“Të kthehen serbët në polici, pastaj zgjedhjet në veri”

Tërheqja e të gjithë pjesëtarëve të njësive speciale të Policisë së Kosovës nga veriu, kthimi i serbëve në polici dhe mbajtja e zgjedhjeve të...

Borrell pret “hapa të tjerë pozitivë” nga Kosova

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka mirëpritur pajtimin mes bllokut evropian dhe Kosovës për hapat e parë drejt shtensionimit të situatës...

Borrell për veriun: Zgjedhje të reja sa më shpejt dhe me...

Zgjedhjet e parakohshme në katër komunat veriore të Kosovës duhet të mbahen. Kështu u tha të jenë pajtuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti...

Stoltenberg bën thirrje për uljen e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë thirrje për shtensionimin e situatës mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo thirrje vjen në mes të rritjes...

BE pret që Kurti dhe Vuçiq të shkojnë në Bruksel pa...

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të pranojnë ftesën për pjesëmarrje në...

Borrell organizon takim krize mes Kosovës dhe Serbisë javën e ardhshme

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka thënë të enjten se do t’i ftojë përfaqësuesit e...

Borrell i vë kushte Kurtit për rundin e ri të dialogut

Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se një rund i ri i dialogut për normalizimin...

DASH sërish u bën thirrje palëve që të ulin tensionet në...

Departamenti amerikan i Shtetit tha se vazhdon t’iu bëjë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ndërmarrin veprime të menjëhershme për të shtensionuar situatën në...

REL: BE përgatit pako sanksionesh ndaj Kosovës

Bashkimi Evropian ka përgatitur masa fillestare, si sanksione kundër Kosovës për shkak të mospërfilljes së kërkesave për hapa të menjëhershëm nga Qeveria e Kosovës...

“Tensionet janë ende të larta”, Lajçak raporton për vizitën në Kosovë...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak tha se “tensionet janë ende të larta” mes dy...

Escobar: Vuçiq do ta shfrytëzonte ndikimin për t’i bindur serbët të...

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se situata në veri të Kosovës duhet të shtensionohet menjëherë. "Kryetarët...

Lajçak: Diskutime të gjata me Vuçiqin për situatën komplekse të serbëve...

I dërguari i Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak, e ka çmuar gatishmërinë e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, për, siç ka thënë ai, të kontribuuar në...

Escobar: Kemi sfida në raportet dypalëshe me Kurtin

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Uashingtoni qëndron me popullin e Kosovës, por shtoi se nuk mbështet një individ...

BE e gatshme të organizojë takimin Kurti-Vuçiq, kur të ketë kushte

Bashkimi Evropian ka thënë të hënën se, është i gatshëm të organizojë takim të nivelit të lartë, në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe...

Escobari dhe Lajçaku me tri kërkesa për Kurtin

Qetësimi i situatës në veri të Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve të reja dhe kthimi në dialog ishin tri kërkesat e të dërguarit të Bashkimit...

US Condemns Violence Against KFOR and Escalatory Actions in Northern Kosovo

PRESS STATEMENTANTONY J. BLINKEN, SECRETARY OF STATE We call on all parties to take immediate actions to de-escalate tensions.  The United States condemns the unacceptable...

EU condemns violence in the north of Kosovo

Statement by High Representative Josep Borrell on the ongoing confrontations The European Union condemns in the strongest terms the violence in the north of Kosovo...

BE: Për dhunën në veri përgjegjëse janë të dyja palët

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e KFOR-it më...

Situatë e qetë në veri, policia ruan ndërtesat komunale

Një ditë pas përleshjeve midis Policisë së Kosovës dhe grupeve të serbëve lokalë, situata në veriun e Kosovës, të banuar me shumicë serbe, është...

Kurti: Betimi i kryetarëve të rinj në veri, të enjten në...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e Qeverisë të mbajur të mërkurën më 24 maj, ka bërë të ditur se kryetarët e rinj...

Chollet: Nuk po shohim zbatim të madh të Marrëveshjes drejt normalizimit

Pavarësisht se liderët e Kosovës dhe Serbisë nuk e kanë nënshkruar, për Shtetet e Bashkuara, Marrëveshja drejt normalizimit të raporteve është marrëveshje ligjërisht e...

