their meeting in Berlin, British Foreign Secretary Dominic Raab and German Foreign Minister Heiko Maas signed a joint declaration in which, among other things, they reaffirmed their countries’ commitment to...