EBRD Summit: Participants call for investments in Western Balkan countries

Prime Minister of the EU Presiding country Croatia Andrej Plenković urged investors at the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Summit to invest in the Western Balkans today. “Croatia will do...

Ballkani Perëndimor në agjendë të takimit të ministrave të BE-së

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë në takimin e Këshillit të çështjeve të jashtme për situatën në Ballkanin Perëndimor dhe për raportet me Shtetet e Bashkuara. Sipas burimeve...

Liderët e Ballkanit Perëndimor mblidhen në Bruksel

Të martën në Bruksel do të mblidhen liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor në një darkë pune, të thirrur nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe...

U.S. Envoy: EU Snub Of North Macedonia, Albania ‘Historic Mistake’

The new U.S. special envoy to the Western Balkans, Matthew Palmer, has criticized the European Union for delaying the start of membership talks with North Macedonia and Albania, calling it a...

Transport Community in favor of permanent Green Lines in the Western Balkans

A more connected region of the Western Balkans, in which the travel of people and the transport of goods are faster, cheaper, healthier and more enjoyable, is one of the Transport...

Germany, UK Reaffirm Commitment to Western Balkans

During their meeting in Berlin, British Foreign Secretary Dominic Raab and German Foreign Minister Heiko Maas signed a joint declaration in which, among other things, they reaffirmed their countries’ commitment to...

Ahead of the EU – Western Balkans Summit, civil society discusses how to build...

Ahead of the EU – Western Balkans summit (Brdo, 6 October 2021), the second edition of the EU-Western Balkans Media Literacy conference took place on 27 September 2021, as a hybrid...

European Commission assesses and sets out reform priorities for the Western Balkans and Turkey

Today, the European Commission adopted its 2021 Enlargement Package, providing a detailed assessment of the state of play and the progress made by the Western Balkans and Turkey on their respective...

Borrell u sredu organizuje večeru sa liderima iz Zapadnog Balkana

Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost, Josep Borrell (Žozep Borelj) organizuje u sredu neformalnu večeru za šest lidera Zapadnog Balkana u Briselu. Radi se o tradiciji koju...

Potpisan akt o liberalizaciji viznog režima za Kosovo

U sredu je u Strazburu potpisan pravni akt Evropske unije (EU) za liberalizaciju viza za Kosovo, nakon kojeg ostaje još samo da se u Službenom glasniku EU objavi odluka o bezviznom...