New Perspektiva’s Let’s Talk About… Space: north Mitrovica

Reopening the Bridge? The preparations for this winter and possible re-flooding? These subjects and more were discussed last month at New Perspektiva's Let's Talk...

New Perspektiva Podcasts!

Coming Soon... Listen to new podcasts featuring our Let's Talk About...discussion panels and more! New Perspektiva is back with a series of new podcasts featuring...

New Perspektiva and 18 other CSOs in sign open letter on...

Along with the Peaceful Change Initiative and 18 other Civil Society Organisations in Kosovo and Serbia, New Perspektiva reiterates its commitment to a peaceful...

A slow breakdown

As of Wednesday, 14 June, prime minister Albin Kurti has still not pulled back the Kosovo Special Police as the US and the European...

“Veriori” në jug – frika dhe paragjykimet

(Ky artikull është botuar për herë të parë më 17/12/2014) Përshëndetje njerëz! Në këtë blog do të mundohem t’ua përshkruaj se si ndihet një njeri...

Mbrojtja përmes mohimit

(Ky artikull është botuar për herë të parë më 09/06/2021)Në vitet e fundit të kohës së gjatë si opozitar, kryeministri i Kosovës e vlerësonte...

‘We resort to violence because it is taught’

On the Tuesday after the violent Monday evening, the crowd looked toward the municipality building which is blocked by steel barriers. Behind those stood...

Të vetmuar, por të vendosur të mos heqim dorë

(Ky artikull është botuar për herë të parë më 07/04/2016) Pikërisht sepse besojmë që diskutimi për përgjegjësinë për krimet e kryera në të kaluarën është...

Drawing rectification

(Ky artikull është botuar për herë të parë më 06/04/2016) Arti i Vladimir Miladinović-it shihet jo vetëm si “kërkesë etike për drejtësinë (tranzicionale) por edhe...

Fitnesi ‘shkrin’ dallimet etnike

(Ky artikull është botuar për herë të parë më 11/11/2021)Gjilani njihet si qytet i sportit, me klube si SC Gjilani e Drita në Superligën...

Ura e përrallave

(Ky artikull është botuar për herë të parë më 13/08/2016) Në vend që urat të bashkojnë brigjet dhe njerëzit në to, në këtë rast ura...

Duhet vullnet i qartë nëse aspirohet progres

Deri në këtë pikë ka patur një sërë përpjekjesh për të normalizuar raportin mes Kosovës dhe Serbisë të cilat kryesisht janë përmbledhur në të...

Manifesta dhe komunitetet pakicë

“A është kjo e mjaftueshme? Jo. A kemi arritur të gjejmë më shumë? Jo. A kemi hulumtuar se si duhet ta përmirësojmë këtë? Po,”...

Liberalizimi i vizave në raport me çështjen e Dialogut

Vendimi për heqjen e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës prej datës 1 Janar 2024 përbën një variabël të re në procesin e...

Emigrimi i serbëve nga Kosova

“Tani nuk kemi shumë klientë,” tha një pronar i disa dyqaneve të mobilieve në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, kur e pyeta...

Një zë për të pazëshmit

Pak ditë para se të nisën gjykimi ndaj ish eprorëve të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e...

Në pritje të rezultateve

Kaloi edhe Ohri dhe, që gjërat të jenë edhe më keq, askush nuk e ka të qartë se cili ishte qëllimi e cilat janë...

Rreziku i reduktimit të arritjeve mes Kosovës dhe Serbisë në retorikë

Sipas raportimeve të fundit, takimi i zhvilluar në Ohër këtë muaj mund të themi që, më tepër se sa të perceptohet si një sukses...

T’i mbrojmë gjeneratat e reja nga nacionalizmi agresiv

Gjatë Kampionatit Botëror 2022, thirrjet fashiste të tifozëve serbë, si “Ubi, zakolji, da šiptar ne postoji!” (“Vriti, masakroi, derisa shqiptar më të mos ekzistojë!”)...

Normalizimi i dhunës

Në rajonin tonë, por edhe në përgjithësi në botë, dhuna dhe përdorimi i dhunës është diçka që është bërë normale dhe në fakt pjesë...

A do të krijojë Marrëveshja e Ohrit një momentum të ri?

Çfarë arritën Josep Borrell, Miroslav Lajčak, Albin Kurti dhe Aleksandar Vučić në takimin e së shtunës në brigjet e Liqenit të Ohrit? Një gjykim...

Republika Srpska si model

Thënë sinqerisht, unë personalisht e kam shikuar propozimin e bashkësisë së komunave serbe përmes prizmit të Republika Srpska-s. E di që ky mendim i...

Mbi rëndësinë e takimit të Ohrit

Takimi i së shtunës mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, në qytetin e Ohrit duket që do të...

Midis de facto dhe de jure

Në fund të shkurtit patëm rastin të shohim fillimin e një procesi të ri negociatash ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, bazuar në themelet e vjetra...

Kuzhina evropiane në Ohër 

Aktorët kryesorë të filmit me regji të Bashkimit Evropian, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vučić, takohen për të disatën...

Roli i Kishës Ortodokse sot tek serbët në jug të Kosovës

Graçanica është një komunë në jug të Kosovës e populluar me një shumicë serbe ku ka tolerancë etnike e përpjekje për bashkëjetesë mes shqiptarëve...

Shënimi i muajit

Aktiviteti i shtuar diplomatik i kohëve të fundit - në veçanti pas krizës në veri në dhjetor të vitit që lamë pas - duket...

NP Debate: A ka mundur të shmangej kriza e fundit në...

Me zhvillime të njëpasnjëshme në këtë pjesë tonën të Evropës, rrallëherë kthejmë shikimin dhe reflektojmë për situatat nëpër të cilat kemi kaluar për të...

Propozimi i BE-së në vend të njohjes së ndërsjellë

Propozimi i BE-së “Marrëveshja mbi rrugën drejt normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë”, apo siç njihej deri së voni Plani franko-gjerman, mbetet një dokument gjerësisht...

“Ndoshta s’jam shqiptare, por jam kosovare”

“Ne flasim për diversitet, por jemi shovinistë,” thotë Avni Mustafa, kryetar i OJQ-së Roma Versitas, në një prezentim të filmit dokumentar Trapped by Law...

Dinakëritë diplomatike

Fundi i muajit më të shkurtër të vitit është i rezervuar për gjëra të mëdha, paksa ironike por padyshim kështu është. Takimi i paralajmëruar...

Fundi i miqësisë?

Fundi i miqësisë apo fundi i durimit nga ana e përfaqësuesve amerikanë që janë të ngarkuar me detyrë për Ballkanin? Kështu do të filloja...

Made in Serbia

Titulli i këtij bllogu nuk ka për qëllim të ofendojë apo provokojë dikë, megjithëse është krejtësisht e panevojshme të thuhet kjo, por klima është...

Përse Kosova duhet ta respektojë marrëveshjen për Asociacionin

Diskutimi që po zhvillohet rreth Asociacionit të komunave me shumicë serbe ka dy anë. Themelimi i tij është pjesë e një marrëveshjeje të ratifikuar...

Mediat mbi pranimin e planit franko-gjerman

Në fillim të shkurtit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njoftoi në Twitter se e pranon propozimin e Bashkimit Evropian, i njohur edhesi propozimi franko-gjerman,...

Problemin e vjetër ta zgjidhësh me një të ri

Periudhë e mëparshme e vështirë për shumë banorë të Kosovës, vërshimet shkaktuan dëme vërtet të mëdha materiale. Jemi dëshmitarë të reshjeve të dendura të...

Shënimi i muajit

Janari u mbyll me një takim të organizuar nga ambasada amerikane në Prishtinë për të diskutuar krijimin e një Asociacioni të komunave me shumicë...

Rezistencë apo pragmatizëm

Si jo rrallë herë, katër komunat me shumicë serbe, Mitrovica e Veriut, Zubin Potoku, Zveçani e Leposaviqi prodhojnë situata që më pastaj përcaktojnë agjendën...

Plani franko-gjerman për Kosovën dhe Serbinë si alternativë

Derisa historia e deritanishme e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë lë hapësirë për skepticizëm mbi idenë gati utopike për njohje të përbashkët mes dy...

Euforia festive  

Ja ku erdhi edhe fundi i janarit, moti duket se po e përcjellë situatën, i zymtë dhe me shi, nganjëherë erë nga jugu e...

Nxënës shqiptarë e serbë në aktivitete të përbashkëta

Fshati Jasenovik, në komunën e Novobërdës, është i banuar me shqiptarë dhe serbë. Në këtë fshat, në një ndërtesë funksionon shkolla “Sveti Sava”, për...

Hëna lind përsëri

A është pabi Hanë më i miri në Ballkan? Apo, veç në Kosovë? I strukur buzë dyqanit Emona Center në Mitrovicën e Jugut, Hanë...

Vallëzimi multietnik

Një histori e gdhendur që nga koha e rinisë sime, të cilën nuk mund ta fshijnë as të gjitha gomat e botës, ka ndodhur...

Serbia dhe qasja e saj e vjetëruar në raport me realitetin...

Derisa përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë janë dizajnuar që të zgjidhin mosmarrëveshjet përmes dialogut që konsiderohet si qasja e duhur...

Paradoksale, por lufta për të mos u shpërngulur do të çojë...

Tensioni është i madh dhe rrëfime të mëdha bëhen në Kosovë për më shumë se njëzet vjet. Gjatë gjithë kohës flitet dhe do të...

Non bis in idem

Është plotësisht e panevojshme të flasim në fillim për gjithçka që po ndodh aktualisht në veri të Kosovës, sepse kjo është e qartë për...

Veriu i Kosovës si kamp

I mbërthyer në veri të Kosovës, si shumë të tjerë, filloj të pyes veten nëse ka kuptim të jetosh këtu? Jeta po kalon, e...

Gjashtëmbëdhjetë të rinj

Nëse u desh të ishte kështu apo jo, sinqerisht, nuk jam i mençur. Vendimi i përfaqësuesve të serbëve për t'u larguar nga të gjitha...

Tensionet si lëvozhgë e zbrazët

Pikërisht kohëve të fundit kam komentuar me redaktorin e këtij portali se si tekstet e mia gjithmonë disi përkojnë me ndonjë lloj krize në...

Barrikada dhe tensione

Të enjten e 8 dhjetorit, në orën 18, një veturë Golf 4, e kaltër si në të gjelbër, pa targa, hyri në Lagjen e...

Interpretimi kreativ 

Prej kohësh e kemi të qartë se procesi i negociatave ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka arritur në një pikë ku është e vështirë që...

Sfida e pajtimit në një shoqëri dhe sistem arsimor të segreguar

(Përvoja e mësimdhënësve të historisë në Kosovë me mësimdhënien për luftën) Arsimi mbetet instrument thelbësor për kombndërtimin dhe progresin socio-ekonomik. Veç tjerash, arsimi është bërë...

Mediat mbi (mos)marrëveshjen mbi targat

Më 23 nëntor, kryediplomati evropian, Josep Borell, cicërroi se Kosova dhe Serbia – nën ndërmjetësim të Bashkimit Evropian – arritën marrëveshje për targat. Kjo...

Jetët e njerëzve dhe targat

“Duke i shtyrë pareshtur vendimet për një a dy ditë, duke pritur të ndodhë diçka, që dikush të ta diktojë jetën tënde – kështu...

Shënimi i muajit

Java e parë e dhjetorit po e sjell të dërguarin e posaçëm të BE-së, Miroslav Lajčak, përsëri në Beograd e Prishtinë. Ai tha se...

Na ishte njëherë një Jugosllavi… a është kjo shaka?

Na ishte njëherë një… mirë, na ishte dy herë një Jugosllavi! Edhe vetë fillimi tingëllon si një hyrje për ndonjë shaka, disa edhe sot...

A duhet të jemi optimistë, bazuar në zhvillimet e fundit në...

Së fundmi, me marrëveshjen e arritur mbi targat në raportin mes Kosovës dhe Serbisë mund të pretendohet një lloj hapi pozitiv drejt normalizimit eventual...

Një nivel më i lartë

Asgjë e re në Perëndim, e në rastin tonë asgjë e papritur.  Me pak fjalë, kështu tingëllon rrëfimi pas marrëveshjes së arritur për targat....

NP Debate: Sa janë të përfaqësuar serbët e Kosovës në mediat...

Në vargun e mini-debateve nga New Perspektiva, bashkë me Milica Andrić Rakić-in nga Iniciativa e Re Sociale, dhe Kreshnik Gashin, redaktor menaxhues në Kallxo.com,...

Edhe një krizë

Përveç flamujve të rinj serbë të vendosur në sheshin kryesor, qetësia normale e vjeshtës prishej vetëm nga fëmijët që luanin futboll mbas shkollës. Tani...

Veriu – zonë rreziku

Nëse Kurti deshi që t’i jepte flakë zjarrit që po ndizej ngadalë në veri të Kosovës, mund t'a përgëzojmë, ia doli që ta bëj...

‘Të qortuar’ nga Kosova, ‘të kërcënuar’ nga Serbia: A janë në...

Është e mundshme që tensionet në veri të kenë prekur më drejtpërdrejtshëm vetë qytetarët serbë të Kosovës se sa analistët shqiptarë të studiove televizive...

Serbët e Kosovës në mediat shqipe të Kosovës

Sa janë të përfaqësuar serbët e Kosovës në mediat kosovare në gjuhën shqipe? Cilat janë vështirësitë që hasin gazetarët dhe si mund të ndryshojë...

