Hovenier: Nuk mbështesim marrëveshje që kërcënon sovranitetin e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e ka bërë të qartë tashmë se "nuk mbështet asnjë...

Draft-statuti nga FES-i: Asociacioni me simbole të veta, kuvend, kryetar…

Në një draft-statut të publikuar të hënën nga organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), parashihet që Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë të formohet...

Chollett/Escobar: Është koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë...

Nga: Derek Chollet, Këshilltar i Departamentit amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Shtetet e Bashkuara të...

Kurti për REL: Jemi paralajmëruar për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se ka marrë paralajmërime për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes së Perëndimit, nëse Kosova nuk do të tregohet...

Vazhdohet afati i konkursit për pranimin e policëve të rinj në...

Policia e Kosovës e ka vazhduar afatin e konkursit për punësimin e pjesëtarëve të rinj nga komunitetet joshumicë, për të plotësuar pozitat e lira...

Lajçak diskuton me Kurtin dhe Bislimin hapat e ardhshëm të dialogut

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë se është kthyer të mërkurën në Kosovë, për të...

Vuçiq: Plani evropian është kornizë e re negociuese për Serbinë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se diplomatët e huaj i kanë thënë se nëse nuk e pranon planin franko-gjerman, Serbia do të përballet me...

Borrell: Presim përkushtim serioz dhe gatishmëri për angazhim konstruktiv për planin...

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i ka informuar sot ministrat e Jashtëm të BE-së për ecurinë e dialogut mes Kosovës dhe...

Vuçiq i gatshëm të punojë për zbatimin e planit evropian

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, tha se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, gjatë bisedimeve me...

Lajçak: Kemi pritur më shumë mirëkuptim për propozimin e BE-së

Pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, në...

Targat sërish problem ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Banorët e Mitrovicës së Veriut, një prej katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, janë të hutuar nga situata e re e...

Emisari gjerman: Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa e...

I dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, tha të enjten se qëndrim i Berlinit është se Serbia nuk mund të...

Kosova ndalon qarkullimin e makinave me targa KM të regjistruara në...

Kosova nuk do të lejojë hyrjen dhe qarkullimin e veturave që kanë targat ilegale serbe KM, e që janë riregjistruar nga dhjetori i vitit...

Friedrich-Ebert-Stiftung: Draft-statuti i Asociacionit, bazë e mirë për diskutim

Organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se ka hartuar draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë - për...

Escobar dhe Lajçak këtë javë në Kosovë dhe Serbi

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, pritet që më 20 janar të vizitojë Kosovën, e më pas edhe Serbinë, për...

Chollet: Një krizë në Kosovë do të pengonte bashkëpunimin SHBA-Serbi

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka thënë se një krizë e mundshme në Kosovë mund të pengojë bashkëpunimin mes...

Chollet: Presim propozime nga Kosova për Asociacionin

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, tha se “Kosova duhet të përmbushë të gjitha zotimet në kuadër të dialogut, përfshirë...

Chollet në Kosovë për të shtyrë përpara dialogun e Brukselit

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit (DASH), Derek Chollet, do të vizitojë Kosovën më 11 janar, në mes të përpjekjeve të reja...

Escobar dhe Lajçak diskutojnë situatën në Kosovë dhe rajon me ambasadorët...

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari i posaçëm i BE-së për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav...

Hiqen barrikadat në veri

Pasditen e së enjtes janë larguar barrikadat në fshatin Rudarë, i cili gjindet në komunën e Zveçanit, raportojnë gazetarët e Radios Evropa e Lirë...

North of Kosovo: Joint Statement by the Spokesperson of EU High...

The European Union and the United States of America are concerned about the continued tense situation in the north of Kosov We call on everyone...

Njoftim për ndalimin e hyrjes së Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe...

Vendimi i fundit i Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar hyrjen në Kosovë të Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, z. Porfirije për të...

Vuçiq urdhëron rritjen e gatishmërisë luftarake të ushtrisë dhe policisë serbe

Presidenti serb, i cili është edhe komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka urdhëruar që ushtria dhe të gjitha...

Kosova aplikon për anëtarësim në BE

Kosova, më 15 dhjetor, ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka dorëzuar aplikimin në Republikën Çeke -...