Përfundon pa rezultat rundi i ri i dialogut në Bruksel

Në Bruksel është mbajtur rundi i ri i dialogut mes kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi dhe atij të Serbisë, Petar Petkoviq, nën ndërmjetësimin e...

Në Bruksel vazhdon dialogu mes Kosovës dhe Serbisë

Në Bruksel të hënën vazhdon dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me takimin e kryenegociatorëve të të dyja shteteve. Fokusi i takimeve do të jetë...

Lajçak pret dakordim mbi hapat e ardhshëm në takimin e kryenegociatorëve...

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, Miroslav Lajçak, është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 12...

Lajçak: Drejt Beogradit po nisem me informacione dhe përshtypje të reja

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Mirosllav Lajçak, tha në fund të vizitës së tij në Kosovë, se takimet...

Lajçak këtë javë në Kosovë dhe Serbi

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialog, Mirosllav Lajçak, do të qëndrojë më 11 maj në Prishtinë, ndërkaq një ditë më vonë do...

Escobar: Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit duhet të nisë me Asociacionin

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për...

Lirohet nga detyra Ekipi Menaxhues për draft-statutin e Asociacionit

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në Qeverinë e Kosovës, Elbert Krasniqi, tha se ka liruar nga detyra anëtarët e Ekipit Menaxhues, të thirrur...

Miratohet Deklarata për të Zhdukurit dhe paraqitet draft-statuti për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, miratuan Deklaratën për të Zhdukurit nga lufta e fundit në Kosovë, gjatë një...

Kurti dhe Vuçiq takohen sot në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel për një rund të ri bisedimesh për normalizimin e...

Chollet bisedon me Kurtin për “zbatimin e menjëhershëm” të Asociacionit

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, tha se ka pasur një “bisedë shumë të mirë” me kryeministrin e Kosovës, Albin...

Chollet bisedon me Vuçiqin, pret “takim konstruktiv” në Bruksel më 2...

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka thënë se shpreson që do të ketë takim konstruktiv mes liderëve të Kosovës...

Krasniqi: Ekipi Menaxhues për Asociacionin nuk iu përgjigj ftesës për takim

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në Kosovë, Elbert Krasniqi, tha se sipas vendimit të vitit 2020, Ekipi Menaxhues për hartimin e statutit për...

Fare ose pak gjasa për t’u pajtuar për statutin e Asociacionit

Gjasat që Kosova dhe Serbia të pajtohen për draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në takimin që do të zhvillojnë udhëheqësit e...

Kosova një hap më pranë anëtarësimit në Këshillin e Evropës

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka njoftuar të hënën se Komiteti Ministror i Këshillit të Evropës, ka marrë vendim që...

BE: Zgjedhjet në veri nuk ofrojnë zgjidhje afatgjate politike

Bashkimi Evropian tha se zgjedhjet e parakohshme lokale, të mbajtura më 23 prill në katër komunat në veri të Kosovës, “nuk ofrojnë zgjidhje afatgjate...

SHBA sërish shpreh keqardhje për mospjesëmarrjen e partive serbe në zgjedhje

Shtetet e Bashkuara sërish shprehën keqardhje që partitë serbe nuk morën pjesë në zgjedhjet lokale në veri të Kosovës, që u mbajtën më 23...

Escobar: SHBA pret propozim konkret nga Kosova për Asociacionin deri më...

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se ai pret që të ketë një propozim nga Qeveria e Kosovës për...

“Po pres ta marr pasaportën e Kosovës”

“Po pres të më njoftojnë për të shkuar për ta marrë pasaportën e Kosovës”, thotë Nenadi nga Mitrovica e Veriut, i cili do që...

Nënshkruhet vendimi për liberalizimin e vizave

Në Strasburg është nënshkruar akti ligjor i Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën, duke u mundësuar qytetarëve lëvizje të lirë në Zonën...

Formohet Komisioni për monitorimin e zbatimit të Marrëveshjes Kosovë – Serbi

Bashkimi Evropian ka njoftuar se të martën është themeluar Komisioni i përbashkët për monitorimin e zbatimit të Marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë,...