Të lirë, por të izoluar

Krenare e unike duket përmendorja e minatorëve enda pa hyrë në Mitrovicën Veriore. Por në kodrën mbi qytetin e minatorëve nuk qëndron vetëm kjo vepër...

Marrëveshja e Brukselit është e vdekur. Rroftë marrëveshja!

Pas një sëmundjeje të gjatë dhe të rëndë, marrëveshja e Brukselit dha shpirt!    Të gjithë e shikonin me keqardhje 9 vitet e fundit, duke...

Shënimi i muajit

Një propozim franko-gjerman, për të cilin filloi të flitej kohë më parë, dhe çështja ende e pazgjidhur e  targave/riregjistrimit të automjeteve me targa RKS...

Paefektshmëria e ‘kornizës së re’ të Dialogut

Së fundmi, pjesë e diskursit në kuadër të dialogut është edhe ideja e nisjes së një kornize të re për këtë proces. Me kornizë...

Manifesta në Mitrovicë – Më shumë fat herën tjetër

  Fituam një skulpturë apokaliptike praktikisht të papërdorshme (një simbol i dekonstruktuar i qytetit) i vendosur në mes të një lumi të ndotur në...

Automjetet e djegura në Veri

Si ndonjë çmenduri, pak kohë kalon e digjet ndonjë veturë në veri të Kosovës. Një ngjarje e tillë e fundit ndodhi në Leposaviq. Iu...

Instituti për Krime të Luftës duhet të jetë i pavarur

“Problemi themelor rreth institutit është mungesa e pavarësisë; ai është institucion qeveritar, prandaj nuk ia vlen të lexohet drafti,” tha një avokat i njohur...

Artefaktet e së kaluarës

Paralelisht me njoftimet që kishin të bënin me situatën aktuale në veri të Kosovës, Ministria e Kulturës nga Prishtina vazhdimisht publikon edhe fotografi të...

Fronëzimi i Patrikut Porfirije në Patrikanën e Pejës: Të ndërtojmë paqen...

Këto ditë morëm mesazhe paqeje dhe thirrje për respekt të ndërsjellë dhe tolerancë mes dy popujve, të cilat u dërguan nga njeriu i parë...

Festival i Kafesë te Ura e Ibrit

A pijmë kafe? Një ftesë e tillë aq normale e megjithatë brenda vetes bart shumë kuptim kur këtë e bëjnë shqiptarët, serbët, romët e...

Mediat mbi “dokumentin” e “kornizës së re” për marrëveshje mes Kosovës...

Në javën e tretë të shtatorit, mediumi Albanian Post (AP) publikoi një dokument disa-faqësh që, sipas tyre, përbënte “kornizën e re për marrëveshje në...

Shënimi i muajit

Përpjekjet për ta çuar përpara dialogun midis Kosovës dhe Serbisë vazhduan edhe gjatë shtatorit, me vizita të planifikuara por edhe të paparalajmëruara në rajon.  Në...

Presioni ndërkombëtar lidhur me çështjen e dialogut

Së fundmi vërehet një lloj vullneti i shtuar nga ana e faktorit ndërkombëtar për të shtyrë përpara procesin e dialogut. Në rrethanat të një...

Sinjale dhe argumente

Fundi i shtatorit ishte i rezervuar për një aktivitet të fuqishëm politik dhe diplomatik, si në nivel botëror, ashtu edhe në atë rajonal, kështu...

Sesioni i 77 i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Sesioni i rregullt i vjeshtës i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së me numrin 77 ishte shumë aktiv. Të gjitha shtetet pjesëmarrëse kishin interesat e...

Samit i Paqës dhe Demokracisë në Prishtinë, pa përfaqësuesë zyrtar nga...

“Greqia tani është bërë më e madhe,” i kishte thënë ish-ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, homologut të tij grek pas...

Rezultati i dialogut si rrjedhim i vullnetit politik të liderëve shtetërorë

Procesi i dialogut, shikuar nga një kënd idealist, do të duhej të kulmonte me një zgjidhje të përbashkët mes dy shteteve që do përfundonte...

Ujdia e përbashkët

Për tensionet që po e shtypin veriun e Kosovës për më shumë se një muaj është e tepërt të flitet, sepse pothuajse gjithçka është...

Mbi tensionet në veri të Kosovës

Tensionet e pandërprera në veri të Kosovës po i shqetësojnë banorët e katër komunave e gjithnjë e më pak ka të tillë që janë...

Shënimi i muajit

Takimi i nivelit të lartë midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, në Bruksel, më 18 gusht, në kuadër...

Manifesta në Mitrovicë 

Ekspozita nomade bienale e artit evropian, Manifesta, u hap në Prishtinë më 31 korrik. Ekspozita rrugëton çdo dy vite në vende të ndryshme anekënd...

Qeveria inkurajon bizneset të punësojnë staf multietnik

Në sektorin publik e në atë privat, ka vende të konsiderueshme pune ku punëtorët vijnë prej etnive të ndryshme në Kosovë. Por, përfaqësimi i...

Një restorant ku shijohet ushqimi pa dallime etnike

Ushqimi është pjesë e rëndësishme e jetës së njeriut dhe disa kanë preferenca të veçanta sa të hulumtojnë për një vend që shërben ushqim...

Mbrojtja e lartë

  Kohë pas kohe, nëpër media prapë po përvidhet edhe rrëfimi për Manastirin e Deçanit, por gjithsesi jo në kontekstin kulturor apo religjioz porse në...

Qasja joparimore e BE-së ndaj Kosovës

Lajmi i hapjes së negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian në mënyrë të pashmangshme kthen vëmendjen te çështja...

Vlera e viktimës

Pse është aq e vështirë të pranohet publikisht që është kryer një krim ndaj një njeriu të pafajshëm? Pse edhe sot e kësaj dite...

Barikadat në veri – Kthimi në të ardhmen

  Milica Radovanović Qeveria e Kosovës më në fund ka filluar zgjidhjen e problemeve që janë grumbulluar në veri që prej 12 vitesh.   Qeveria nuk...

NP Interview: Dušan Gajić, korrespondent, Bruksel

Në kuadër të një cikli bisedash, New Perspektiva ka zgjedhur të bisedojë këtë herë me dy korrespondentë që raportojnë nga Brukseli: me Dušan Gajić-in,...

NP Interview: Augustin Palokaj, korrespondent, Bruksel

Në kuadër të një cikli bisedash, New Perspektiva ka zgjedhur të bisedojë këtë herë me dy korrespondentë që raportojnë nga Brukseli: me Augustin Palokajn,...

Shënimi i muajit

Një takim i nivelit më të lartë pritet të mbahet më 18 gusht në Bruksel në kuadër të Dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja për...

Edhe një qeveri Vučić: çfarë të pritet

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva. Autori, Dr Eric Gordy, është profesor në London University College.)Ka kaluar një kohë e...

Ideja “e krisur” e Milenës

Milena ka një ide të krisur. Tetëmbëdhjetëvjeçarja dëshiron të hapë një dyqan për kafshë shtëpiake me shërbime veterinare në Graçanicë, enklavë serbe pak kilometra...

Mediat mbi mosmbajtjen e takimit Kurti-Vučić

Ndonëse një takim në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, u paralajmërua se do të zhvillohej gjatë...

Vjeshtë e nxehtë

Megjithëse do të duhej të merreshim me atë që po ndodh tani dhe në këtë moment, ndonjëherë duhet t'i lejojmë vetes një udhëtim të...

Veriu i Kosovës në “kthetrat” e Kurtit

Jemi dëshmitarë të marrëveshjes së nënshkruar së fundi për energjinë elektrike që ka të bëjë me veriun e Kosovës. Në fakt, Leposaviqi, Zubin Potoku,...

Kurti në serbisht dhe moskuptimi i serbëve

Ka disa muaj që po e dëgjojmë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, se si serbëve të Kosovës po u drejtohet në gjuhën serbe. Qoftë...

Histori të vuajtjeve në burgun famëkeq të Goli Otokut në një...

Në Muzeun e Burgut të Prishtinës, më 13 korrik, u promovua libri “Hije të shtrembëruara”, i cili sjell njëmbëdhjetë rrëfime të ish të burgosurve...

Dialogu Kosovë-Serbi dhe kredibiliteti i debatueshëm i BE-së

Tash kur edhe një herë çështja e vizave për shtetin e Kosovës u la jashtë agjendës është legjitime të diskutohet edhe një herë legjitimiteti...

Qëndrim i përbashkët apo një shëtitje deri në Bruksel

Shumë vetë u befasuan nga lajmi se në samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor, tri vende, Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, do të...

Listat e gjata të veteranëve të UÇK-së

Se shoqatat, organizatat dhe grupet e ndryshme mund të jenë më të forta se institucionet, këtë e vërteton edhe rasti i veteranëve të dyshimtë...

Shënimi i muajit

Një marrëveshje shumë e pritur, dhe e paralajmëruar një muaj më parë, u arrit në qershor.Më 21 qershor, kryenegociatorët, Besnik Bislimi, i Kosovës, dhe...

Evropa si implikim i paevitueshëm i Dialogut

Pa marrë parasysh dallimet mes Kosovës dhe Serbisë në procesin e dialogut, të dy shtetet kanë një pikë të përbashkët që është (ose të...

Energjia e dialogut

Më në fund, një hap para, ose prapa, sido që të jetë, interpretimin ia lëmë secilit person veç e veç. Sido që të jetë,...

Goditja elektrike

Këto ditë jemi dëshmitarë të bisedave që zhvillohen dhe debatohen intensivisht si në planin politik ashtu edhe në atë të përditshëm shoqëror, e që...

Marrëveshja për Energjinë: Pse duhet ta përkrahim Albin Kurtin?

Gjithnjë kam qenë kundër nacionalizmit helmues etnik. Pavarësisht se kush e shtynte përpara dhe pavarësisht se në çfarë rrethanash. Prandaj, Albin Kurti meriton të...

A i erdhi fundi energjisë elektrike falas?

Historia e pagesës së rrymës në veri të Kosovës po bëhet përsëri temë e nxehtë. Ditët e kaluara kemi mundur të dëgjojmë se Beogradi...

Dialogu si proces që tejkalon qëllimet politike bilaterale

Ndonëse është e vërtetë që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë do të duhej të perceptohej si një proces në radhë të parë politik dhe...

Këshillë

Pas vendimit që Kosova të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE), ka pasur një debat për atë nëse do të vijë deri...

Çfarë po ndodh me Fondin Zhvillimor të Mirëbesimit?

Në fund të vitit kaluar, Fondi Zhvillimor i Mirëbesimit (FZHM) kishte pak më shumë se €2.5 milion në dispozicion për rimbursim të projekteve të...

Shënimi i muajit

Përpjekjet për të gjetur një zgjidhje të përhershme për çështjen e targave kanë vazhduar edhe në muajin maj në Bruksel.  Siç kishte paralajmëruar, i dërguari...

Për anëtarësimin e Kosovës vendos Këshilli i Evropës

Kosova ka dorëzuar një aplikim për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Presidenti serb Aleksandar Vučić tha se kjo “ishte shkelje, jo vetëm e parimeve...

Këshilla qëllimmirë 

Në vizitë rajonit, në fillim të qershorit, na vjen një mik i ri nga Gjermania, kancelari Olaf Scholz , i cili na sjellë lajme...

Mungesa e vullnetit për progres në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë mbetet joproporcionalisht i rëndësishëm në agjendën e qeverisë së Kosovës. Në fakt, shikuar nga komunikimi politik i liderëve të...

Listat

Pas raundit të fundit të negociatave në Bruksel, të dyja palët jo vetëm që nuk u pajtuan rreth temës së raundit të përmendur porse,...

Kriminaliteti në Kosovë

Që nga lufta e “99-s e deri më sot, në Kosovë kanë lindur shumë oportunistë, veçanërisht në veri të Kosovës ku për një periudhë...

Normalizimi mes Kosovës e Serbisë dhe paparashikueshmëria në rritje e perspektivës...

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva)Kundruall sfondit të agresionit rus mbi Ukrainën, pati shpresë se Kosova dhe Serbia do të shfrytëzonin...

Mediat mbi takimin Kurti-Vučić në Berlin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vućič, u takuan më 4 maj në një darkë joformale në Berlin, për herë...

Qasja kundërthënëse e Serbisë në raport me faktorin ndërkombëtar

Lufta mes Ukrainës dhe Rusisë ka shpalosur edhe një element të ri në raport me dialogun Kosovën-Serbi. Më konkretisht, përderisa shteti i Kosovës ka...

Aleatët

Edhe pse lufta në Ukrainë ka kthyer shumë gjëra ndryshe dhe i ka vënë ato në një këndvështrim krejtësisht tjetër, një gjë është definitivisht...

Shënimi i muajit

Në ditën e parafundit të prillit u njoftua se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vučić, ishin ftuar nga kancelari...

Njëzet e tre vjet më vonë – zgjidhja e Kosovës në...

Me siguri keni pasur mundësi të lexoni një numër të pafund tekstesh për luftën në Ukrainë gjatë dy muajve të fundit saqë pas rreshtave...

Përgatitje e madhe 

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, gjithçka është bërë më e qartë dhe disi më e zhveshur se më parë - u hoqën...

Nevoja për rikthim te prioritetet e Dialogut

Procesi i dialogut jo vetëm që është karakterizuar nga një progres i ngadaltë, por mund të konkludojmë që ekziston një nevojë e qartë për...