Lajçak: Vuçiq e kupton seriozitetin e situatës në veri

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se ka zhvilluar një bisedë të sinqertë me presidentin...

Kurti pret në takim Escobarin dhe Lajçakun

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohet sot në Prishtinë me të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguarin e...

Osmani dhe Kurti diskutojnë me Escobarin për zhvillimet e fundit në...

Pas takimit që presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pati me të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u tha se “është diskutuar për...

Chollet dhe Escobar sot në Kosovë

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të takojnë sot...

REL siguron planin franko-gjerman

Të drejta të barabarta Kosovës dhe Serbisë, respektim i integritetit territorial, paprekshmëri e kufijve, njohje e simboleve shtetërore dhe një aranzhim i veçantë për...

Rikonfirmohet perspektiva e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e Bashkimit Evropian kanë rikonfirmuar të martën përkushtimin e palëkundur për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në bllokun evropian. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von...

Incidente në veri gjatë përgatitjeve për zgjedhje

Disa grupe të qytetarëve serbë në Zubin Potok dhe Mitrovicë të Veriut penguan të martën hapjen e zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke...

Borrell: Prishtina dhe Beogradi kanë marrë tekstin e përditësuar të planit...

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, konfirmoi se Prishtina dhe Beogradi kanë marrë tekstin e përditësuar...

Çka nëse bojkotohen zgjedhjet në veri?

Zgjedhjet për kryetarë të katër komunave në veri të Kosovës mund të nxjerrin probleme politike dhe jo ligjore, nëse pjesëmarrja në to bojkotohet, ashtu...

Qeveria thotë se bën dialog me serbët, por jo publikisht

Qeveria e Kosovës thotë se është duke zhvilluar dialog me serbët lokalë, përkatësisht me përfaqësuesit e tyre dhe me disa organizata të shoqërisë civile,...

Baza ligjore për kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës

Pjesëtarët e komunitetit serb, të cilët janë larguar nga institucionet e drejtësisë në veri të Kosovës dhe nga Policia, mund të kthehen në pozitat...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për targat

Kryediplomati evropian, Josep Borell, ka thënë se Kosova dhe Serbia - nën ndërmjetësim të Bashkimit Evropian - kanë arritur marrëveshje për targat ilegale serbe. Borrell...

Bislimi dhe Petkoviq takohen për targat në Bruksel

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq - nën ndërmjetësim të të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak -...

Kosova shtyn për 48 orë shqiptimin e gjobave për targat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shtyrë për 48 orë zbatimin e fazës së dytë të vendimit për riregjistrimin e makinave me targa ilegale...

Borrell: Nuk ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se Kosova dhe Serbia nuk arritën ndonjë marrëveshje për çështjen e targave dhe për...

Kurti e Vuçiq në takim urgjent në Bruksel

Me ftesë të kryediplomatit evropian, Josep Borrell, liderët e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel. Takimi mes Borrellit...

Kurti dhe Vuçiq ftohen në Bruksel

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë,...

Miličević tregon për sulmin, paralajmëron qendër thirrjesh për raportim rastesh të...

Pretendimet për sulm nga zyrtarët policorë në afërsi të pikës kufitare të Jarinjës i ka shpalosur në detaje drejtori i organizatës jo-qeveritare “Aktiv”, Miodrag...

Borrell: 21 nëntori nuk duhet të na gjejë pa marrëveshje për...

"Jemi duke u përballur me krizën më serioze në dhjetë vjetët e fundit", tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, duke...

EU High Representative Borell met with President Vučić and Prime Minister...

High Representative/Vice-President Josep Borrell met today with President of Serbia, Aleksandar Vučić and Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti in separate meetings in the...

Escobar: Kosova të përmbushë kërkesat për targat dhe Asociacionin e komunave...

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar, tha se Kosova duhet të përmbushë kërkesat perëndimore për çështjen targave të makinave dhe themelimin e...

“Nëse s’nënshkruan, të djegin makinën”: Rrëfimet e punëtorëve të dorëhequr nga...

Një punonjëse e Gjykatës Themelore në Mitrovicë thotë se është detyruar të japë dorëheqje pas 20 vitesh shërbimi, pasi më 5 nëntor, në një...