Bislimi: Shtyrja e zgjedhjeve në veriun e Kosovës, nuk është opsion...

Zëvendëskryeministri dhe kryenegociatori i Kosovës për bisedimet me Serbinë, Besnik Bislimi thotë se shtyrja e zgjedhjeve për kryetarët e komunave veriore të banuara me...

Vuçiq: Krijimi i Asociacionit, parakusht për kthimin e serbëve në institucione

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Rashkë me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, tha se parakusht për kthimin e serbëve në institucionet...

“Serbët jolojalë” mbesin pa paga nga Serbia

Pesë muaj pasi kanë dorëzuar dorëheqjet në institucionet e Kosovës në veri të vendit, kjo nuk është dëshmuar si zgjidhje e mirë për disa...

Një ekip “misterioz” menaxhues do të paraqesë statutin e Asociacionit

Për rreth dy javë, Ekipi Menaxhues do ta prezantojë draft-statutin për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë. Kjo do të...

Bislimi: Janë pesë kritere për statutin e Asociacionit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se ka një pajtim të plotë në Bruksel që do të jenë pesë kritere, përmes së cilave do...

Borrell mirëpret marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë rreth deklaratës për të...

Kryediplomati evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar të mërkurën se shefat negociatorë të Kosovës dhe Serbisë, kanë arritur pajtueshmëri më 4 prill për deklaratën për...

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon javën tjetër në nivel të kryenegociatorëve

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi,...

BE shpreh keqardhje që Lista Serbe nuk shfrytëzoi të drejtën për...

Bashkimi Evropian ka thënë se ndjen keqardhje që Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve në Kosovë – nuk e ka shfrytëzuar...

Borrell: Do të monitorojmë me kujdes se kush e zbaton marrëveshjen...

Në Bruksel, të enjten dhe të premten zhvillohet samiti i liderëve të Bashkimit Evropian, nga i cili do të shprehet mbështetje edhe për marrëveshjen...

Blinken: Zbatimi i marrëveshjes i hap rrugë njohjes së Kosovës nga...

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën njohjes së...

Lajçak: Kemi qenë më ambiciozë, por Marrëveshja e Ohrit është e...

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se marrëveshja mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë,...

Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit duhet të nisë menjëherë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Kosova dhe Serbia duhet të nisin menjëherë të zbatojnë...

United States Support of the EU-facilitated Kosovo-Serbia Dialogue

The United States welcomes the accord Kosovo and Serbia reached through European Union facilitation on the implementation of their February 27 Agreement on the...

Belgrade-Pristina Dialogue: Implementation Annex to the Agreement on the Path to...

This Annex constitutes an integral part of the Agreement. Kosovo and Serbia fully commit to honour all Articles of the Agreement and this Annex, and...

Kurti dhe Vuçiq pajtohen për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes...

Chollet bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin për “përfitimet” nga zbatimi i...

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, në biseda të ndara telefonike, u ka thënë liderëve të Kosovës dhe Serbisë, se...

Belgrade-Pristina Dialogue: Time to take responsibility and move towards the EU

By Josep Borrell, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission The Western Balkans are...

Koha për vendimmarrje: Mundësia evropiane për Serbinë dhe Kosovën

Udhëheqësit tanë – Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrja italiane Giorgia Meloni – na kanë ngarkuar me detyrën t’i ofrojmë...

Vuçiq: Me Escobarin zhvillova bisedë të hapur dhe korrekte 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ka zhvilluar një "bisedë të hapur dhe korrekte" me të dërguarin e posaçëm të Departamentit amerikan të...

Lajçak: Po finalizojmë përgatitjet për takimin në Ohër

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak, tha se ka përfunduar takimet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me të cilin ka...

SHBA-ja dhe BE-ja “shtrëngojnë lakun” rreth Kosovës dhe Serbisë

Këmbëngulja aktuale e bashkësisë ndërkombëtare që Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve, është më e madhja prej se palët kanë...

Kurti, i gatshëm të nënshkruajë marrëveshjen me Serbinë në takimin e...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shpreh i gatshëm të nënshkruajë Marrëveshjen për normalizim me Serbinë, gjatë takimit që do të mbahet më 18...