Mes dy zjarresh

Këto ditë jemi dëshmitarë të një lufte e cila po zhvillohet në territorin e Ukrainës. Edhe pse gjithçka nisi me synimin për të përfunduar...

Armatosja në Ballkan

Gjatë ditëve të kaluara ishim dëshmitarë se si Prishtina zyrtare po drejtonte gishtin nga Beogradi dhe tani të njëjtën gjë po bëjnë edhe zyrtarë...

Konfuzioni konceptual i Vučić-it

Një gjë që meriton vëmendje dhe analizë është edhe retorika e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić. Duhet patur parasysh që në politikë termet ose...

Puna shkon vaj në “Floil”

Qëkurse Rusia nisi agresionin e saj mbi Ukrainën, para më shumë se një muaji e gjysëm, filluan të rriten edhe shqetësimet për ndikimin e...

Shënimi i muajit

Me afrimin e afatit të caktuar për gjetjen e një zgjidhjeje të përhershme për çështjen e targave, kanë filluar të dalin më shumë hollësi...

Integrimi jo i rehatshëm: Si punojnë së bashku serbët dhe shqiptarët...

“Ndihem si gjykatëse,” pohon Ljiljana Stevanović, Kryetare e Gjykatës Themelore në Mitrovicë, kur pyetet se si ndihet si serbe që punon në institucionet kosovare. Prej...

Drejtësia tranzicionale nuk duhet hequr nga narrativa

“Sot, më shumë se kurrë, jehojnë fjalët tuaja për paqe dhe drejtësi përmes tregimit të së vërtetës dhe pajtimit.” Këto ishin fjalët që i...

NP Interview: Agon Maliqi, Sbunker

“Unë mendoj që nuk ka asgjë më patriotike, për dikë që e do shtetësinë e Kosovës, që mundohet që t’i bëjë të gjithë njerëzit...

Sulm medial mbi të vërtetën

Jetojmë në një botë ku zhvillimi i informacionit ka arritur një vlerë të tillë sa po bëhet një nga armët më të fuqishme. Në...

Shënimi i muajit

Përpjekjet e intensifikuara të BE-së dhe të SHBA-së për t’i dhënë shtytje Dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë në fillim të...

Empatia e humbur 

Prej disa ditësh Evropa dhe bota janë goditur nga një luftë e re që po merr flakë në Ukrainë. Derisa ushtria ruse nuk ndalon...

Kryesimi i BE-së nga Franca dhe implikimet  për procesin e dialogut

Ndonëse viti 2022 ka sjellë sfida të reja për Kosovën dhe Serbinë, edhe këtë vit të dy shtetet do të vazhdojnë punën e përbashkët...

Brendia e dialogut të brendshëm: dy monologje dhe një monument

Më 16 janar, ditën kur po mbahej Referendumi serb për ndryshime kushtetuese, shkova në Mitrovicë të Veriut për ta parë nga afër se si...

Shpejt vjen prilli

Shpejt vjen prilli, e në kuadër të prillit, një javë që është e një rëndësie të madhe për një mandat politik të ardhshëm i...

Migrimet nga Kosova

Tashmë disa herë kam shkruar për problemin e migrimit nga Kosova, kështu që tamam po mendoj se kam përfunduar me këtë temë, dalin statistika...

Rrëfime referendumi dhe të tjera

Kah mesi i muajit janar patëm rastin të shohim në terren edhe në praktikë se si duket sherri politik mes dy palëve, të cilat...

Pse është mirë që nuk është mbajtur referendumi i Serbisë në...

Së fundmi, çështja e referendumit të Serbisë ka bërë që edhe një herë të ripërsëriten temat e ndërlidhura me raportin mes Kosovës dhe Serbisë...

NP Interview: Ivan Nikolić, CSD

“Kemi pasur shembuj të mrekullueshëm të vazhdimit të miqësive që qenë krijuar në trajnimet tona dhe unë jam shumë i lumtur kur shoh në...

Dialogu nga një nivel tjetër

Nisi me shqiponjën e Xherdan Shaqirit. Në vitin 2018, gjatë Kampionatit Botëror, futbollisti zviceran me origjinë shqiptare nga Kosova, Xherdan Shaqiri, pasi shënoi një...

Njëmbëdhjetë vjet asgjë, pa gjasa për ndonjë gjë

Viti 2022! Lajčak dhe Escobar në vizitë në Kosovë dhe Serbi në përpjekje për të dakorduar zbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun e...

Shënimi i muajit

Në ditën e fundit të janarit, i dërguari i posaçëm i BE-së për Dialogun, Miroslav Lajčak, dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për...

Fjalët e ambasadorit Hovenier: A pritet të ndryshojë diçka? 

Jeff Hovenier është emri i ambasadorit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë. Për shkak të një varg çështjesh të...

Ambasadori i ri – politika e vjetër  

Kohët e fundit në Kosovë ka mbërritur ambasadori i ri amerikan, Jeff Hovenier. Ai iu vu punës me entuziazëm, menjëherë pas marrjes së detyrës....

Referendumi pa pikëpyetje 

Kur lexova për herë të parë titullin e lajmit se Serbia do ta mbante një referendum për të ndryshuar Kushtetutën, paragjykova mos kjo kishte...

Pa referendum në Kosovë!

Referendumin, i cili u mbajt në Serbi më 16 janar, e kishin pritur edhe serbët nga Kosova në mjediset e tyre ku ata jetojnë....

Vendime antikushtetuese për ndryshimin e Kushtetutës 

Më 16 janar 2022, Serbia mbajti referendumin e saj të parë që nga miratimi i Kushtetutës aktuale të vitit 2006. Kësaj here, qytetarët e...

Kultura diplomatike

Tashmë jemi mësuar që politikanët në rajon të flasin shumë shpesh për çështje në të cilat nuk mund të ndikojnë, sepse kjo është në...

Tri parime fundamentale për çështjen e dialogut

Në mënyrë që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të ketë shkallë më të lartë të efektshmërisë, në kuptimin që të ketë arritje më konkrete,...

Fotografia e një banaliteti ekstrem

Muajin e kaluar (23, 24 dhjetor) një fotografi nga Mitrovica mori shumë vëmendje. Aty shfaqej Mitrovica e Jugut e lënë në terr pa rrymë,...

Shënimi i muajit

Dhjetori u mbyll pa realizimin e një takimi tjetër të nivelit të lartë të përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë, të cilin BE kishte synuar...

Jeta, mësimet dhe ëndërrat në botën multikulturore të Prizrenit

Në lagjen Ortakoll të Prizrenit, në veri të qytetit të vjetër e të famshëm, të rrethuar nga malet e Sharrit, ndodhet një nga komplekset...

Pse ideja e “Open Balkan” meriton te rivlerësohet?

Ideja e “Open Balkan” me të cilën synohet që të vendosen raporte ekonomike dhe politike mes shteteve pjesëmarrëse në rajonin e Ballkanit përbën një...

Kliko për të drejtën

Në fillim të muajit dhjetor u lëshua në funksion platforma për android Aber App, e cila synon të lehtësojë kontaktin e komuniteteve joshumicë në...

Veç edhe kuçedrat po na mungojnë

Sipas marrëveshjes midis Mbretërisë së Danimarkës dhe Kosovës, Gjilani nga viti 2023 do të bëhet më i pasur për 300 banorë. Mirëpo, këta 300...

NP Interview: Ramadan Ilazi, QKSS

Marrëdhëniet ndërmjet komuniteteve në Kosovë varen nga diskursi midis elitave politike, thotë Ramadan Ilazi, udhëheqës i hulumtimeve në Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë...

Interesim në rritje për të mësuar gjuhën e njëri-tjetrit

Në çdo shoqëri multinacionale, bashkëjetesa mes komuniteteve është e një rëndësie jetike dhe, në një vend si Kosova, kjo po vjen në shprehje çdo...

Gurët e thyer

Për ekspozitën “Njeri ish ma i fortë se guri” e cila u hap të premtën në Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, autorja Brikena Shabani...

Diplomacia Sputnik

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, ndonjëherë me deklaratat e saja na habit të gjithëve, qoftë kur e thotë një të vërtetë të madhe apo...

Paefektshmëria e ndërmjetësimit në dialog nga ana e Bashkimit Evropian

Një element i rëndësishëm por shpesh i marrë si i mirëqenë në çështjen e dialogut është edhe vetë efektshmëria e ndërmjetësimit në procesin e...

Shënimi i muajit

Nëntori solli një varg takimesh - pa ndonjë rezultat të raportuar - dhe një intensifikim përpjekjesh për ta çuar Dialogun përpara.Grupi i Punës për...

Bamirësia si shembull

Është një emision shumë i bukur dhe fisnik i quajtur “Aksion punues me Tamarën”, i cili ka disa sezona që transmetohet rregullisht në programin...

Regjistrim apo numërim

Qeveria në Prishtinë ka paralajmëruar regjistrimin e popullsisë për vitin e ardhshëm si një nga aktivitetet e saj më të rëndësishme, që vetë regjistrimi...

Kosova në rrugën e liberalizimit të vizave 

Kohëve të fundit po konsumoj gjithnjë e më shumë lajme që lidhen me politikën vetëm për të qeshur, për t’ia përmirësuar ditën vetes. Në...

Samiti ku nuk u ftuam e megjithatë u ftuam

Demokracia më e konsoliduar në botë, ajo e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u rrezikua seriozisht gjatë katër viteve të Donald Trumpit si president,...

Asociacioni me kutin e zgjedhjeve 

Zgjedhjet lokale para të gjithë neve vendosën detyrën që përmes tyre të shprehim vullnetin dhe përcaktimin tonë, por zgjedhjet e fundit vendosën edhe kushte,...

Fiasko zgjedhore e Kurtit 

Zgjedhjet në Kosovë përfunduan e kryeministri aktual, Albin Kurti, assesi nuk mund të jetë i kënaqur me rezultatin. Vetëvendosje e tij, e cila e...

Jetë e qetë dhe e izoluar e shqiptarëve në veri

"Nuk kam shoqëri këtu." Kështu më thotë Ylli, i cili nuk deshi që emri i tij i vërtetë të përdorej në këtë artikull. “Nuk...

Mes sovranitetit dhe ndikimit të faktorit ndërkombëtar

Një element ndoshta jo gjithmonë i dukshëm sa i përket procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është edhe dilema e shteteve për të...

Shënimi i muajit

Pas tensionit të dhjetë ditëve të fundit të shtatorit, muaji i tetorit filloi me shtendosje.  Ashtu siç parashihte marrëveshja për de-eskalimin e situatës e arritur...

Vjeshtë e nxehtë  

Vjeshta është zakonisht kohë kur ditët e zymta me shi dhe moti i ftohtë e sjellin njeriun në një gjendje që më së miri...

NP Interview: Naim Rashiti, Balkans Group (BPRG)

Moszgjidhja e konflikteve në Ballkanin Perëndimor për më shumë se 20 vjet është bërë pengesa kryesore për të ardhmen e rajonit dhe shoqërive të...

NP Interview: Milica Andrić Rakić, NSI

“Ekziston një mungesë e të kuptuarit të situatës në Veri nga mediat kosovare që raportojnë në gjuhën shqipe dhe nga Organizatat e Shoqërisë Civile,”...

‘Mirëdita, dobar dan’ në Prishtinë

Këtë vit festivali “Mirëdita, dobar dan!” nikoqir kishte Prishtinën gjatë tri ditëve prej 14 deri më 16 tetor. Ndryshe nga vitet e tjera kur...

Çmim tepër i lartë 

Pikërisht kur menduam se një periudhë tjetër e mundimshme ishte prapa nesh, se tani do të lidhnim të paktën disa muaj pa dhunë dhe...

Pakicat etnike në Serbi e Kosovë si ura lidhëse

(Shkruar nergut për New Perspektiva) Krijimi i kombeve në Ballkan shpërfaq ideologjikisht një kombinim me elemente të botëkuptimit francez (kombit shtetëror) dhe atij gjerman (kombit...

Pjesëloja e dytë

Dihej që nga fillimi se marrëveshja në Uashington ishte një shkronjë e vdekur në letër, por që e tëra do të kthehet që në...

Reciprociteti – efektiv apo jo

Pas vendosjes së reciprocitetit për targat, Kryeministri i Kosovës Albin Kurti së fundmi është shprehur që shteti i Kosovës tashmë është gati që t’i...

‘Stikerat’ zgjidhin përkohësisht krizën rreth targave

I lehtësuar nga Bashkimi Evropian, dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë, që synon gjetjen e një zgjidhjeje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve mes dy...

Shënimi i muajit

Pas dy ditë bisedimesh intensive në Bruksel në nivel kryenegociatorësh, i dërguari i posaçëm i BE-së për Dialogun, Miroslav Lajčak, njoftoi se ishte arritur...

Jeta e kufizuar  

E hëna e 20 shtatorit i këtij viti në mënyrë të ashpër e rikujtoi atë verën e vonë të vitit  2011, kur veriu i...

Ngecje në rrugën tonë  

Nuk duhet të kesh aftësi të mbinatyrshme për të parashikuar se çfarë do të ndodhë tek ne në disa muajt ose vitet e ardhshme...

Barrikadat

Historia po përsëritet! Drejtësia prapë po kërkohet në kufi. Duket se këtu është pika e grumbullimit dhe i vetmi vend që e ka atë...

