Shënimi i muajit

Një marrëveshje shumë e pritur, dhe e paralajmëruar një muaj më parë, u arrit në qershor.Më 21 qershor, kryenegociatorët, Besnik Bislimi, i Kosovës, dhe...

Evropa si implikim i paevitueshëm i Dialogut

Pa marrë parasysh dallimet mes Kosovës dhe Serbisë në procesin e dialogut, të dy shtetet kanë një pikë të përbashkët që është (ose të...

Marrëveshja për Energjinë: Pse duhet ta përkrahim Albin Kurtin?

Gjithnjë kam qenë kundër nacionalizmit helmues etnik. Pavarësisht se kush e shtynte përpara dhe pavarësisht se në çfarë rrethanash. Prandaj, Albin Kurti meriton të...

A i erdhi fundi energjisë elektrike falas?

Historia e pagesës së rrymës në veri të Kosovës po bëhet përsëri temë e nxehtë. Ditët e kaluara kemi mundur të dëgjojmë se Beogradi...

Dialogu si proces që tejkalon qëllimet politike bilaterale

Ndonëse është e vërtetë që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë do të duhej të perceptohej si një proces në radhë të parë politik dhe...

Këshillë

Pas vendimit që Kosova të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE), ka pasur një debat për atë nëse do të vijë deri...

Çfarë po ndodh me Fondin Zhvillimor të Mirëbesimit?

Në fund të vitit kaluar, Fondi Zhvillimor i Mirëbesimit (FZHM) kishte pak më shumë se €2.5 milion në dispozicion për rimbursim të projekteve të...

Shënimi i muajit

Përpjekjet për të gjetur një zgjidhje të përhershme për çështjen e targave kanë vazhduar edhe në muajin maj në Bruksel.  Siç kishte paralajmëruar, i dërguari...

Për anëtarësimin e Kosovës vendos Këshilli i Evropës

Kosova ka dorëzuar një aplikim për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Presidenti serb Aleksandar Vučić tha se kjo “ishte shkelje, jo vetëm e parimeve...

Këshilla qëllimmirë 

Në vizitë rajonit, në fillim të qershorit, na vjen një mik i ri nga Gjermania, kancelari Olaf Scholz , i cili na sjellë lajme...

Mungesa e vullnetit për progres në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë mbetet joproporcionalisht i rëndësishëm në agjendën e qeverisë së Kosovës. Në fakt, shikuar nga komunikimi politik i liderëve të...

Listat

Pas raundit të fundit të negociatave në Bruksel, të dyja palët jo vetëm që nuk u pajtuan rreth temës së raundit të përmendur porse,...

Kriminaliteti në Kosovë

Që nga lufta e “99-s e deri më sot, në Kosovë kanë lindur shumë oportunistë, veçanërisht në veri të Kosovës ku për një periudhë...

Normalizimi mes Kosovës e Serbisë dhe paparashikueshmëria në rritje e perspektivës...

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva)Kundruall sfondit të agresionit rus mbi Ukrainën, pati shpresë se Kosova dhe Serbia do të shfrytëzonin...

Mediat mbi takimin Kurti-Vučić në Berlin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vućič, u takuan më 4 maj në një darkë joformale në Berlin, për herë...

Qasja kundërthënëse e Serbisë në raport me faktorin ndërkombëtar

Lufta mes Ukrainës dhe Rusisë ka shpalosur edhe një element të ri në raport me dialogun Kosovën-Serbi. Më konkretisht, përderisa shteti i Kosovës ka...

Aleatët

Edhe pse lufta në Ukrainë ka kthyer shumë gjëra ndryshe dhe i ka vënë ato në një këndvështrim krejtësisht tjetër, një gjë është definitivisht...

Shënimi i muajit

Në ditën e parafundit të prillit u njoftua se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vučić, ishin ftuar nga kancelari...

Njëzet e tre vjet më vonë – zgjidhja e Kosovës në...

Me siguri keni pasur mundësi të lexoni një numër të pafund tekstesh për luftën në Ukrainë gjatë dy muajve të fundit saqë pas rreshtave...

Përgatitje e madhe 

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, gjithçka është bërë më e qartë dhe disi më e zhveshur se më parë - u hoqën...

Nevoja për rikthim te prioritetet e Dialogut

Procesi i dialogut jo vetëm që është karakterizuar nga një progres i ngadaltë, por mund të konkludojmë që ekziston një nevojë e qartë për...

Mes dy zjarresh

Këto ditë jemi dëshmitarë të një lufte e cila po zhvillohet në territorin e Ukrainës. Edhe pse gjithçka nisi me synimin për të përfunduar...

Armatosja në Ballkan

Gjatë ditëve të kaluara ishim dëshmitarë se si Prishtina zyrtare po drejtonte gishtin nga Beogradi dhe tani të njëjtën gjë po bëjnë edhe zyrtarë...

Konfuzioni konceptual i Vučić-it

Një gjë që meriton vëmendje dhe analizë është edhe retorika e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić. Duhet patur parasysh që në politikë termet ose...

Puna shkon vaj në “Floil”

Qëkurse Rusia nisi agresionin e saj mbi Ukrainën, para më shumë se një muaji e gjysëm, filluan të rriten edhe shqetësimet për ndikimin e...

Shënimi i muajit

Me afrimin e afatit të caktuar për gjetjen e një zgjidhjeje të përhershme për çështjen e targave, kanë filluar të dalin më shumë hollësi...

Integrimi jo i rehatshëm: Si punojnë së bashku serbët dhe shqiptarët...

“Ndihem si gjykatëse,” pohon Ljiljana Stevanović, Kryetare e Gjykatës Themelore në Mitrovicë, kur pyetet se si ndihet si serbe që punon në institucionet kosovare. Prej...