Ministrat e BE-së miratojnë edhe një hap drejt liberalizimit të vizave...

Ministrat e Brendshëm të 27 vendeve të Bashkimit Evropian miratuan sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën në takimin e Këshillit të Punëve...

Lista Serbe nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në...

Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve të Kosovës, ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme...

Në veri serbët e shohin sigurinë si problem kryesor, në Preshevë...

Siguria është çështja që e konsiderojnë si më problematike qytetarët serbë të komunave veriore të Kosovës, ndërsa për shqiptarët në Luginë të Preshevës problemi...

NATO: Rast historik për paqe të qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se mirëpret qasjen konstruktive nga Kosova dhe Serbia në dialogun që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, dhe theksoi se...

Lajçak të enjten nis turneun në Kosovë dhe Serbi në përgatitje...

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, këtë javë do të qëndrojë në Prishtinë për takime me...

Lajçak për Asociacionin: I kam ndarë me palët 16 modele ekzistuese...

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, tha se në tavolinën e tij ka 16 modele ekzistuese funksionale për Asociacionin e...

BE-ja insiston në nënshkrimin e Marrëveshjes dhe planit të zbatimit

Kosova dhe Serbia duhet t’i nënshkruajnë si dokumente të pandara Propozimin Evropian - Marrëveshjen drejt normalizimit mes Kosovës dhe Serbisë dhe aneksin ose planin...

BE: Kosova dhe Serbia, të gatshme të vazhdojnë me zbatimin e...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ranë dakord se nuk ka nevojë për diskutime të mëtejme rreth propozimit të...

EU Proposal – Agreement on the path to normalisation between Kosovo...

The Contracting Parties, Conscious of their responsibility for the preservation of peace, Committed to contribute to fruitful regional co-operation and security in Europe and to overcome...

Takimi Kurti-Vuçiq nga i cili BE-ja pret pajtim për marrëveshjen bazë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

SHBA: Vuçiq dhe Kurti të jenë konstruktivë në lidhje me propozimin...

Shtetet e Bashkuara njoftuan se mbështesin propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe u bënë thirrje liderëve të...

Kosova miraton marrëveshjen për lëvizjen me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor

Kuvendi i Kosovës ka ratifikuar të enjten Marrëveshjen për lëvizjen e lirë me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor. “Në këtë mënyrë Prishtina dhe Sarajeva krijojnë një...

Optimizëm i matur për takimin Kurti-Vuçiq

Herën e fundit kur u takuan në Bruksel, në nëntor të vitit 2022, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq,...

Borrell will host meeting with Kurti and Vučić on Monday 27...

On Monday, 27 February High Representative/Vice President Josep Borrell will convene a High-level Meeting of the Belgrade-Pristina Dialogue in Brussels.  President of Serbia Aleksandar Vučić...

European Council conclusions on Belgrade-Pristina Dialogue

The European Council met in Brussels for a one-day summit. They adopted conclusions on Ukraine, the economy, migration and other items, covering the Belgrade-Pristina...

Kurti diskuton me ambasadorët e QUINT-it në OSBE për dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti në takim përfaqësuesit e përhershëm të shteteve të QUINT-it në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE),...

Hovenier: Marrëveshja e përkohshme do të sjellë përfitime për Kosovën dhe...

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur vendimin e Kosovës që të pranojë në parim propozimin evropian për normalizimin e raporteve me Serbinë. Sipas ambasadorit amerikan në...

Vuçiq: Bisedë e hapur me Lajçakun

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ka pasur një “bisedë të hapur dhe miqësore” me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për...

Kurti: E pranojmë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me...

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të hënën se e pranon propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, "duke...

Kurti vendos kushtet për themelimin e Asociacionit, Vuçiq i quan “përrallë”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe mund të konsiderohet me disa kushte - mes...

Hovenier: Nuk mbështesim marrëveshje që kërcënon sovranitetin e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e ka bërë të qartë tashmë se "nuk mbështet asnjë...

Draft-statuti nga FES-i: Asociacioni me simbole të veta, kuvend, kryetar…

Në një draft-statut të publikuar të hënën nga organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), parashihet që Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë të formohet...