Kur ritheksimi i sovranitetit nënkupton regres në dialog

Veprimet e fundit të Qeverisë Kurti në pikat kufitare në Jarinje e Bërnjak kanë patur synim që të ritheksojnë sovranitetin e Republikës së Kosovës....

Reciprociteti dhe tytat e gjata 

Këto ditë tensione të reja në veri të Kosovës – armë me tyta të gjata, automjete të blinduara, barrikada, serbë të revoltuar, forca speciale...

Së bashku deri tek njohuri të reja

Qendra për inovacione në Mitrovicë ofron një sërë kursesh në fushën e marketingut dixhital për të rinjtë të cilët do të kalojnë nëpër një...

Bjeshkataria në klimën kosovare

Vitet e fundit ka pasur një zhvillim të hovshëm në sektorin e turizmit malor në Kosovë. Të tërhequr nga peisazhet e veçanta e bukuria...

Pse ndërrimi i fjalëve nga Albini duhet parë më pozitivisht?

Kur Amerika të kërkojë diçka, Kosova s’duhet të pyes ‘pse’ por ‘si’, tha së fundi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.  Kjo është pak a shumë...

Afganët në Kosovë

Situata e re e krijuar në Afganistan ka tronditur tërë botën. Ne mund të lexojmë, por edhe të shohim se çfarë ndodhi këto ditë...

Dialogu dhe mungesa e prirjes për kompromis

Deri më tani nuk mund të flitet për një progres evident në dialogun Kosovë-Serbi. Të dyja shtetet kanë një prirje që të shqetësohen për...

Shënimi i muajit

Ndonëse kohë pushimesh, në gusht u zhvilluan disa takime që kanë të bëjnë direkt me Dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, i cili ka hyrë...

A është Mitrovica e ardhmja e Kosovës?

Nëse shkoni sot në Mitrovicë, aty ku dy pjesët e qytetit kundrojnë njëra-tjetrën mbi lumin Ibër, do të shihni se ura kryesore e kontestuar...

Për mirëkuptimin ndërkomunitar, me punë praktike

Të rinj shqiptarë e serbë janë përfshirë në një program tremujor që, përmes punës praktike, të kenë mundësi për zhvillim dhe kontribut në mirëkuptimin...

Fjalë e kushtueshme

Fundi i muajit gusht ishte shumë i qetë, ose së paku vetëm na u duk kështu. Ditë të nxehta, korona në vrull të plotë,...

Media mbi rastin e Dragica Gašić-it 

Rasti i të kthyerës Dragica Gašić në banesën e saj në Gjakovë - rasti i parë i një serbeje të kthyer në këtë qytet...

Kohë solidariteti

Ka ditë të tëra që lajmi kryesor në të gjitha mediat, si ato lokale ashtu edhe ato ndërkombëtare, janë ngjarjet në Afganistan. Pas dy...

Autoelektricisti i Berivojcës

Kamenica njihet si njëra prej komunave me integrimin më të madh të komunitetit serb në Kosovë. Që 26 vite, Predrag Stanković, është bërë “ilaç” për...

Rasti i Gojbulës

Disa incidente janë shënuar gjatë korrikut në Kosovë në shënjestër të të cilave, siç njoftonin mediat në gjuhën serbe, ishin pjesëtarë të komunitetit serb....

Si e shohin njëri-tjetrin të rinjtë nga Kosova dhe Serbia?

Në Festivalin ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër, “DokuFest”, në Prizren, të hënën u shfaq një ekspozitë digjitale e cila përmban një sërë...

Shënimi i muajit

Ashtu siç pritej, në korrik u zhvillua takimi i dytë i nivelit të lartë midis Kosovës dhe Serbisë në kuadër të Dialogut të lehtësuar...

Bashkëpunimi ndëretnik përmes aktiviteteve jashtëkurrikulare

Ndonëse historinë, gjeografinë dhe gjuhën nuk e mësojnë me kurrikulë të njëjtë, ata ndajnë të njëjtin objekt për plot 22 vite.  Nëse do të ishin...

Rasti i Dragica Gašić-it

Shumë vetë po shkruajnë për rastin e Dragica Gašić-it nga Gjakova, një rast që tërhoqi vëmendjen si të mediave serbe ashtu edhe të atyre...

Kashta e Kumtrit

Kanë kaluar 22 vite nga masakra në Grackën e Vjetër, një gjeneratë e tërë është rritur në Grackën e Vjetër e që nuk e...

“Faji, si pafajësia, nuk është kolektiv, por personal”

Individi nuk duhet izoluar ose sulmuar për shkak të stereotipizimit që i bëhet një kombi të tërë për veprimet e tij në të kaluarën....

Dhuna nuk është rrugë drejt paqes

Gjatë disa javëve të fundit në Kosovë janë shënuar incidente të ndryshme dhe akte dhune të drejtuara ndaj komunitetit serb. Pa shpjegime se si,...

Kujdes kur flitet për incidente

Për fat të keq, nuk duket se kryeministri Albin Kurti do ta realizojë premtimin e tij për dialogun e brendshëm me serbët e Kosovës....

Listë qëndrimesh apo dëshirash

Është pritur goxha gjatë që procesi i negociatave të vazhdohet – derisa të mbahen zgjedhjet, pastaj derisa të formohet shumica qeverisëse, mandej derisa të...

Shënimi i muajit

Takimi i paralajmëruar tashmë një kohë të gjatë më në fund ndodhi në mes të qershorit. Në Bruksel, më 15 qershor, u zhvillua takimi...

Mbi takimin e fundit Kurti – Vučić, me tone pozitive

Takimi i fundit mes presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, paraqet edhe një episod tjetër të konsideruar si përgjithësisht...

Pikë të kaluarës

Në fillim të qerhsorit të këtij viti, u shpall verdikti përfundimtar në rastin Ratko Mladić. Pas ankesës së tij ndaj vendimit të shkallës së...

Mediat rreth vizitës së Palmerit e Lajčakut në Kosovë

Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, dhe Zëvendësndihmësi i Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Matthew A. Palmer, qëndruan për dy ditë...

Shënimi i muajit

Ndonëse ende nuk është bërë publike data e saktë, “kapitulli i ri i Dialogut”, siç e ka quajtur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet...

E vërteta e pashmangshme mbi procesin e dialogut

Ardhja e Vetëvendosjes në pushtet normalisht ka ndërtuar pritje dhe hipoteza mbi atë se si qeveria Kurti do të sillet në procesin e dialogut....

Prej nga paratë?

Udhëtimi nëpër Kosovën qendrore, më saktësisht në rrugën prej Mitrovicës deri në Graçanicë, kësaj here më imponoi pyetjen “prej nga paratë?”. E pyetja lindi...

Miqësia greke

Është e njohur për të gjithë lidhja shumëvjeçare dhe e pandashme miqësore midis Serbisë dhe Greqisë dhe kjo duke filluar që në vitin 1804,...

Shqipëria e Madhe – mit, realitet apo rrezik

Tashmë një kohë shumë shpesh nëpër media qarkullon tema se si Kosova dhe Shqipëria do të mund të bashkoheshin dhe kështu të sendërtojnë ëndrrën...

‘Non-qëndrimi’ i Albin Kurtit

Dy non-papera që skiconin zgjidhjen për mos-marrëveshjen Serbi-Kosovë u paraqitën javët e kaluara. Dhe që të dy tmerrues për të ardhmen e Republikës së...

Dimensioni edukativ i trashëgimisë kulturore

Trashëgimia kulturore, si element përbërës dhe përfaqësues i një komuniteti, jep kuptime të veçanta mbi veprimtarinë e njerëzve në kontekste të caktuara kulturore. Materiale...

Dialogu – prioritet apo jo

Qeverinë Kurti 2 e presin sfida të shumta. Një temë pa asnjë dyshim me rëndësi vitale mund të konsiderohet çështja e dialogut me shtetin...

Rini kokëkrisur

Sulmet e shpeshta të shqiptarëve ndaj serbëve kohëve të fundit po e komplikojnë situatën edhe ashtu të rëndë dhe raportin mes këtyre dy komuniteteve...

Kush po luan me harta (atje)

Nëse nuk të shtyn të mendohesh, atëherë nuk është titull. Nëse të mundon tepër ky më nuk është blog, ia kthej unë. Blogut disi...

Thirrje për trajnim

A dëshironi t’i përmirësoni aftësitë tuaja gazetareske ose të mësoni të reja, të kontribuoni në mirëkuptim më të madh ndër-komunitar? New Perspektiva po kërkon dy të rinj për...

Shënimi i muajit

Ri-rifillimi i Dialogut midis Kosovës e Serbisë pritet te ndodhë në qershor e jo në maj, siç ishte paralajmëruar në fillim të javës. Këtë...

Non paper = shkaktim nonshalant i luftës

Sot, nga perspektiva e vitit 2021, kur e rikujtojmë fundin e shekullit të kaluar, rrallëherë mendojmë për çfarëdo tjetër përveç luftës e cila një...

Momenti për qasje më konsistente në proces të dialogut

Mund të argumentohet se deri më tani procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë jo vetëm që është vonuar tejmase duke mos prodhuar rezultate...

Ose-ose

Askush më në botën e diplomacisë nuk do ta mbështes të ashtuquajturën politikë “Ose-ose“, dhe kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë!...

Rishikimi i çkafit?

Që nganjëherë deklaratat e zyrtarëve të të dyja palëve mund të jenë kontradiktore e jo rrallë edhe komike, me këtë jemi mësuar kështu që...

E kaluara është e dhimbshme, por duhet të jetë e vërtetë

Në fillim të muajit prill të këtij viti, Europa Nostra, organizatë e cila merret me trashëgiminë kulturore, publikoi listën e këtij viti të shtatë...

Origjina e kishave dhe diversiteti

Debatet për origjinën e kishave në Kosovë janë përdorur kohët e fundit si argumente politike që kanë mënjanuar historiografinë e vazhdimësisë së objekteve fetare...

Williamson: Drejtësia Ndërkombëtare ka të bëjë krejt me individualizimin e fajit

Në të gjithë artikujt rreth Gjykatës Speciale të Kosovës kohët e fundit, një emër mungon - Clint Williamson, kreu i Task Forcës Speciale Hetuese...

Ambasada në Izrael – shkaqet dhe pasojat

Pas marrëveshjes në Uashington, e cila u nënshkrua nga Beogradi dhe Prishtina, me lehtësimin e administratës Trump, ka ardhur koha për ta zbatuar atë....

“Kur pranvera vonohet”

Nëse nisemi nga data, demonstratat që u quajtën edhe “pranvera e Kosovës”, për shkak të rinisë dhe vrullit rinor, por edhe për shkak të...

Vullneti sipas ligjit

Fillimi i muajit mars u shënua nga shumë gjëra interesante, por, si zakonisht, disa ngjarje u spikatën si të veçanta dhe interesante ose me...

Kaosi paszgjedhor

Pas zgjedhjeve parlamentare të Kosovës, të mbajtura më 14 shkurt të këtij viti, u duk sikur më në fund kaluam një fushatë zgjedhore dhe...

Si ia doli Vučić t’u kufizonte lirinë kosovarëve

Pas publikimit të rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 14 shkurtit u mor vesh se një subjekt politik boshnjak dhe një subjekt politik rom kishin...

Kthimi i Kurtit

Kurti është kthyer, një njeri të cilit i pëlqen të marrë të gjitha vendimet vetë është zgjedhur përsëri në pozitën e kryeministrit të Kosovës....

Besimet tona të vogla

Që nga lufta e vitit 1999 e deri më tani të gjitha dëshirat dhe synimet tona, në shumicën e rasteve, nuk janë realizuar dhe...

Dyer të hapura apo kalim i ngushtë

Mbi Mitrovicë, në kodrën e Minatorëve, ngrihet monumenti i partizanëve serbë e shqiptarë, punë e arkitektit Bogdan Bogdanović. Me një lartësi prej 19 metrash,...

Vetëvendosje dhe faktori ndërkombëtar në procesin e dialogut

Tani kur pritet të konstituohet legjislatura e re në Republikën e Kosovës dhe të formohet një qeveri e udhëhequr nga ana e Vetëvendosjes, duhet...

Si duhet t’i qaset qeveria e re e Kosovës dialogut Beograd-Prishtinë

Studimi i konflikteve na tregon se konflikti etnik rishfaqet kur palët nuk flasin më me njëra-tjetrën dhe i kthehen antagonizimit të palës tjetër. Prandaj,...

‘Proxy war’ mes Kosovës dhe Serbisë

Në një shkrim pas zgjedhjeve të 6 tetorit 2019 në New Perspektiva, të titulluar “Loja e Kosovës me pakicat”, shkruaja për hapësirën që i...

Loja e tërheqjes

Në mes të muajit shkurt më në fund u mbajtën zgjedhjet në Kosovë dhe në dukje sollën rezultatet e pritura por, meqë numërimi i...

Shënimi i muajit

Përfaqësuesi special i BE-së për Dialogun, Miroslav Lajčak, ka paralajmëruar vizitë në Prishtinë për ditën e parë të marsit për ta vazhduar atë më...

Dhuna si përgjigje

A është metoda e vetme përdorimi i dhunës nëse nuk je dakord me dikë në lidhje me ndonjë qëndrim të çfarëdo lloji apo ekziston...

Qeveria e re – mundësi e re për normalizimin

Kosova është në prag të një qeverie të re, e treta kjo brenda pak më shumë se 12 muajve. Kosova ende nuk njihet nga...