SHBA: Kosova dhe Serbia të tregojnë gatishmëri për të gjetur zgjidhje

Shtetet e Bashkuara besojnë se Kosova dhe Serbia duhet të tregojnë se janë të gatshme të gjejnë zgjidhje në mënyrë konstruktive, dhe që të...

EU: Recent developments put years of hard work under Belgrade-Pristina Dialogue...

Kosovo/Serbia: Statement by the High Representative on the recent developments The recent developments in the relations between Kosovo and Serbia put years of hard work...

Serbët vendosin të largohen nga institucionet e Kosovës

Lista Serbe - partia më e madhe e serbëve në Kosovë - ka vendosur të shtunën që të largohet nga institucionet qendrore të Republikës...

Borrell konfirmon se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të...

Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan...

Lista Serbe paralajmëron fuqizimin e paralelizmit

Rekomandimit të ambasadorit gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde, për të “kontribuar në mënyrë konstruktive në shtensionim” të situatës në veri, zyrtarët e Listës Serbe...

Scholz: Me Francën po i shtyjmë Kosovën dhe Serbinë drejt marrëveshjes

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka konfirmuar se ekziston plani franko-gjerman, që është raportuar se është një propozim për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Kosovës...

Liderët e Ballkanit Perëndimor me marrëveshje për njohjen e letërnjoftimeve dhe...

Ka përfunduar punimet samiti i Procesit të Berlinit, nikoqir i të cilit ishte kancelari gjerman Olaf Scholz, ndërsa morën pjesë liderët e të gjashtë...

Tri marrëveshje në Berlin për liderët e Ballkanit Perëndimor

Liderët e Ballkanit Perëndimor do të nënshkruajnë tri marrëveshje në samitin në Berlin, i cili fillon më 3 nëntor. Marrëveshjet do të jenë për...

Bislimi: Targat nuk janë më pjesë e dialogut, por vendim që...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, thotë se kërkesa për zëvendësimin e targave ilegale të makinave, që Serbia i lëshon për qytetarët e Kosovës, nuk...

Ushtria serbe në gjendje gatishmërie, për shkak të “situatës në Kosovë”

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, tha se ushtria serbe është vënë në gjendje gatishmërie, për shkak të, siç u shpreh, situatës në...

Policia e Kosovës nis lëshimin e letrave qortuese për targat ilegale

Policia e Kosovës është duke lëshuar letra qortuese për secilin shofer makine me targa të paligjshme serbe, që hyn apo del nga territori i...

BE kërkon që Kosova dhe Serbia të mos i politizojnë vizitat...

Zyrtarët e Bashkimit Evropian u kanë bërë thirje Prishtinës dhe Beogradit që të arrijnë një marrëveshje, në kuadër të dialogut, dhe t'i përdorin zyrat...

BE: Po punojmë për gjetjen e një zgjidhjeje për targat

Bashkimi Evropian edhe një herë ka përsëritur thirrjen ndaj Kosovës dhe Serbisë që në ditët në vijim të përmbahen nga veprimet, të cilat mund...

Escobar: Detajet e planit franko-gjerman pritet të bëhen publike shpejt

Kosova dhe Serbia ndodhen në një fazë të re dialogu, ndërsa trysnia ndërkombëtare është shtuar ndaj të dy vendeve për të shmangur tensionet mes...

SHBA pret marrëveshje “në ditët në vijim”, Kurti nuk shtyn afatin...

Përderisa zyrtarët e Shteteve të Bashkuara kanë deklaruar se shpresojnë që Kosova dhe Serbia do të zgjidhin çështjen e targave "gjatë ditëve në vijim",...

BE: KOSTT dhe Elektrosever arrijnë marrëveshje për rrymën në veri

Bashkimi Evropian njoftoi të mërkurën se Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) dhe kompania serbe, Elektrosever, në Mitrovicën...

Escobar takon Osmanin dhe Kurtin në Prishtinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të mërkurën se Kosova ka qenë, dhe është palë konstruktive në dialogun me Serbinë, dhe ka gatishmëri...

Gati katër muaj të shkuar huq për Elektrosever-in

Kompania serbe, Elektrosever, nuk i ka plotësuar kushtet që i përcakton Udhërrëfyesi për Marrëveshjen për Energji ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, edhe pse kanë kaluar...