Chollett/Escobar: Është koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë...

Nga: Derek Chollet, Këshilltar i Departamentit amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Shtetet e Bashkuara të...

Kurti për REL: Jemi paralajmëruar për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se ka marrë paralajmërime për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes së Perëndimit, nëse Kosova nuk do të tregohet...

Vazhdohet afati i konkursit për pranimin e policëve të rinj në...

Policia e Kosovës e ka vazhduar afatin e konkursit për punësimin e pjesëtarëve të rinj nga komunitetet joshumicë, për të plotësuar pozitat e lira...

Lajçak diskuton me Kurtin dhe Bislimin hapat e ardhshëm të dialogut

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë se është kthyer të mërkurën në Kosovë, për të...

Vuçiq: Plani evropian është kornizë e re negociuese për Serbinë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se diplomatët e huaj i kanë thënë se nëse nuk e pranon planin franko-gjerman, Serbia do të përballet me...

Borrell: Presim përkushtim serioz dhe gatishmëri për angazhim konstruktiv për planin...

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i ka informuar sot ministrat e Jashtëm të BE-së për ecurinë e dialogut mes Kosovës dhe...

Vuçiq i gatshëm të punojë për zbatimin e planit evropian

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, tha se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, gjatë bisedimeve me...

Lajçak: Kemi pritur më shumë mirëkuptim për propozimin e BE-së

Pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, në...

Targat sërish problem ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Banorët e Mitrovicës së Veriut, një prej katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, janë të hutuar nga situata e re e...

Emisari gjerman: Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa e...

I dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, tha të enjten se qëndrim i Berlinit është se Serbia nuk mund të...

Kosova ndalon qarkullimin e makinave me targa KM të regjistruara në...

Kosova nuk do të lejojë hyrjen dhe qarkullimin e veturave që kanë targat ilegale serbe KM, e që janë riregjistruar nga dhjetori i vitit...

Friedrich-Ebert-Stiftung: Draft-statuti i Asociacionit, bazë e mirë për diskutim

Organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se ka hartuar draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë - për...

Escobar dhe Lajçak këtë javë në Kosovë dhe Serbi

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, pritet që më 20 janar të vizitojë Kosovën, e më pas edhe Serbinë, për...

Chollet: Një krizë në Kosovë do të pengonte bashkëpunimin SHBA-Serbi

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka thënë se një krizë e mundshme në Kosovë mund të pengojë bashkëpunimin mes...

Chollet: Presim propozime nga Kosova për Asociacionin

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, tha se “Kosova duhet të përmbushë të gjitha zotimet në kuadër të dialogut, përfshirë...

Chollet në Kosovë për të shtyrë përpara dialogun e Brukselit

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit (DASH), Derek Chollet, do të vizitojë Kosovën më 11 janar, në mes të përpjekjeve të reja...

Escobar dhe Lajçak diskutojnë situatën në Kosovë dhe rajon me ambasadorët...

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari i posaçëm i BE-së për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav...

Hiqen barrikadat në veri

Pasditen e së enjtes janë larguar barrikadat në fshatin Rudarë, i cili gjindet në komunën e Zveçanit, raportojnë gazetarët e Radios Evropa e Lirë...

North of Kosovo: Joint Statement by the Spokesperson of EU High...

The European Union and the United States of America are concerned about the continued tense situation in the north of Kosov We call on everyone...

Njoftim për ndalimin e hyrjes së Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe...

Vendimi i fundit i Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar hyrjen në Kosovë të Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, z. Porfirije për të...

Vuçiq urdhëron rritjen e gatishmërisë luftarake të ushtrisë dhe policisë serbe

Presidenti serb, i cili është edhe komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka urdhëruar që ushtria dhe të gjitha...

Kosova aplikon për anëtarësim në BE

Kosova, më 15 dhjetor, ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka dorëzuar aplikimin në Republikën Çeke -...

Lajçak: Vuçiq e kupton seriozitetin e situatës në veri

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se ka zhvilluar një bisedë të sinqertë me presidentin...

Kurti pret në takim Escobarin dhe Lajçakun

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohet sot në Prishtinë me të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguarin e...