Gjuha jonë e përditshme

Kohë më parë, Radio Evropa e Lirë botoi një intervistë të realizuar në Kosovë e cila në thelbin e saj merrej me problemin se...

Qytetarë të rendit të dytë

Është e ditur kaherë që serbët që jetojnë në Kosovë posedojnë dokumente të lëshuara si nga Serbia po ashtu edhe nga Kosova. Jeta pa...

Për një “grusht” votash

Çfarë na pret në zgjedhjet e ardhshme në Kosovë, më 14 shkurt? Vjedhje e votave, shitje e votave, premtime pretencioze të liderëve politikë, konflikte...

Miqësi përmes lojës së tenisit

Se fjala ‘dashuri’ (love) në tenis nënkupton zero e mësuan 22 djem e vajza të reja nga komunitetet shqiptare, serbe, rome, kroate dhe gorane...

Liqeni Trump, me kumbarë të ri?

Zgjedhjet në SHBA nuk kaluan ashtu si dëshiruan në Beograd, e aq më pak në Moskë dhe disa qendra të tjera me ndikim në...

Kolona të shurdhëra

Në mes të këtij muaji përsëri pasojnë zgjedhjet, një festë e demokracisë, një shprehje e vullnetit të qytetarëve, një shprehje e lirisë së vendimmarrjes...

Çfarë mund të presim lidhur me dialogun Kosovë-Serbi pas zgjedhjeve të...

Derisa shteti i Kosovës është në prag të zgjedhjeve, duket se sa i përket procesit të dialogut po veprojmë në një rreth vicioz dhe...

Shënimi i muajit

Si rezultat i rrëzimit të qeverisë së Avdullah Hotit nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës në fund të dhjetorit, ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa...

Me politikë kundër shërimit

Tanimë ka kaluar më shumë se një vit që nga shfaqja dhe identifikimi i virusit të ri COVID-19. Që nga fillimi i pandemisë, po...

Lidershipi si variabël penguese në dialogun Kosovë – Serbi

Duket se ekziston një prirje te shumë prej nesh që kur flasim për raportet bilateriale të shteteve apo edhe pozitën e tyre në marrëdhënie...

Masa sipas masës së të gjithëve

Epidemia, masat, maskat, asepsoli, distanca etj. Të gjitha këto e kanë shënuar vitin 2020 në një mënyrë për të cilën askush nuk ka shpresuar....

Diplomacia digjitale e Kosovës – Rrugë e “pamirëmbajtur”

Nëse keni nënshkruar peticionin #PutKosovoOnTheMap në korrik të vitit 2020, si kërkesë ndaj kompanisë Apple për të vendosur Kosovën në hartën e saj, atëherë...

Komisioni për të Vërtetën dhe Pajtimin – puna e tij duhet...

Një Komision i Kosovës për të Vërtetën dhe Pajtimin, KVP, ka qenë në përgatitje e sipër që kur ideja për të u paraqit dhe...

Masmediat

Viti që shkoi ka qenë interesant dhe përplot ndodhi turbulente. Prej momentit kur kemi udhëhequr pesë me zero deri tek momenti kur e kemi...

Quo vadis, Politica?

Ndonjëherë duket morbide por pothuajse të gjitha vendimet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, të cilat kanë qenë thelbësore për jetën tonë politike në Kosovë,...

BE dhe Kosova një dekadë më pas

Ndërsa Shërbimi i Veprimit të Jashtëm Evropian (EEAS) po feston një dekadë të ekzistencës, është e kuptueshme fanfara për evoluimin e strukturave dhe aftësive...

Mediat mbi pavarësimin energjetik të Kosovës

Që nga 14 dhjetori, Operatori i Sistemit të Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) operon si i pavarur dhe kontrollon kufijtë...

Shënimi i muajit

“Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë,” tha në fillim të dhjetorit i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun mes...

Babadimri në zonën e kuqe

Këtë vit nuk vjen Babadimri. Së paku jo në disa qytete të Kosovës. Ora policore është në fuqi dhe kjo do të vazhdojë edhe...

Pavarësi elektroenergjetike, e çka më tej?

Që nga mesi i dhjetorit të këtij viti, Kosova është bërë zyrtarisht entitet i pavarur energjetik brenda Rrjetit Evropian të Energjisë. Në të njëjtën...

Liria ka emër

Para se të themi çfarëdo qoftë në përputhje me titullin, më duhet të kufizohem, jo nga frika por nga mirësjellja, që asnjë qëndrim në...

A është dialogu zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë?

Kohët e fundit me të drejtë na ofrohet një përshtypje që çështja mes Kosovës dhe Serbisë është reduktuar në dialogun mes këtyre shteteve. Megjithatë,...

Pronat e uzurpuara

Çështja e pazgjidhur e pronës në Kosovë po bëhet pothuajse një makth për një pjesë të popullatës që ka probleme pronësore-juridike. Pronat e uzurpuara...

Rikthimi i intimiteteve kombëtare

“Vriteni një serb, ne do t’i vrasim njëqind mysliman!” – thoshte Vučić-i në vitin 1995. Pjesa e parë e kësaj fjalie të famshme (viktimat...

Përgatitja e madhe

Shumë gjëra kanë ndodhur gjatë këtij viti nën hijen e tërë asaj që po na ndodhë, por disa gjëra dhe ngjarje megjithatë, me fuqinë...

Shënimi i muajit

Nëntori solli dy zhvillime madhore me mundësi ndikimi në rrjedhën e mëtejshme të Dialogut midis Kosovës e Serbisë.Pas një pritjeje disamujore, Gjykata Speciale në...

Fitorja e Bidenit, ‘zgjidhje magjike’ për Kosovën?

Zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në fillim të këtij muaji, që rezultuan me fitoren e demokratit, Joe Biden, ishin në fokus...

Lejet për vizitë

Më duhet të them që kam mbetur i habitur me faktin se është e domosdoshme që përfaqësuesit e pushtetit të Republikës së Serbisë duhet...

Mbi një qasje realiste në dialog

Ekzistojnë pikëpamje të ndryshme mbi atë se si do të duhej të përfundonte dialogu mes Kosovës dhe Serbisë. Secila prej palëve ka perceptimet e...

Edhe pa popullin bën

Është fshehtësi  publike, për aq sa mund të flitet për fshehtësi, se Aleksandar Vučić dhe Mitropoliti i Malit të Zi dhe bregdetit, Amfilohije Radović,...

Mbi debatin për origjinën e kishave ortodokse në Kosovë

Krahas çështjeve e temave të mëdha që rrahen pandalshëm në Kosovë që një kohë të gjatë, kohët e fundit ka pasur dhe një debat...

Ende asnjë gjykim në mungesë i të pandehurve për krime lufte...

Projektkodi i Procedures Penale në kuadër të të cilit është duke u trajtuar edhe çështja e gjykimit në mungesë, ende është në shqyrtim në...

Ballafaqimi me të kaluarën – i vështirë dhe i domosdoshëm

Lajmi kryesor këo ditë dhe diçka që trazoi opinionin, si në Kosovë ashtu edhe në regjion e në Evropë janë gjithsesi aktakuzat e ngritura...

“Mirëdita”, e kaluar!

"Mirëdita, Dobar dan", fjalë përshëndetëse, në gjuhën shqipe e serbe, që për më shumë se tri dekada vazhdojnë të jenë më pak të përdorura...

Festival dhe protesta

Fundi i tetorit në Beograd është një termin i caktuar rregullisht për takime në një festival dhe termin për organizimin e protestave në skajin...

Shënimi i muajit

“Shënuam edhe një hap drejt një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të normalizimit duke zhvilluar një raund të dytë bisedimesh mbi pretendimet financiare dhe pronat.” Kështu deklaroi...

Asociacioni i komunave serbe – edhe një herë

Që nga fillimi i muajit shtator e deri më tani, kemi dëgjuar shumë rrëfime për zgjidhjen për Kosovën, për marrëveshjet përfundimtare dhe të përkohshme...

Asgjë e re në Kosovë

Muajt e kaluar opinioni publik në Kosovë ka qenë nën një presion konstant në kuptim të pritjeve të mëdha nga bisedimet në Uashington si...

Zubin Potoku, mikpritës i garave ndërkombëtare në rafting

Natyra e jashtëzakonshme dhe potenciali të cilin e posedon komuna e Zubin Potokut ofrojnë mundësi për një numër të madh aventurash të ndryshme.  Ato...

“Lini ju amerikanët, gjermanët… Çfarë të bëjmë me serbët?”

“Lini ju amerikanët, gjermanët, turqit dhe gjithë të tjerët. Çfarë të bëjmë me serbët të cilët flasin budallallëqe të ndryshme, iu tregojnë shqiptarëve dhe...

A mundet BE-ja multi-nacionale t’i mendojë qytetarët e Kosovës dhe Serbisë...

Bashkimi Evropian nuk e ka kundërshtuar idenë e “shkëmbimit të territoreve në vija etnike” dhe e ka shtyrë përpara idenë e “Asociacionit me baza...

Një e shtënë mbi lirinë

Ngjarja që ndodhi në Kosovë, në fshatin Bërnicë e Poshtme është diçka më shumë se një frikësim i fëmijëve serbë, mirëpo është një ngjarje...

Nëpërmjet ekonomisë deri tek kompromisi

Njerëzit shpesh për fjalë/nocione të njëjta kanë pasqyrë apo kuptim krejtësisht të ndryshëm.   Për nevoja të këtij teksti, le të shohim se çka thotë...

Thank you USA

Më duket se kemi filluar të vrapojmë në një garë për të cilën jemi vonuar paksa por për të cilën nuk është kurrë vonë...

Shënimi i muajit

Katër shtatori 2020 ishte “një ditë vërtetë historike, ditë shumë e rëndësishme, sidomos në një pjesë të bukur të botës,” tha presidentit amerikan Donald...

“Uesternizimi” i Ballkanit

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit të SHBA-së për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, si sherif, udhëhoqi delegacionin amerikan në qytetet e përmendura....

Marrëveshje parazgjedhore, gjeopolitikë në shërbim të fushatës

Në fillim të shtatorit u nënshkrua një marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë, e cila u paralajmërua si e madhe, u nënshkrua si e madhe...

Një interpretim i Marrëveshjes së Uashingtonit

Kosova dhe Serbia së fundi nënshkruan një marrëveshje e cila natyrisht ishte subjekt i një diskutimi të gjerë. Natyrisht, në mënyrë të pashmangshme u...

Fushata zgjedhore e SHBA-së krijon rrëmujë diplomatike për Beogradin e Prishtinën

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva. Autori është profesor vizitor në London School of Economics.) Krijimi i paqes nuk është asnjëherë i...

Ballkani në Lindjen e Mesme

Qysh nga konflikti i hapur në Kosovë më 1999 e deri më sot, të gjithë ne së bashku po përpiqemi, po presim dhe po...

Dy bileta për Uashington

Sikurse në atë filmin jugosllav, të xhiruar gjatë viteve nëntëdhjetë “Tri bileta për Holivud”, kur djem nga fshati Gornje Polje përgatiteshin të udhëtonin në...

Njohja e ndërsjellë

Që nga fillimi i negociatave midis Beogradit dhe Prishtinës gjithmonë kur shikohet raporti i cilësdo agjencie mediale nga Kosova haset termi apo më mirë...

Pritje pandemike

Fillimi i vitit 2020 solli ndryshime të mëdha, kështu që për shkak të pandemisë së koronavirusit u lëkundën si sistemet shëndetësore ashtu edhe ato...

Takimi i 4 shtatorit: Lëndimi i mëtejmë i procesit të dialogut

Më 4 shtator pritet të mbahet takimi i parë mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington, ku ndërmjetës do të jenë Shtetet e Bashkuara të...

E ardhmja në dukje e pashmangshme për Kosovën dhe Serbinë

Ndonëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë vijojnë të jenë klasike në aspektin që shquhen nga një diskurs i ngjashëm në mes dy palëve, nuk...

Realiteti dhe dezinformatat mbi Covid-19 në komunat me shumicë serbe në...

Vetëm 10% e komunitetit serb në Kosovë do të merrnin një vaksinë të aprovuar kundër koronavirusit dhe, pas mediave të pavarura në Beograd, mediat...

Letrat në Uashington

Gjithsesi e dimë që ky takim i cili zyrtarisht është caktuar për 4 shtator në Uashington do të jetë tejet i pakëndshëm si për...

Zona e (pa)mbrojtur

Dramatizimi i situatës në Deçan ditët e fundit ka shkaktuar reagime edhe nga disa zyrtarë të nivelit të lartë. Në fakt, bëhet fjalë për...

Shënimi i muajit

Pas takimit të parë zyrtar të nivelit të lartë nga mesi i korrikut, që shënoi rifillimin e shumësynuar të Dialogut, Kosova dhe Serbia vazhduan...

Qasja joadekuate e Kosovës në procesin e dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon të karakterizohet nga një ritëm i ngadaltë dhe me një qasje përgjithësisht të pandryshuar mes dy palëve. Shteti...

Politika në mënyrë teknike

Negociatat vazhduan pas një kohe të gjatë, pritjet janë pak a shumë të njëjta edhe nga njëra edhe nga pala tjetër, deklaratat të ashpra,...

Letër Dua Lipës

E dashura Dua Lipa, Në vend të një artikulli të zakonshëm dhe komenteve për javët e kaluara që u shënuan prej teje, vendosa të ta...

Natyra dhe shoqëria

Zubin Potoku, gjegjësisht Kollashini i Ibrit, njihet për pyjet e dendura, liqenin e Ujmanit, natyrën e mrekullueshme si dhe numrin e madh të fshatrave...