Lajçak takon Vuçiqin në Beograd

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, do të takohet të hënën në Beograd me presidentin...

Lajçak: Të mos shpërdoret mundësia për arritjen e normalizimit

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se dy shtetet nuk duhet të shpërdorin mundësinë e arritjes së...

Kurti flet për liberalizimin e vizave, propozimin franko-gjerman dhe dialogun

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha që është optimist për liberalizmin e vizave. Deklaratat ai i bëri në konferencën e përbashkët me shefin e Zyrës...

Manastiri i Deçanit e “mirëpret” me kushte Kurtin

“Unë jam kryeministri i parë i Kosovës, me të cilin priftërinjtë ortodoksë në Manastirin e Deçanit nuk pranojnë të takohen”. Kjo ishte një nga deklaratat...

Blinken bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin për nevojën e intensifikimit të...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka zhvilluar të martën biseda të ndara telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë,...

Kurti optimist për marrëveshje Kosovë-Serbi, pas “qasjes së re”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të dielën se është optimist që në muajt vijues do të mund të arrihet një marrëveshje ligjërisht...

Vuçiq: Po propozohet anëtarësimi i Kosovës në OKB për hyrjen e...

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë më 8 tetor se Franca dhe Gjermania kanë propozuar që Serbia të lejojë Kosovën të anëtarësohet në institucione...

Dva službena jezika na Kosovu na distanci

Pitanje učenja službenih jezika na Kosovu kroz obrazovni sistem nije regulisano ni dve decenije nakon završetka rata, iako istraživanja Kancelarije poverenika za jezike, koja...

Vuçiq bisedon me të dërguarin gjerman për dialogun me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar të premten me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, për të diskutuar...

Komshinjtë i bashkon kafja në Urën e Ibrit

Vetëm rreth pesë metra larg Urës së Ibrit në Mitrovicë, pamja e lumit dhe urës po rikrijohej mbi një pëlhurë nga të rinj shqiptarë...

BE-ja fton Kosovën dhe 16 shtete të tjera në takimin e...

Kosova dhe 16 shtete të tjera joanëtare të Bashkimit Evropian janë ftuar që të marrin pjesë në takimin e parë të forumit të ri...

Nga 1 shtatori, pesë automjete u riregjistruan me targa RKS

Janë gjithsej 5 qytetarë që deri tash i janë bindur vendimit të Qeverisë së Kosovës për t’i kthyer në RKS targat ilegale të automjeteve...

Osmani takohet me Escobarin në Nju Jork

Për dialogun Prishtinë- Beograd është diskutuar në takimin ndërmjet presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe këshilltarit...

Borrell bisedon me liderët e Ballkanit për ndikimin e pushtimit rus...

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë, Josep Borrell, tha se ka biseduar me gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor për ndikimin që po ka...

NATO-ja e gatshme të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në...

NATO-ja është e gatshme të rrisë numrin e trupave në Kosovë, nëse ka rritje të tensioneve në mesin e minoritetit serb, lidhur me vendimin...

Borrell mbledh në Nju Jork liderët e Ballkanit Perëndimor

Me ftesë të shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, më 20 shtator liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në...

Lajçak në Prishtinë, takim me Kurtin

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se qëllim i vizitës së tij në Prishtinë është "çuarja përpara"...

Kuvendi i Serbisë miraton raportin për dialogun me Kosovën

Kuvendi i Serbisë miratoi mëngjesin e së enjtes raportin për dialogun me Kosovën. Për miratimin e dokumentit të titulluar “Raporti për procesin e negociatave me...

ZRRE: Elektrosever s’ka përmbushur asnjë kriter

Kompania serbe, Elektrosever, e licencuar për furnizimin e veriut të Kosovës me energji elektrike, nuk i ka plotësuar ende kushtet që ia përcakton udhërrëfyesi...

Vuçiq: Serbia s’do ta njohë as drejtpërdrejt, as tërthorazi Kosovën

"Derisa unë të kem ndikim, Serbia nuk do ta njohë as drejtpërdrejt, as tërthorazi pavarësinë e njëanshme të Kosovës", tha presidenti i Serbisë, Aleksandar...