Osmani dhe Kurti diskutojnë me Escobarin për zhvillimet e fundit në...

Pas takimit që presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pati me të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u tha se “është diskutuar për...

Chollet dhe Escobar sot në Kosovë

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të takojnë sot...

REL siguron planin franko-gjerman

Të drejta të barabarta Kosovës dhe Serbisë, respektim i integritetit territorial, paprekshmëri e kufijve, njohje e simboleve shtetërore dhe një aranzhim i veçantë për...

Rikonfirmohet perspektiva e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e Bashkimit Evropian kanë rikonfirmuar të martën përkushtimin e palëkundur për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në bllokun evropian. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von...

Incidente në veri gjatë përgatitjeve për zgjedhje

Disa grupe të qytetarëve serbë në Zubin Potok dhe Mitrovicë të Veriut penguan të martën hapjen e zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke...

Borrell: Prishtina dhe Beogradi kanë marrë tekstin e përditësuar të planit...

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, konfirmoi se Prishtina dhe Beogradi kanë marrë tekstin e përditësuar...

Çka nëse bojkotohen zgjedhjet në veri?

Zgjedhjet për kryetarë të katër komunave në veri të Kosovës mund të nxjerrin probleme politike dhe jo ligjore, nëse pjesëmarrja në to bojkotohet, ashtu...

Qeveria thotë se bën dialog me serbët, por jo publikisht

Qeveria e Kosovës thotë se është duke zhvilluar dialog me serbët lokalë, përkatësisht me përfaqësuesit e tyre dhe me disa organizata të shoqërisë civile,...

Baza ligjore për kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës

Pjesëtarët e komunitetit serb, të cilët janë larguar nga institucionet e drejtësisë në veri të Kosovës dhe nga Policia, mund të kthehen në pozitat...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për targat

Kryediplomati evropian, Josep Borell, ka thënë se Kosova dhe Serbia - nën ndërmjetësim të Bashkimit Evropian - kanë arritur marrëveshje për targat ilegale serbe. Borrell...

Bislimi dhe Petkoviq takohen për targat në Bruksel

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq - nën ndërmjetësim të të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak -...

Kosova shtyn për 48 orë shqiptimin e gjobave për targat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shtyrë për 48 orë zbatimin e fazës së dytë të vendimit për riregjistrimin e makinave me targa ilegale...

Borrell: Nuk ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se Kosova dhe Serbia nuk arritën ndonjë marrëveshje për çështjen e targave dhe për...

Kurti e Vuçiq në takim urgjent në Bruksel

Me ftesë të kryediplomatit evropian, Josep Borrell, liderët e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel. Takimi mes Borrellit...

Kurti dhe Vuçiq ftohen në Bruksel

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë,...

Miličević tregon për sulmin, paralajmëron qendër thirrjesh për raportim rastesh të...

Pretendimet për sulm nga zyrtarët policorë në afërsi të pikës kufitare të Jarinjës i ka shpalosur në detaje drejtori i organizatës jo-qeveritare “Aktiv”, Miodrag...

Borrell: 21 nëntori nuk duhet të na gjejë pa marrëveshje për...

"Jemi duke u përballur me krizën më serioze në dhjetë vjetët e fundit", tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, duke...

EU High Representative Borell met with President Vučić and Prime Minister...

High Representative/Vice-President Josep Borrell met today with President of Serbia, Aleksandar Vučić and Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti in separate meetings in the...

Escobar: Kosova të përmbushë kërkesat për targat dhe Asociacionin e komunave...

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar, tha se Kosova duhet të përmbushë kërkesat perëndimore për çështjen targave të makinave dhe themelimin e...

“Nëse s’nënshkruan, të djegin makinën”: Rrëfimet e punëtorëve të dorëhequr nga...

Një punonjëse e Gjykatës Themelore në Mitrovicë thotë se është detyruar të japë dorëheqje pas 20 vitesh shërbimi, pasi më 5 nëntor, në një...

SHBA: Kosova dhe Serbia të tregojnë gatishmëri për të gjetur zgjidhje

Shtetet e Bashkuara besojnë se Kosova dhe Serbia duhet të tregojnë se janë të gatshme të gjejnë zgjidhje në mënyrë konstruktive, dhe që të...

