MEPs elect Chairs of Delegations to Albania, North Macedonia, BiH and Kosovo

Greek MEP Manolis Kefalogiannis (EPP) will be the Chair European Parliament’s Delegations to EU-Albania Stabilisation and Association Parliamentary Committee, while his Austrian colleague Andreas Schieder (S&D) will be heading EP’s Delegation...

Sofia Summit Conclusions: Western Balkans Leaders remain dedicated to regional cooperation

EU and Western Balkan leaders emphasised the importance of regional cooperation and pledged their continuous support to different common initiatives to improve the regional potential for strengthening the economy and good...

Borrell: EU has been providing a lot of help to the Western Balkans

High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell stressed yesterday that a battle of narratives is currently ongoing in the Western Balkans amidst the COVID-19 pandemic. “If...

Key findings of the 2020 Report on Serbia

Political criteria  The parliamentary, provincial and municipal elections in Serbia initially foreseen for April were postponed following the outbreak of the COVID-19 pandemic and held on 21 June 2020. While contestants were...

Zvaničnici poručili da u EU nema mjesta negiranju genocida

Evropa nije zaboravila šta se dogodilo u Srebrenici i vlastitu odgovornost jer nije bila u mogućnosti spriječiti i zaustaviti genocid", poručili su u nedjelju visoki predstavnik Evropske unije (EU) za vanjsku...

A po i bashkohet Kosova “mini-Shengenit” ballkanik?

Miratimi i dy nismave nga Qeveria e Kosovës, për nënshkrimin e marrëveshjeve ndërkombëtare që do të lehtësojnë lëvizjen e qytetarëve brenda rajonit të Ballkanit Perëndimor, nga opozita në Kosovë po shihet...

Janez Janša odbija da se izjasni o ‘non-paper’ dokumentu za Zapadni Balkan

“Kabinet premijera Republike Slovenije do daljnjeg neće komentarisati temu o takozvanom non-paper dokumentu o Zapadnom Balkanu“. Tako je odgovoreno na molbu za intervju koji je Radio Slobodna Evropa (RSE) uputio slovenačkom premijeru...

Ballkani Perëndimor në agjendë të takimit të ministrave të BE-së

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë në takimin e Këshillit të çështjeve të jashtme për situatën në Ballkanin Perëndimor dhe për raportet me Shtetet e Bashkuara. Sipas burimeve...

Mogherini hosts dinner with the Western Balkans leaders

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, hosted the leaders of the Western Balkans partners on Tuesday in Brussels for a working dinner. The High...

Ministri i jashtëm grek javën tjetër në Kosovë

Javët e fundit, mediat e rajonit kanë shkruar se Greqia është duke shqyrtuar njohjen e shtetit të Kosovës, pasi po ndryshojnë raportet midis Kosovës dhe Greqisë. Demokracia.com nga burimet e sigurta mëson...