Liderët e Ballkanit Perëndimor me marrëveshje për njohjen e letërnjoftimeve dhe diplomave

Ka përfunduar punimet samiti i Procesit të Berlinit, nikoqir i të cilit ishte kancelari gjerman Olaf Scholz, ndërsa morën pjesë liderët e të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe atyre të...

Tri marrëveshje në Berlin për liderët e Ballkanit Perëndimor

Liderët e Ballkanit Perëndimor do të nënshkruajnë tri marrëveshje në samitin në Berlin, i cili fillon më 3 nëntor. Marrëveshjet do të jenë për njohjen reciproke të letërnjoftimeve, të diplomave universitare...

BE-ja fton Kosovën dhe 16 shtete të tjera në takimin e Bashkësisë Politike Evropiane

Kosova dhe 16 shtete të tjera joanëtare të Bashkimit Evropian janë ftuar që të marrin pjesë në takimin e parë të forumit të ri evropian, Bashkësisë Politike Evropiane, që do të...

Borrell bisedon me liderët e Ballkanit për ndikimin e pushtimit rus të Ukrainës

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë, Josep Borrell, tha se ka biseduar me gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor për ndikimin që po ka në rajon dhe botë pushtimi i paprovokuar...

Borrell mbledh në Nju Jork liderët e Ballkanit Perëndimor

Me ftesë të shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, më 20 shtator liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në Nju Jork. Këtë takim e kanë konfirmuar për...

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria hapin zyrtarisht negociatat për anëtarësim në BE

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të martën hapën zyrtarisht negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Në selinë e BE-së në Bruksel, më 19 korrik u mbajt konferenca e parë ndërqeveritare, në të...

Në Evropë, nuk ka vend për mohimin e gjenocidit, thonë Borrell dhe Varhelyi

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, thuhet në deklaratën e përbashkët të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe komisionerit Oliver...

European Council conclusions on Western Balkans

The European Union expresses its full and unequivocal commitment to the EU membership perspective of the Western Balkans and calls for the acceleration of the accession process. Building on the revised methodology,...

“Ballkanit të Hapur” i shtohen marrëveshjet

Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia në takimin e radhës të “Ballkanit të Hapur” që u mbajt më 7 dhe 8 qershor në Ohër, nënshkruan katër marrëveshje dhe memorandume. Kryeministrat Dimitar Kovaçevski...

Çfarë pritet të ndodhë në Ohër?

Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do të obligohen me një marrëveshje të përbashkët për përpjekjet e përbashkëta për të luftuar evazionin fiskal në të tri vendet. Kështu thuhet në tekstin e...