(Pa)kultura politike 

Përveç pandemisë së koronës të cilën tashmë me muaj po e jetojmë, javët e fundit tema kryesore në hapësirat tona është takimi i sërishëm...

Akuzë apo aktakuzë

Në kohën kur të gjithë ne, vetëdijshëm apo pavetëdijshëm, edhe më tutje merremi me çështje që nuk janë të lidhura me politikën dhe zhvillimet...

Nevojitet një model i ri pajtimi

Për fat të keq, edhe një lajm i keq erdhi në muajin maj kur mendimet e të gjithë neve ishin absolutisht të drejtuara kah...

Shënimi i muajit

Një periudhë njëmujore si asnjë deri më sot me përpjekje intensive, në dukje konkurruese, për të rinisur një proces të ndërprerë për më shumë...

Përmbledhje komentesh rreth aktakuzës ndaj presidentit Thaçi 

Rrugës për në Uashington, për të marrë pjesë në takimin e planifikuar të nivelit më  të lartë Kosovë-Serbi, presidenti Hashim Thaçi mori lajmin se...

Lojë politike 

Një varg krimesh kundër njerëzimit dhe krime të luftës, përfshirë vrasje, zhdukje e dhunshme e personave, përndjekje dhe tortura janë pikat mbi të cilat...

A janë incidentet e kohëve të fundit me motive etnike?   

Një numër incidentesh si thyerje, vjedhje, zjarrvënje në prona të serbëve janë raportuar nga pjestarë të komunitetit serb të Kosovës, nga shkurti 2020 deri...

Kosova mund t’i mbajë leksione Serbisë

Më 24 qershor u publikua aktakuza e pakonfirmuar e Dhomave të Specializuara të Kosovës ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe dhjetë bashkëluftëtarëve të tij, përfshirë...

Aktakuza ka të bëjë me krime

Të mërkurën, Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës në Hagë njoftoi ekzistimin e një aktakuze kundër Presidentit, Hashim Thaçi, dhe disa ish-pjesëtarëve të...

Akuzat kundër Thaçit dhe rrjedhojat për Dialogun

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva. Autori, Dr Eric Gordy, është profesor në London University College.)  Planet për samitin Kosovë-Serbi në Uashington...

Mbështetje rekord – cilës politikë?

Të dielën, më 21 qershor, në Serbi u mbajtën zgjedhjet parlamentare dhe lokale. Edhe pse fushata zgjedhore dhe procesi kaluan në luftë me koronën,...

Të bashkëpunosh nga zori

Pandemia e koronavirusit ka detyruar Kosovën dhe Serbinë të bëjnë disa lëvizje bashkëpunimi, por pa bërë ndonjë shenjë ndryshimi në më shumë se dy...

Qasja ndaj dialogut me Serbinë si burim legjitimiteti për qeveritë kosovare

Dialogu mes Serbisë dhe Kosovës jo vetëm që mund të perceptohet si një proces shumë i rëndësishëm për normalizim marrëdhëniesh mes dy shteteve por...

Prometeu i sokakut tonë

Qysh para një shekulli, një shkrimtar serb, Radoje Domanović, e shkroi tregimin Deti i vdekur, në të cilin mund të thuhet se në mënyrën...

Shënimi i muajit

Zhvillimet në Kosovë brenda periudhës së kaluar njëmujore, nga 15 maji deri më sot, duket se po i hapin rrugën rifillimit të Dialogut Kosovë-Serbi,...

Tash e tutje secili rrymën vet

Muajin e kaluar Kosova fitoi pavarësinë energjetike dhe këtë me ndihmën e miqve të saj evropian, pasi që Rrjeti evropian i operatorëve të sistemit...

Vendime kruciale të Prishtinës 

Këto ditë në Prishtinë janë marrë vendime të rëndësishme. Qeveria në largim e zbatoi masën e “reciprocitetit”, masë e cila ka të bëjë me...

Të ndalohet linçimi publik ndaj aktivistit Shkëlzen Gashi

Po vazhdon linçimi publik ndaj aktivistit për të drejtat e njeriut Shkëlzen Gashit. Për shkak të deklaratave të tij publike të bëra më shumë...

Përfshirja e Rusisë: Ndërmjetësuesit vs. Palët negociatore

Aleksandr Bocan-Harčenko, ambasador i Rusisë në Beograd, së fundi paralajmëroi futjen e vendit të tij në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë nëse do të...

Reality (show) politik serb 

Një situatë më shumë se qesharake u pa këto ditë para Kuvendit të Serbisë. Besoj që një grevë e pushtetit, opozitës dhe deputetit të...

Pasiguritë e vjetra politike

Derisa tërë botën po e tronditin problemet e lidhura me pandeminë Covid-19 dhe derisa duket disi që situata po qetësohet në Evropë dhe në...

Kultura dhe arti gjatë pandemisë 

Në botë është shpallur pandemia e virusit “COVID-19”, më shumë të njohur si koronavirusi, kështu që për këtë arsye mbretëroi një panik dhe kaos...

Shënimi i muajit

“Ekziston veç një dialog midis Beogradit e Prishtinës dhe ai dialog është lehtësuar nga BE-ja qëkur ka filluar, në vitin 2011.” Kështu u përgjigj...

Çështja e amnistisë nuk duhet të jetë në tryezën e bisedimeve

Çështja e një amnistie për krimet e kryera gjatë dhe pas konfliktit në Kosovë është ngritur prapë. Kjo po ndodh sepse besohet se është...

Për patriotizmin dhe politizimin e pandemisë

Kjo periudhë e fundit prej më shumë se një muaji për tërë botën ishte kohë kur u vunë në provim shumë gjëra e para...

Media mbi heqjen e tarifës 100%

Nga fillimi i prillit, qeveria në detyrë e hoqi tarifën 100% ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinës, ndërsa filloi ta aplikojë gradualisht...

Një qasje pragmatiste mbi testet e dhuruara nga Serbia

Ditë më parë shteti i Serbisë dhuroi një kontigjent prej 1000 testesh me qëllimin që të ndihmojë shtetin e Kosovës në betejën kundër pandemisë...

Donacioni famoz

Në këto kohë të vështira kur bota po përpiqet që të përballet me pandeminë  (COVID-19), e cila po merr me mijëra jetë në ditë,...

Çfarë tjetër solli me vete pandemia?

Ka disa muaj që e gjithë bota po lufton me një virus të ri dhe është vështirë nga kjo perspektivë të parashihet se kur...

COVID-19 ofron rast për t’i shtrirë dorën shkollave serbe në Kosovë

“I kemi kontaktuar disa herë komunat me shumicë serbe, u kemi treguar se çfarë jemi duke bërë në këtë kohë, në mënyrë që edhe...

Pse koronavirusi u bë kaq i parëndësishëm në Kosovë?

Kosova është në krizë institucionale, politike, kushtetuese, ekonomike, në krizë sovraniteti dhe më së fundi, edhe në krizë shëndetësore shkaku i koronavirusit të ri,...

Së bashku, ani pse pa shtrënguar duart

Të gjithë shqiptarët dhe serbët e Mitrovicës, e mbase edhe shumica e shtetasve anembanë Kosovës, nuk i kanë paramenduar dy gjëra: 1. Izolimin nëpër...

Mbi evoluimin potencial të raportit Kosovë-Serbi

Derisa qeveria Kurti tashmë është rrëzuar nga pushteti, ky zhvillim në fakt është dramatik jo vetëm për politikën e brendshme të shtetit, por njëkohësisht...

Shënimi i muajit

Në ditën e botimit të këtij shënimi, shumica e shteteve në botë, përfshirë edhe Kosovën, ka javë që kanë vendosur masa të mbylljes, izolimit...

Po e kushtëzuar 

A beson ndokush prej jush që dy njerëz mund të pajtohen nëse dikush „i tretë“ i shtyn ta bëjnë këtë? Vështirë që diçka e...

Negociatat e kujt?

Albin Kurti njoftoi të premten vonë se qeveria e Kosovës po e hiqte tarifën 100% për lëndët e para të vendosur ndaj Serbisë dhe...

Kosova në kohën e koronës

Tashmë qe disa muaj, duke filluar nga janari i këtij viti, lajmi kryesor është paraqitja e virusit më të ri - COVID 19 apo...

Pyetje mbi të gjitha pyetjet

Nuk kam mundur që përmes këtij teksti të mos merrem me ato që po ndodhin momentalisht, dhe atë si në botë ashtu edhe në...

Loja e Kurtit

Kryeministri i sapozgjedhur i Kosovës, Albin Kurti, paralajmëroi që taksa prej njëqind për qind në mallin që vjen nga Serbia dhe Bosna e Hercegovina...

Vendnumërim

Paralajmërimi se nga mesi i marsit, më saktësisht më 15 mars, do të hiqen taksat mbi mallrat që vijnë nga Serbia dhe BeH të...

Përmbledhje reagimesh lidhur me futbollistin serb që pranoi të luajë për...

Futbollisti 17 vjeçar nga Graçanica, Ilija Ivić, tashmë tre vjet luan për klubin e Flamurtarit në Prishtinë, ndërkaq gjatë muajit shkurt ka nënshkruar edhe...

Shënimi i muajit

Shkurti i këtij viti të brishtë u shënua me marrëveshje, letërkëmbime, takime e debate (në nivel konferencash ndërkombëtare e në nivel mediash sociale) në...

Lidhni rripin e sigurisë, një pilot i ri në kabinë

Që nga fillimtetori kur ambasadori Richard Grenell u emërua si Emisar Special për dialogun Kosovë-Serbi, u kuptua se presidenti amerikan, Donald Trump, e ka...

Marrëveshja ‘finale’ Kosovë-Serbi mund të bëhet, por të zgjasë veç deri...

Kosova e ka një kryeministër të ri, e me të edhe një qasje të re për dialogun me Serbinë. Kjo qasje është thënë nga...

Serb në reprezentacionin e Kosovës!

Për shtatëmbëdhjetëvjeçarin Ilija Iviç, të lindur në komunën e Graçanicës, opinioni i gjerë për herë të parë dëgjoi jo sepse ai është një nga...

Njohja apo mosnjohja e Kosovës – kush e çan më kokën...

Kanë kaluar dymbëdhjetë vite qëkur Kosova në shkurt 2008 e shpalli pavarësinë. Që prej atëherë e deri më sot është e përhershme lufta midis...

Fëmijëria e Kosovës ka mbaruar, vitet e adoleshencës po fillojnë

E hëna e ardhshme shënon 12 vjet që kur Kosova shpalli pavarësinë e saj pas një lufte të gjatë me Serbinë dhe vitet e...

Ndahen çmimet për ese të historisë me metodologjinë shumë-perspektivëshe

Në fund të janarit, në ambientet e ngrohta të Muzeut të Kosovës, u mblodhën gjimnazistë të gjashtë shkollave të mesme të larta të Kosovës....

Shënimi i muajit

Me fillimin e vitit të ri u vërejt një angazhim më i madh i Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin...

Media mbi marrëveshjet e fundit Kosovë-Serbi

I dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump, për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, brenda pak kohësh arriti të ndërmjetësojë nënshkrimin e marrëveshjes...

Marrëveshja për udhëtimet Kosovë-Serbi: jo domosdo progres pa vështirësi

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva. Autori, Dr Eric Gordy, është profesor në London University College.)  Pas një periudhe të gjatë...

Biznes apo barrikada

Ambasadori amerikan në Gjermani, përndryshe edhe i emëruari i presidentit Donald Trump për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, ditë më parë e vizitoi Kosovën...

Reciprociteti – masë e patriotizmit

Të kuptuarit e patriotizmit në hapësirat tona nganjëherë merr formë të atillë që mund të barazohet me marrëzinë, dhe kjo e thënë me fjalët...

Barra e raportimit për krimet e luftës në Kosovë

Do ta kem të vështirë të harroj pamjen e frikësuar në fytyrë dhe rrëfimin që ndau me mua një grua rome, viktimë e dhunës...

Të gjitha pyetjet pa përgjigje 

Kaloi gati se një muaj që nga fillimi i vitit të ri. Shumë vetë thonë se kjo është koha e përmbledhjes së përshtypjeve nga...

Efektet e (mos)njohjes së Kosovës nga Serbia

Shteti i Kosovës dhe ai i Serbisë vazhdojnë përballjen e tyre në procesin e dialogut në një proces të mundimshëm bilateral. Megjithatë, duhet patur...

Nivel më i lartë i zgjedhjeve 

A ju kujtohen zgjedhjet që u mbajtën më 6 tetor? Po bëj shaka, natyrisht se ju kujtohen. E di që keni dëgjuar tepër për...

Shengeni i vogël apo ‘pakti i djallit’

Derisa presin të hyjnë në Bashkimin Evropian, e është pikëpyetje se kur do të ndodhë kjo dhe nëse do të ndodhë fare, vendet e...

Kur nuk sillesh si një “bot”

Nëse nuk sillesh si një “bot”, atëherë je “i ndershëm”. Kjo vjen si dënim. Shqiptar i “ndershëm” dikur, e serb “i ndershëm” sot. Për...

Loja e Kosovës me pakicat

Shteti i Kosovës ka një obsesion interesant për pakicat. Bile, edhe për pakicat e pakicave në mënyrë të veçantë. Ky është internacionalizmi liberal, me...