Avokati i Popullit i Kosovës kërkon shpjegim për rastin e Dragica...

“Kam një vit këtu, tani më është bërë njëjtë”, thotë Dragica Gashiq, pjesëtarja e parë nga komuniteti serb e kthyer në Gjakovë - qytet...

Aktivistkinje iz srpskih sredina ne učestvuju ali podržavaju proteste u Prištini

Jedanaestogodišnja devojčica iz Prištine silovana je u više navrata, kako od strane maloletnika, tako i odraslih mušakraca. Prvi slučaj je registrovan 27. avgusta, kada...

Diplomatët evropianë nisin vizitën në Kosovë

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, dhe këshilltarët e sapoemëruar të Gjermanisë dhe Francës për këtë dialog, Jenns...

Macron dhe Scholz angazhojnë këshilltarë për të ndihmuar dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz thanë më 4 shtator se normalizimi i plotë i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është...

Nis riregjistrimi me targa RKS

Në Qendrat e regjistrimit të automjeteve, në të katër komunat në veri të Kosovës të banuara me shumicë serbe, janë kryer të gjitha përgatitjet...

BE: Zbatimi i marrëveshjes për dokumentet, hap pozitiv

Bashkimi Evropian e mirëpritur zbatimin e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet për hyrje/dalje. Kjo marrëveshje mes dy vendeve është arritur nën ndërmjetësim të...

Kurti u bën thirrje serbëve të riregjistrojnë makinat në RKS

https://www.youtube.com/embed/yWHZRh4lHFA

Dita e parë e reciprocitetit: “E kaluam kufirin sikur të ishte...

Dita e parë e reciprocitetit: "E kaluam kufirin sikur të ishte BE" Serbia më 1 shtator ndërpreu lëshimin e dokumentit për hyrje/dalje për shtetasit e...

Një ditë para nisjes së reciprocitetit për dokumente, Serbia me njoftim...

Një ditë para se Kosova dhe Serbia të nisin reciprocitetin për heqjen dorë nga lëshimi i dokumenteve për hyrje-dalje për qytetarët e tyre që...

Kosova dhe Serbia heqin dokumentet për hyrje-dalje

Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të heqin dorë nga lëshimi i dokumentit për hyrje-dalje për shtetasit e të dy vendeve, bëri të ditur...

Escobar: Kosova dhe Serbia të zotohen se nuk do të ketë...

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë të premten se qëllimi i vizitës së tij në Kosovë dhe Serbi këtë javë,...

Escobar dhe Lajçak presin propozime konkrete nga Kosova dhe Serbia

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe ai i BE-së për dialogun, Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, thanë se takimet që...

Escobar dhe Lajçak vizitojnë këtë javë Prishtinën dhe Beogradin

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak,...

Vuçiq: Kam mbështetjen e serbëve nga Kosova për një zgjidhje kompromisi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi në Beograd më 21 gusht se ka marrë mbështetjen e përfaqësuesve të serbëve nga Kosova për një zgjidhje...

Borrell: S’ka marrëveshje, negociatat do të vazhdojnë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur marrëveshje për çështjen e targave dhe dokumenteve serbe...

Stoltenberg: KFOR-i i gatshëm të intervenojë nëse rrezikohet siguria

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë të mërkurën se i takon Beogradit dhe Prishtinës që të shmangin përshkallëzimin e situatës. Ai i...

Zbulohet agjenda e takimit mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen të enjten më 18 gusht në Bruksel, pas më shumë...

BE-ja fton Kosovën dhe Serbinë që t’i japin fund “menjëherë” retorikës...

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që menjëherë t’i japin fund retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka...

Sveçla: Veriu i Kosovës 20 vjet ishte El Dorado për kriminelët

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë se veriu i Kosovës ishte El Dorado për kriminelët në 20 vitet e kaluara....

BE-ja pranon se ka vonesa në zbatimin e udhërrëfyesit për energjinë

Bashkimi Evropian pranon se ka vonesa në zbatimin e udhërrëfyesit për Marrëveshjen e Energjisë midis Kosovës dhe Serbisë, dhe fajin për këtë ua lë...

Kurti: Situata në veri mund të përshkallëzohej në konflikt të armatosur

Në komunat veriore të Kosovës, më 31 korrik, pati rrezik për përshkallëzim të situatës në konflikt të armatosur, “për shkak të frikës së injektuar...