EU: Recent developments put years of hard work under Belgrade-Pristina Dialogue...

Kosovo/Serbia: Statement by the High Representative on the recent developments The recent developments in the relations between Kosovo and Serbia put years of hard work...

Serbët vendosin të largohen nga institucionet e Kosovës

Lista Serbe - partia më e madhe e serbëve në Kosovë - ka vendosur të shtunën që të largohet nga institucionet qendrore të Republikës...

Borrell konfirmon se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të...

Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan...

Lista Serbe paralajmëron fuqizimin e paralelizmit

Rekomandimit të ambasadorit gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde, për të “kontribuar në mënyrë konstruktive në shtensionim” të situatës në veri, zyrtarët e Listës Serbe...

Scholz: Me Francën po i shtyjmë Kosovën dhe Serbinë drejt marrëveshjes

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka konfirmuar se ekziston plani franko-gjerman, që është raportuar se është një propozim për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Kosovës...

Liderët e Ballkanit Perëndimor me marrëveshje për njohjen e letërnjoftimeve dhe...

Ka përfunduar punimet samiti i Procesit të Berlinit, nikoqir i të cilit ishte kancelari gjerman Olaf Scholz, ndërsa morën pjesë liderët e të gjashtë...

Tri marrëveshje në Berlin për liderët e Ballkanit Perëndimor

Liderët e Ballkanit Perëndimor do të nënshkruajnë tri marrëveshje në samitin në Berlin, i cili fillon më 3 nëntor. Marrëveshjet do të jenë për...

Bislimi: Targat nuk janë më pjesë e dialogut, por vendim që...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, thotë se kërkesa për zëvendësimin e targave ilegale të makinave, që Serbia i lëshon për qytetarët e Kosovës, nuk...

Ushtria serbe në gjendje gatishmërie, për shkak të “situatës në Kosovë”

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, tha se ushtria serbe është vënë në gjendje gatishmërie, për shkak të, siç u shpreh, situatës në...

Policia e Kosovës nis lëshimin e letrave qortuese për targat ilegale

Policia e Kosovës është duke lëshuar letra qortuese për secilin shofer makine me targa të paligjshme serbe, që hyn apo del nga territori i...

BE kërkon që Kosova dhe Serbia të mos i politizojnë vizitat...

Zyrtarët e Bashkimit Evropian u kanë bërë thirje Prishtinës dhe Beogradit që të arrijnë një marrëveshje, në kuadër të dialogut, dhe t'i përdorin zyrat...

BE: Po punojmë për gjetjen e një zgjidhjeje për targat

Bashkimi Evropian edhe një herë ka përsëritur thirrjen ndaj Kosovës dhe Serbisë që në ditët në vijim të përmbahen nga veprimet, të cilat mund...

Escobar: Detajet e planit franko-gjerman pritet të bëhen publike shpejt

Kosova dhe Serbia ndodhen në një fazë të re dialogu, ndërsa trysnia ndërkombëtare është shtuar ndaj të dy vendeve për të shmangur tensionet mes...

SHBA pret marrëveshje “në ditët në vijim”, Kurti nuk shtyn afatin...

Përderisa zyrtarët e Shteteve të Bashkuara kanë deklaruar se shpresojnë që Kosova dhe Serbia do të zgjidhin çështjen e targave "gjatë ditëve në vijim",...

BE: KOSTT dhe Elektrosever arrijnë marrëveshje për rrymën në veri

Bashkimi Evropian njoftoi të mërkurën se Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) dhe kompania serbe, Elektrosever, në Mitrovicën...

Escobar takon Osmanin dhe Kurtin në Prishtinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të mërkurën se Kosova ka qenë, dhe është palë konstruktive në dialogun me Serbinë, dhe ka gatishmëri...

Gati katër muaj të shkuar huq për Elektrosever-in

Kompania serbe, Elektrosever, nuk i ka plotësuar kushtet që i përcakton Udhërrëfyesi për Marrëveshjen për Energji ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, edhe pse kanë kaluar...

Lajçak takon Vuçiqin në Beograd

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, do të takohet të hënën në Beograd me presidentin...