Në luftë mund të shkoni – vetë

Thirrjet në luftë në këto hapësirat tona ka kohë që nuk janë asgjë e re. Jemi mësuar me gjenerata të ndryshme të politikanëve që...

Takimi i tretë i ‘Shengenit Ballkanik’ pritet me protesta në Tiranë

“Shqipëria e ka tradhëtuar Kosovën”, këto thirrje shoqëruan fillimin në Tiranë të takimit të tretë për nismën e ‘Shengenit Ballkanik’. Kryeministri shqiptar, Edi Rama, priti...

Anëtarët joligjërisht të delegjitimuar të qeverisë së ardhshme

Që nga zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë kanë kaluar gati tre muaj. Edhe pse fituesi i zgjedhjeve dihet qysh prej përfudimit të tyre,...

Edukimi medial – element kyç i edukimit funksional në shoqërinë demokratike

Sot, një numër i madh i popullatës ka qasje në internet. Më të përfaqësuarit janë të rinjtë, por kohët e fundit, në veçanti me...

Trashëgimia kulturore e Kosovës

Identitet. Kujtesë. Përkatësi. Kulturë. Këto janë vetëm disa prej atributeve që të vijnë ndër mend kur përmendet termi trashëgimi. Republika e Kosovës, megjithëse shtet...

Analiza e trendeve – qëndrimet e komunitetit serb në Kosovë 

Sipas praktikës tashmë të vendosur, sektori joqeveritar në Kosovë për të katërtin vit me radhë ka publikuar rezultatet e hulumtimit brenda komunitetit serb përkitazi...

Si na përçau, përsëri, Peter Handke

Që nga momenti kur në opinion doli lajmi që Peter Handke është fituesi i çmimit Nobel për letërsi këtë vit, mendimet në hapësirën e...

Huliganët – mjet politik 

Të helmuar nga nacionalizmi, huliganët zakonisht shprehin frustrimin dhe entuziazmin e tyre në terrene sportive dhe rreth tyre, e në shumicën e rasteve këto...

E vërteta e trishtueshme, e dhimbshme

Kaluan edhe një palë zgjedhje në Kosovë, po formohen koalicione të reja, Qeveri të reja, flitet (si zakonisht tek ne) për problemet e vjetra,...

‘Idetë e mëdha’ të popujve të vegjël

Deklarata e Daniel Serwer-it, njërit prej njohësve më të mirë në SHBA të situatës në Ballkan, se Shqipëria dhe Kosova duhet të hedhin poshtë...

Kërkohet ndriçimi i vrasjeve e zhdukjeve të gazetarëve në Kosovë 1998...

Më 21 gusht 1998, dy gazetarë të Radio Prishtinës (RTP), Đuro Slavuj dhe Ranko Perenić, udhëtuan prej qytetit të Rahovecit për në Manastirin e...

Nevoja për vazhdim të qasjes konstruktive ndaj Serbisë

Derisa shteti i Kosovës është në prag të konstituimit të qeverisë së re të të përbërë nga koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike...

Konflikt i ri në horizont?

Lista Serbe i fitoi bindshëm zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit duke i marrë mbi 50 mijë vota. Partitë e tjera serbe humbën aq...

Çmimi i njohjeve, çmimi i tërheqjeve 

Republika e Naurusë është vendi i 17 i cili e tërhoqi njohjen e Kosovës, deklaroi ministri i punëve të jashtme Ivica Dačić. “Diplomacia serbe e...

Është koha

Për komunën e Klinës kam dëgjuar qysh i vogël dhe kam ditur përmendësh fjalinë e famshme kur e pyes nënën se ku ndodhet fshati...

Çfarë tha Palmer?

Matthew Palmer nga Departamenti amerikan i Shtetit shtroi disa pika të rëndësishme rreth vështirësive në procesin e normalizimit midis Kosovës e Serbisë në fjalimin...

Albin Kurti: Asociacioni është në thelb i vdekur

Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe (AKS) është në thelb i vdekur, thotë Albin Kurti, kandidati për kryeministër të Kosovës i cili fitoi zgjedhjet...

Urat e paqes 

Si po shkon procesi i pajtimit në Kosovë dhe deri ku kemi arritur është pyetje kryesisht për komunitetin e akademikëve apo politikanët. Mirëpo, nëse...

Zgjedhje “me kusht” 

Zgjedhjet si proces demokratik i vendosjes dhe zgjedhjes së përfaqësuesve në organet shtetërore kanë qenë gjithmonë mënyra më e mirë që populli të shprehë...

Fletëvotimet 

Nuk jam edhe aq i moshuar, por megjithatë ia kam dalë që deri më tani të dëgjojë gjithfarë lajmesh. Gjithmonë kam qenë i shokuar...

Këmbët e shkurtra të mini-Shengenit ballkanik

E dini atë fjalën e urtë për këmbët e shkurtra? E dini! Në rregull, pra, për çka bëhet fjalë këtu? Për të vërteten apo...

Përfshirja e komunitetit serb në qeverinë e re si mundësi e...

Së fundi është bërë e qartë nga shumë përfaqësuesë politik të komunitetit serb në Republikën e Kosovës se ata kanë shfaqur gatishmërinë për të...

Shënimi i muajit

Periudha nga shënimi i muajit të kaluar deri tani ka qenë e dominuar nga zgjedhjet e parakohshme, fushata parazgjedhore e më pas edhe nga...

Qëndrimet e Albin Kurtit ndaj dialogut me Serbinë

Sipas rezultateve praprake të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e parakohshme të Kosovës të...

Politika e shtyrjes në Kosovë dhe Serbi

Bona fide, ose "me mirëbesim", është një term që shpesh e dëgjojmë në lidhje me dialogun e Brukselit. Zyrtarët e BE-së, si dhe përfaqësuesit...

Politizimi i sportit 

Më 9 tetor të këtij viti ishte caktuar ndeshja futbollistike midis Crvena Zvezdës nga Beogradi dhe Trepçës nga Mitrovica, apo Mitrovica e Veriut, apo...

Vjeshtë e Kosovës

Për dallim nga Serbia, zgjedhjet në Kosovë ishin tejet të pasigurta, interesante. Pas përfundimit të tyre, u zhduk droja, tensioni, e shumë gjëra edhe...

Me ‘lotsjellës’ mbi mjegullën rreth dialogut

Thënë ndershmërisht, nuk është aspak i domosdoshëm lotsjellësi që të mjegullohet gjithçka rreth dialogut Kosovë - Serbi. Nëse shikojmë prapa, këto vite, gjithçka u...

Fitorja e opozitës dhe 10:0 për Serbinë 

Edhe një palë zgjedhje janë pas nesh. Pas 6 tetorit 2019 Kosovën e pret një përbërje e re e parlamentit, por, para së gjithash,...

Të pranueshëm 

Që nga viti 1999 e deri në ditët e sotme, Kosovën kryesisht e udhëheqin “politikanët” që kanë dalë nga UÇK-ja. I ashtuquajturi “krahu i...

Të bashkuar për mbrojtjen e natyrës

Lajm kryesor, planetar, këto ditë ishte një fjalim i një vajze të quajtur Greta Thunberg, një aktiviste për klimen që po lufton kundër ndryshimeve...

Unitet pa të menduar uniform

Siç e dimë mbase të gjithë, pas dorëheqjes së Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt, në Kosovës pasojnë zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Pas mjaft zvarritjeve...

Pluralizmi politik në raportin mes Kosovës dhe Serbisë

Teksa në Kosovë ekziston një atmosferë parazgjedhore, kjo gjendje nuk ka ndikuar vetëm në skenën politike por edhe ne të gjithë popullatën. Në këtë...

Dialogu dhe 6 tetori

Kosova i mban zgjedhjet e reja të parakohshme pas pak ditësh. Alternativat politike janë të shumta në numër (5) por të vogla e të...

Dikush po e do dialogun, por jo Kosova e Serbia

Ka gati një vit që kur Kosova e Serbia janë ngritur “vrullshëm” nga tavolina e dialogut dhe nuk kanë provuar më as të afrohen,...

Kush po na ndan kështu?

Disa herë deri tani në blogjet e mia e kam theksuar që hapësira ku po jetojmë është e tillë që ndarjet, shumë lehtë, brenda...

Unë flas për Serbinë, ti më jep votën

Më njëzet e pesë shtator 2019 zyrtarisht filloi fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë. Për vetë arsyet që sollën deri tek këto...

Kulla, qytete… stadiume

Fushata politike për zgjedhjet parlamentare në Kosovë është në vlug. Këto ditë, politikanët lokal po na premtojnë gjithçka. Konkurse për vende pune, ndarje banesash......

Problemi i të kthyerve nga Siria 

Vitet e kaluara shpesh kemi mundur të dëgjojmë që një numër i madh i njerëzve të besimit islam nga e gjithë Evropa, e me...

Ku janë njerëzit?

Para një kohe Eurostat i botoi, e portali lokal, KosSev, i transmetoi të dhënat për shpërnguljen e popullatës nga këto hapësira në vendet perëndimore...

Cirku i ri politik

Diçka më pak se një muaj na ndan nga zgjedhjet parlamentare në Kosovë, të cilat janë caktuar për 6 tetor 2019. Në vend që...

Pajtimi, përgjegjësi me peshë ndaj gjeneratave të reja

(Ky artikull është botuar për herë të parë më 14/02/2018 Para shtatë viteve, në Norvegji, në një takim me disa organizata serbe nga Serbia, Bajram...

Ndryshimi i formatit të dialogut – çmenduri

Muajt e fundit dialogu në Bruksel po qëndron i qetë, po stagnon, mund të themi që edhe nuk ekziston. Gjatë kësaj kohe nuk është...

Korifeu

E di që edhe të tjerët tashmë kanë shkruar për këtë, e di që pothuajse të gjitha tashmë janë thënë, e di edhe atë...

Freakonomics

Mjedisi biznesor për subjektet në veri të Kosovës është komplikuar nga marrëveshja e normalizimit. Ato punojnë brenda dy sistemeve. Kjo është tema kryesore e...

Shënimi i muajit

Bashkë me rekapitullimet vjetore që në fund të dhjetorit iu bënë Dialogut dhe procesit të normalizimit të marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë, pati edhe...

Shumëperspektiviteti – mbjellja e farave të pajtimit

Intervistë me Joanna Hanson de Shkelzen Gashi. Pas prezantimit të projektit “Mësimdhënia shumëperspektivëshe e historisë në Kosovë” në gusht 2017 nga OJQ-ja New Perspektiva, ne...

Një këndveshtrim tjetër mbi rezultatet e serbëve në zgjedhjet e fundit...

Ndonëse suksesi i Listës Srpska në zgjedhjet e fundit lokale në Kosovë është përceptuar si shqetësues për Kosovën me supozimin se kjo fitore...

Në veri nuk ka kushte për vazhdimin e punimeve rreth urës,...

Viti 2017 u përmbyll pa u hapur ura kryesore mbi lumin Ibër për shkak të ndërprerjes së punimeve në afërsi të vendit ku lidhen...

Të shtëna mbi të ardhmen

Heshtje. Lloji më i keq i heshtjes. E tillë që të shtyen të bërtasësh, e nuk mundesh, e di që nuk mundesh! T’i bërtasësh...

Mundet, nëse do

Ndonëse Kushtetuta e Kosovës i jep të drejtë presidentit të vendit ta kthejë për rishqyrtim një ligj të miratuar nga Kuvendi, presidenti Hashim Thaçi...

Krimi e dënimi

“Atij që ligjin e ka në topuz, gjurmët i kutërbojnë çnjerëzi“ ka thënë kaherë Petar Petrović Njegoš. Ka ardhur koha që këto gjurmë të...

Një vit më vonë

Mëngjes, 14 janar. Mbrëmë, saktësisht në mesnatë, besimtarët ortodoks pritën vitin e ri sipas kalendarit Julian. Pikërisht në këtë ditë, para një viti, saktësisht,...

Më i mirë një nacionalist hipokrit se një nacionalist konsistent

Shoqe dhe shokë, më lejoni t’ua them troç që Serbia e ka humbur Kosovën. Prandaj, është e kotë të mbështjellim nacionalizmin romantik me konfuzitet...

Sa duan serbët t’ia dinë për Kosovën?

Çfarë përfaqëson Kosova për Serbinë? Përgjigja më e shpeshtë në këtë pyetje është se është "tokë e shenjtë serbe", se është "vendi i Car...

Shënimi i muajit

Intensiteti i dialogut midis Beogradit e Prishtinës në periudhën maj-tetor ka qenë më i ulëti qëkur ka filluar i tërë procesi para 4 vitesh,...

Për pakicën e pamatshme

Duhet të jesh mazokist, në njëfarë mënyre, që të pranosh me vetëdije të ndiesh dhimbje dhe vuajtje. Por ky lloj «mazokizmi» është diçka tjetër....

Ndikimi malinj

Shkas që të shkruaj blog me këtë temë ishte deklarata e zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan për Ballkanin, zotit Hoyt Yee, për veprimin e Rusisë në...

Arsyetime dhe fajtorë

Kanë kaluar diçka më shumë se katër vite nga nënshkrimi i marrëveshjes së Brukselit, e cila para së gjithash ka të bëjë me normalizimin...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Dialogu i brendshëm në Serbi, që kishte pasur takimin e parë në tetor, mbeti një ndër temat kryesore për të cilat u raportua gjatë...

Mladić, Serbia dhe Kosova

Tribunali i Hagës e dënoi Ratko Mladićin me burgim të përjetshëm. Atë që ndodhi në pesë ditë vere të vitit 1995, e cilësoi...