Escobar: Asociacioni nuk duhet të jetë shtet brenda shtetit

I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk...

Kurti dhe Vuçiq pranojnë ftesën e Borrellit për takim më 18...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë pranuar ftesën e Bashkimit Evropian që më 18 gusht të zhvillojnë rundin...

Borrell fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel për vazhdimin e dialogut

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka ftuar në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë,...

Kurti i cilëson nxitëse deklaratat e Petkoviqit për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se deklaratat e bëra nga drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, janë deklarata nxitëse dhe nuk...

Kosova gati për zbatimin e vendimeve për targat dhe dokumentet serbe

Institucionet e Kosovës janë të bashkuara dhe të përkushtuara që t’i përgjigjen çdo situate të sigurisë, në bashkëpunim me partnerët strategjikë, u tha pas...

Vuçiq bën thirrje për qetësi, frikësohet nga reagimi i serbëve në...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se po u lutet përfaqësuesve të shqiptarëve të Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për paqe. Gjatë një konference për media...

Vuçiq, “i shqetësuar” në prag të zbatimit të vendimit për targa

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se është i shqetësuar në prag të nisjes së zbatimit të vendimit të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin...

Kurti: Kemi dallime rreth marrëveshjes për të pagjeturit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Prishtina ka dallime konceptuale me Beogradin zyrtar lidhur me marrëveshjen për të pagjeturit. Gjatë një konference për media...

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria hapin zyrtarisht negociatat për anëtarësim në...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të martën hapën zyrtarisht negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Në selinë e BE-së në Bruksel, më 19 korrik u...

Miliona nga buxheti i Kosovës për objekte të lëna pas dore...

“Investim i shkuar huq”, thotë Zvonko, një banor i Shtërpcës në jug të Kosovës, duke komentuar spitalin e papërfunduar në vendin ku jeton ai,...

Në Evropë, nuk ka vend për mohimin e gjenocidit, thonë Borrell...

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, thuhet në deklaratën e përbashkët të Përfaqësuesit të Lartë...

Elektrosever shkel afatet e përcaktuara me marrëveshje

Kompania serbe, Elektrosever, nuk i ka dorëzuar të dhënat e fundit për konsumatorët në Kompaninë për Distribuimin e Energjisë Elektrike në Kosovë - KEDS...

PE-ja miraton rezolutën që bën thirrje për njohjen reciproke mes Kosovës...

Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohje të ndërsjellë”. Kjo është hera e...

Davenport: U poslednje dve godine manje etnički motivisanih incidenata

U 419.emisiji Slobodno srpski gostovao je šef Misije OEBS-a na Kosovu Majkl Devenport. U intervjuu Budimiru Ničiću on je ocenio bezbednosnu situaciju na Kosovu...

BE: Kosova ka të drejtë t’i heqë targat “KM”

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për çështje të politikës së jashtme dhe sigurisë, Peter Stano, tha se BE-ja ka qenë e njoftuar, por jo edhe...

Lajçak: “Situatë e re” në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se në marrëdhëniet Kosovë-Serbi është krijuar një “situatë e re” që i...

Kurti takon Lajçak, temë kryesore dialogu Kosovë-Serbi

Në takimin e zhvilluar të hënën me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, Kryeministri Albin Kurti theksoi se Qeveria e...

Elektrosever merr licencën për furnizimin e veriut me rrymë

Zyra e Rregullatorit për Energji e Kosovës (ZRRE) miratoi të premten licencën për kompaninë Elektrosever, për furnizimin e veriut të Kosovës me energji elektrike. Bordi...

European Council conclusions on Western Balkans

The European Union expresses its full and unequivocal commitment to the EU membership perspective of the Western Balkans and calls for the acceleration of...

Kurti bashkëbisedoi me aktivistë të shoqërisë civile të Serbisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i priti në takim dhe bashkëbisedoi me aktivistë të të drejtave të njeriut, gazetarë dhe përfaqësues të...

Kosova dhe Serbia pajtohen për zbatim të marrëveshjes për energjinë

Për qytetarët e katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, do të fillojë faturimi i rrymës së shpenzuar. Kështu deklaroi kryenegociatori i Kosovës...