Muhabet joformal

Tërë kjo filloi kur ministri i punëve të jashtme i Serbisë iu drejtua mediave me porosinë se Surinami e ka tërhequr njohjen e Republikës...

Lufta për notë

Menjëherë pas lajmit për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga ana e Republikës së Surinamit filloi edhe lufta mediale midis Serbisë dhe...

Neutrale sa i përket statusit?

Pas një pritjeje të gjatë, më 24 tetor gjykatësit serbë dhanë betimin para presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, gjë që shënoi integrimin përfundimtar të...

Shënimi i muajit

“Këto ditë do të shënojmë një vit nga takimi i fundit në nivel ekspertësh,” tha drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë,...

Imagjinoni…

Muajt e fundit është folur vërtetë shumë për thirrjen e Aleksandar Vučić-it për "dialogun e brendshëm në Serbi për Kosovën dhe Metohinë". Duket të...

Drejtësia e integruar

Kah fundi i muajit të kaluar, më në fund gjykatësit dhe prokurorët serbë nga veriu i Kosovës dhanë betimin apo, siç po interpretohet kjo,...

Aco, Srbine

Zgjedhjet në Kosovë janë gjithmonë një rast për të parë gjëra goxha të pabesueshme. Duke filluar nga ajo se në listën e votuesve ka...

Pyetje, jo arsyetime

Ndërsa pluhuri që u ngrit me adresimin e tij përmes shtypit tashmë kishte rënë, e pritëm një fjalim të ri me po të njëjtën...

E vërteta e njëanshme e së kaluarës

Përpjekjet mund të kishin qenë më të mëdha për të ndihmuar që saga e pritjes e  Ferdonije  Çerkezit të përfundonte. Por, ajo ka mbushur...

Taktikat e Rusisë në Ballkanin Perëndimor

(New Perspektiva e riboton këtë artikull, të përkthyer, me lejen e Carnegie Europe) Ballkani Perëndimor zë një vend të veçantë në politikën e jashtme ruse. Përveç afërsisë së saj...

Qytetarët në veri të pakënaqur me trendet politike, ekonomike dhe të...

Sipas një hulumtimi të publikuar nga organizata joqeveritare “Aktiv”, çdo i dyti në veri beson se në tri vitet e ardhshme jeta e serbëve...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Në fillim të muajit, mediat njoftuan për mbajtjen e një tryeze nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ku u diskutua rreth ndikimit që ka...

Hekurudhat jugosllave në kilometrin e trembëdhjetë

Për të gjitha ekziston hera e parë. Kështu për të parën herë isha në Vozući, dhe për herë të parë në Zavidovići. Po ashtu...

Shënimi i muajit

Krahasuar me muajt e kaluar të këtij viti, mund të vlerësohet se tetori ishte i suksesshëm sa i përket Dialogut dhe procesit të normalizimit....

Kushtet për kthimin e serbëve janë përmirësuar dukshëm, thotë OSBE

Përmirësimi i situatës së sigurisë ka bërë që kthimi i serbëve të zhvendosur në Kosovë të jetë më i sigurt dhe pa pengesa. Shumë...

Vendimet paszgjedhore

Më njëzet e dy tetor u mbajtën zgjedhjet lokale në Kosovë. Pas fushatës, ndikimit në media, ndërprerjes së kabllove të stacioneve lokale televizive,...

Vetëvendosje dhe serbët

Përkundër kritikave ndaj shumë veprimeve politike, dyshimeve për pozicione të papërcaktuara qartë ideologjike, dhe mospëlqimit për individë brenda saj, mendoj se Vetëvendosje përbën alternativën...

Paranojë… apo ndoshta jo

Më nëntë shtator 2017 u formua Qeveria e re e Kosovës me në krye Ramush Haradinajn. Të gjithë e dini këtë, a është kështu?...

Nga normalizimi drejt normalitetit

Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë nuk nënkupton vetëm dialog mes politikanëve, por edhe gjithëpërfshirje si mënyra e vetme për të shkuar drejt...

Fotofinishi

Këtë vit do ta përfundojmë edhe me një palë zgjedhje, zgjedhje të rregullta lokale, dhe sipas të gjitha gjasave me zgjedhje që në shumë...

Zgjedhjet dhe demografia

Pas eksodit të popullatës nga Kosova që po kemi rast ta shohim shumë shpesh kohët e fundit, më duhet të them se duke shfletuar...

Kosova dhe Katalonia? Jo, humanizmi

Në ditën e parë të tetorit këtë vit na pritën zhvillime të reja politike të cilat, thënë më së buti, trazuan opinionin publik botëror....

Dita e implementimit të Marrëveshjes së Drejtësisë

Të martën është afati kur duhet të implementohet në tërësi marrëveshja e Drejtësisë, siç kanë rënë dakord presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Pas takimit në Bruksel, në fund të gushtit, mes presidentit serb Aleksandar Vučić dhe atij kosovar, Hashim Thaçi, të lehtësuar nga Shefja e Politikës...

Ndërlikimi i pa afat i “hyrje-daljeve” Kosovë-Serbi

Veç ndjesisë së nacionalitetit, Mira Vučević-it nuk i ka sjellë ndonjë përparësi pasaporta e Serbisë. Kjo serbe e Kosovës nga Zubin Potoku, që ka...

Zoti Kandidat

Para nesh janë edhe një palë zgjedhje, në thelb asgjë e re por kur e dimë që bëhet fjalë për zgjedhjet e rregullta lokale...

Koha e secesionizmit

Si do t’i shpjegonim zhvillimet politike në botë gjatë disa viteve të fundit? Sa më përket mua, fjala që ndoshta më së miri i...

Shënimi i muajit

Në shtator, tre muaj pas zgjedhjeve, u votua qeveria e re e Kosovës, me ç’rast kryeministri i sapozgjedhur, Ramush Haradinaj, e theksoi që në...

Katër mitet rreth Gjykatës Speciale të Kosovës

Nga: Michael Warren, PAX Kushtrim Koliqi, Integra Nenad Maksimović, CPT Marlies Stappers, IW Gjykata Speciale e Kosovës e përbërë nga dy institucione të veçanta (Dhomat e Specializuara dhe Zyra...

Shëndetësia paralele në veri të Kosovës

Serbia do të vazhdojë të mbështesë aktivitetet e strukturave të saj në komunat e Kosovës edhe në sektorin e shëndetësisë. Zyrtarë të qeverisë serbe...

Rezultatet e Brukselit

Fundin e gushtit e shënoi takimi i ashtuquajtur joformal i Aleksandar Vučić-it dhe Hashim Thaçit në Bruksel. Kur i hedhim vështrim situatës prej së...

Ndryshojmë strategjinë – hyjmë tinëz në Bashkimin Evropian

E dini se negociatat në Bruksel midis Serbisë dhe Kosovës janë ndalur që nga muaji shkurt. Arsyet për këtë janë të ndryshme, dhe ka...

Kosova dhe Serbia promovojnë dialogun e brendshëm para marrëveshjeve mëdha

Pasi parlamenti votoi zgjedhjen e tij për kryeministër, Ramush Haradinaj ka thënë se bisedimet me Serbinë do të vazhdojnë, por vetëm pas zhvillimit të...

Kufijtë e interesit si bazë e negociatave

Ka kohë që ky blog dhe të gjithë ne si bashkëpunëtorë po merremi me temën e negociatave të Prishtinës dhe Beogradit nga këndi i...

Shqiptarët dhe dy historitë e ndryshme komuniste

Më 12 shtator, New Perspektiva dhe D4D (Democracy for Development) e organizuan një debat lidhur me atë që mund të mësonin shqiptarët nga dy...

Marrëzi politike serbe

Gati tre muaj pas zgjedhjeve, Kosova më në fund e formoi Qeverinë e re. Në një mënyrë vetëm se të pritur, në krye me...

Nevoja për qartësi e përpjekje

Në letrën e tij të famshme, presidenti Vučić e bën një adresim të qartë e konkret. Ai merret me ata që as nuk e...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Nga monitorimi i mediave gjatë gushtit veçojmë tri tema që kanë të bëjnë me dialogun dhe procesin e normalizimit e të cilat tërhoqën vëmendjen...

Shënimi i muajit

Gushti u mbyll me nji takim tjetër të presidentëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel në të cilin  “ranë dakord për hapat final për...

Multi Perspektiva, projekt i ri i të kuptuarit të historisë

New Perspektiva ka nisur një projekt të ri, Multi Perspektiva, që ka të bëjë me metodologjinë shumë-perspektivëshe të mësimdhënies/të mësuarit të historisë. Multi Perspektiva është...

Më lejoni të sqaroj

Ndërsa po bie zhurma mediale e ngritur rreth tekstit të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, për hapjen e dialogut të brendshëm rreth Kosovës, po...

Duke pritur qeverinë e re

Kosova po e pret Qeverinë e re. Kosova po e pret edhe kryeministrin e ri. Isa Mustafa, kryeministri i gjertanishëm dhe Lidhja e tij...

Patriotizëm për kokë banori

Kaluan zgjedhjet, populli e tha të veten, subjektet politike po i fërkojnë duart dhe po shpresojnë në arritjen e qëllimeve të tyre përmes strukturave...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Korriku u karakterizua nga mbulimi i gjerë që iu bë deklaratave të presidentit Thaçi dhe homologut të tij, Vučić, të cilat paralajmëronin një fazë...

Dialog i brendshëm apo monolog?

Tash e disa ditë është aktuale tema e cila ka të bëjë me thirrjen e presidentit të Serbisë drejtuar qytetarëve dhe institucioneve për të...

Kujtimet ballkanase të luftës

Pothuajse nuk kalon asnjë muaj në Ballkanin tonë të vogël që të mos e kujtojmë ndonjë luftë apo konflikt. Për fat të keq, të...

Zgjim nga dremitja

Duket se Kosova nuk përbën më një ‘pasion mobilizues’ për Serbinë. Çështja e Kosovës më shumë ndjell lodhje e mërzi, se inat e dhimbje....

Fjalët e presidentit Vučić – qëllim i sinqertë për të ecur...

Serbia duhet t’i japë fund të qenit arrogante siç ka qenë në të kaluarën. Ky ishte një ndër mesazhet e artikullit që presidenti Vučić...

Shënimi i muajit

Gati dy muaj pas zgjedhjeve, Kosova ende nuk ka qeverinë e re. Megjithatë, në frontin e Dialogut/normalizimit gjatë korrikut ka pasur, nëse jo veprime,...

Edhe një ‘sulm’ enigmatik në Parallovë

Në fillim të muajit korrik është raportuar se një plak serb është sulmuar me pushkë ajrore në afërsi të fshatit Parallovë të Novobërdës. Banorë...

Nuk e di, veç po pyes

Tashmë me ditë të tëra tema kryesore e mediave është teksti autorial i kryetarit të Republikës së Serbisë. Në fakt, ky tekst ka të...

Gjërat që vijnë pa zhurmë

Më 12 korrik u mbajt Samiti i katërt në kuadër të Procesit të Berlinit për integrimin në Bashkimin Evropian të shteteve të Ballkanit Perëndimor....

Sinjalet e Serbisë për ndryshim të mundshëm të Kushtetutës rreth Kosovës

Kur u njoftua në fillim të korrikut se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandar Vučić do të takoheshin në...

Ish-banorët e “kampeve të turpit” duan kompensim nga OKB

Vjollca Hajrizi tregon tri palë raporte të analizave mjekësore të fëmijëve të saj, të bëra  brenda tetë muajve të fundit. Data janë të ndryshme,...

Të drejtat themelore të njeriut?

Me vite të tëra dokumentet e serbëve që jetojnë në Kosovë janë problematike. Kjo çështje u hap prapë gjatë kësaj vere sepse duket që...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Mediat janë përgjithësisht i vetmi burim informacioni për qytetarët e Kosovës rreth procesit të normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Duke qenë të...

Srebrenica, vend i shenjtë dhe vend i pajtimit

Nga Beogradi në Srebrenicë arritëm gjatë natës. Natën qyteti duket sikur çdo qytet tjetër i Bosnjës, i mbështjellur me terr, i rrethuar nga kodrat...

Vijat e kuqe dhe krizat institucionale

Zgjedhjet e 11 qershorit nuk e zgjidhën krizën. Krejt e kundërta, i dhanë më shumë forcë. Ose, për ta thënë më figurshëm: e rimodeluan...

Shënimi i muajit

Ka disa muaj që zhvillimet herë në skenën politike në Serbi e herë në Kosovë po bëjnë që Dialogu dhe procesi i normalizimit të...

Terri demokratik

Operacionet luftarake në Kosovë kanë marrë shumë viktima, por duket se ende nuk jemi qetësuar pasi lejojmë që terri demokratik të gëlltitë atë pak...

Rasti i therjes me thikë të dy të rinjve serbë ende...

Sulmi me thikë ndaj dy personave të nacionalitetit serb, Slobodan Savić (26) dhe Marko Mirković (18), në fshatin Gërnçar në komunën e Kllokotit, është...

Projekti

Në shumë nga blogjet e mia deri tani kam theksuar që, të gjithë ne, pa marrë parasysh cilëndo përkatësi etnike, para së gjithash kemi...

Kryeministër apo dekor?

Ditëve të fundit, temë kryesore në Kosovë janë zgjedhjet e paradokohshme parlamentare dhe pasiguria rreth asaj se kush do të sigurojë shumicën për formimin...