BE-ja konfirmon takimin e së martës mes Kosovës dhe Serbisë

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se të martën, më 21 qershor në Bruksel do të zhvillohen takime në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë...

Presidenti i KE-së: Kosova të fokusohet në dialogun me Serbinë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, ka deklaruar se fokusi i institucioneve të Kosovës duhet të jetë procesi i normalizimit të marrëdhënieve me...

Vuçiq: Serbia, e gatshme për marrëveshje për të pagjeturit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia është e gatshme të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën për personat e zhdukur në luftë. “Ne jemi të...

PE: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë të bazohet në njohjen...

Komisioni i Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme (AFET) ka miratuar të martën raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën. Në raportin për Kosovën...

Scholz me kërkesa ndaj Serbisë për njohjen e Kosovës dhe sanksione...

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, deklaroi më 10 qershor se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës. Ai këto...

“Ballkanit të Hapur” i shtohen marrëveshjet

Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia në takimin e radhës të “Ballkanit të Hapur” që u mbajt më 7 dhe 8 qershor në Ohër,...

Çfarë pritet të ndodhë në Ohër?

Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do të obligohen me një marrëveshje të përbashkët për përpjekjet e përbashkëta për të luftuar evazionin fiskal në...

Komuna e Deçanit nën hetime për pronat e Manastirit

Prokuroria Themelore e Pejës ka nisur hetime ndaj Komunës së Deçanit për moszbatimin e një vendimi të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës - të vitit...

BE-ja reagon ndaj vazhdimit të afërsisë mes Serbisë dhe Rusisë

Në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel nuk e kanë pritur mirë bisedën e fundit telefonike midis presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, dhe atij rus,...

Bashkëpunimi për rastet e krimeve të luftës, kriter për integrimin evropian

Edhe pse në paraqitjet publike zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian nuk e përmendin shpesh sikurse në të kaluarën, por përballja me të kaluarën,...

Takimi Sullivan-Kurti: SHBA mbështet dialogun për marrëveshjen gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi

Në kuadër të vizitës së tij në SHBA, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, është pritur ditën e martë në Uashington nga këshilltari...

Paralelizmi lë pa ndihma studentët serbë në Kosovë

Studenti Marko nga territori i Komunës së Graçanicës, afër Prishtinës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe, nuk ka të drejtë të aplikojë për...

Borrell: S’ka të ardhme evropiane nëse mbahen kontakte me Putinin

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë që të mbështesë sanksionet evropiane ndaj Rusisë, pas një takimi në Bruksel,...

Ministrat e BE-së diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Shteteve të Ballkanit Perëndimor, të cilat kanë harmonizuar plotësisht politikat e tyre ndaj Rusisë me politikat e Bashkimit Evropian (BE), do t’iu ofrohet angazhim...

G7 kërkon nga Kosova dhe Serbia të angazhohen në mënyrë konstruktive...

Ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara në botë (G7) u kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen...

Takimet në Bruksel përfundojnë pa marrëveshje për targat

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, në nivel të kryenegociatorëve, që u mbajt të premten në Bruksel nuk solli marrëveshje lidhur me targat e veturave. Përfaqësuesi...

Përshtatja me politikën e jashtme të BE-së, “element qendror në rrugën...

Bashkimi Evropian u ka rikujtuar vendeve të Ballkanit Perëndimor se përshtatja e qëndrimeve të tyre me vendimet e BE-së në politikë të jashtme dhe...

Borrell pret në darkë joformale liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, do të organizojë një darkë joformale me gjashtë liderët e...

Vuçiq: Pozicioni i Serbisë nuk ka qenë kurrë më i rëndë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se pozicioni politik i Serbisë nuk ka qenë “kurrë më i rëndë” dhe se është “komplikuar edhe më...

Scholz në takim me Kurtin: Njohja e Kosovës është pjesë e...

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis këtyre dy...

Scholz pret Kurtin dhe Vuçiqin

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë sot në takime të ndara në Berlin kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar...

BE konfirmon takimin e Lajçakut me Kurtin dhe Vuçiqin

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Çështje të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka konfirmuar se i dërguari i posaçëm i bllokut evropian për dialogun...