Drejtësia tranzicionale nuk duhet hequr nga narrativa

“Sot, më shumë se kurrë, jehojnë fjalët tuaja për paqe dhe drejtësi përmes tregimit të së vërtetës dhe pajtimit.” Këto ishin fjalët që i...

NP Interview: Agon Maliqi, Sbunker

“Unë mendoj që nuk ka asgjë më patriotike, për dikë që e do shtetësinë e Kosovës, që mundohet që t’i bëjë të gjithë njerëzit...

Sulm medial mbi të vërtetën

Jetojmë në një botë ku zhvillimi i informacionit ka arritur një vlerë të tillë sa po bëhet një nga armët më të fuqishme. Në...

Shënimi i muajit

Përpjekjet e intensifikuara të BE-së dhe të SHBA-së për t’i dhënë shtytje Dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë në fillim të...

Empatia e humbur 

Prej disa ditësh Evropa dhe bota janë goditur nga një luftë e re që po merr flakë në Ukrainë. Derisa ushtria ruse nuk ndalon...

Kryesimi i BE-së nga Franca dhe implikimet  për procesin e dialogut

Ndonëse viti 2022 ka sjellë sfida të reja për Kosovën dhe Serbinë, edhe këtë vit të dy shtetet do të vazhdojnë punën e përbashkët...

Brendia e dialogut të brendshëm: dy monologje dhe një monument

Më 16 janar, ditën kur po mbahej Referendumi serb për ndryshime kushtetuese, shkova në Mitrovicë të Veriut për ta parë nga afër se si...

Shpejt vjen prilli

Shpejt vjen prilli, e në kuadër të prillit, një javë që është e një rëndësie të madhe për një mandat politik të ardhshëm i...

Migrimet nga Kosova

Tashmë disa herë kam shkruar për problemin e migrimit nga Kosova, kështu që tamam po mendoj se kam përfunduar me këtë temë, dalin statistika...

Rrëfime referendumi dhe të tjera

Kah mesi i muajit janar patëm rastin të shohim në terren edhe në praktikë se si duket sherri politik mes dy palëve, të cilat...

Pse është mirë që nuk është mbajtur referendumi i Serbisë në...

Së fundmi, çështja e referendumit të Serbisë ka bërë që edhe një herë të ripërsëriten temat e ndërlidhura me raportin mes Kosovës dhe Serbisë...

NP Interview: Ivan Nikolić, CSD

“Kemi pasur shembuj të mrekullueshëm të vazhdimit të miqësive që qenë krijuar në trajnimet tona dhe unë jam shumë i lumtur kur shoh në...

Dialogu nga një nivel tjetër

Nisi me shqiponjën e Xherdan Shaqirit. Në vitin 2018, gjatë Kampionatit Botëror, futbollisti zviceran me origjinë shqiptare nga Kosova, Xherdan Shaqiri, pasi shënoi një...

Njëmbëdhjetë vjet asgjë, pa gjasa për ndonjë gjë

Viti 2022! Lajčak dhe Escobar në vizitë në Kosovë dhe Serbi në përpjekje për të dakorduar zbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun e...

Shënimi i muajit

Në ditën e fundit të janarit, i dërguari i posaçëm i BE-së për Dialogun, Miroslav Lajčak, dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për...

Fjalët e ambasadorit Hovenier: A pritet të ndryshojë diçka? 

Jeff Hovenier është emri i ambasadorit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë. Për shkak të një varg çështjesh të...

Ambasadori i ri – politika e vjetër  

Kohët e fundit në Kosovë ka mbërritur ambasadori i ri amerikan, Jeff Hovenier. Ai iu vu punës me entuziazëm, menjëherë pas marrjes së detyrës....

Referendumi pa pikëpyetje 

Kur lexova për herë të parë titullin e lajmit se Serbia do ta mbante një referendum për të ndryshuar Kushtetutën, paragjykova mos kjo kishte...

Pa referendum në Kosovë!

Referendumin, i cili u mbajt në Serbi më 16 janar, e kishin pritur edhe serbët nga Kosova në mjediset e tyre ku ata jetojnë....

Vendime antikushtetuese për ndryshimin e Kushtetutës 

Më 16 janar 2022, Serbia mbajti referendumin e saj të parë që nga miratimi i Kushtetutës aktuale të vitit 2006. Kësaj here, qytetarët e...

Kultura diplomatike

Tashmë jemi mësuar që politikanët në rajon të flasin shumë shpesh për çështje në të cilat nuk mund të ndikojnë, sepse kjo është në...

Tri parime fundamentale për çështjen e dialogut

Në mënyrë që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të ketë shkallë më të lartë të efektshmërisë, në kuptimin që të ketë arritje më konkrete,...

Fotografia e një banaliteti ekstrem

Muajin e kaluar (23, 24 dhjetor) një fotografi nga Mitrovica mori shumë vëmendje. Aty shfaqej Mitrovica e Jugut e lënë në terr pa rrymë,...

Shënimi i muajit

Dhjetori u mbyll pa realizimin e një takimi tjetër të nivelit të lartë të përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë, të cilin BE kishte synuar...

Jeta, mësimet dhe ëndërrat në botën multikulturore të Prizrenit

Në lagjen Ortakoll të Prizrenit, në veri të qytetit të vjetër e të famshëm, të rrethuar nga malet e Sharrit, ndodhet një nga komplekset...

Pse ideja e “Open Balkan” meriton te rivlerësohet?

Ideja e “Open Balkan” me të cilën synohet që të vendosen raporte ekonomike dhe politike mes shteteve pjesëmarrëse në rajonin e Ballkanit përbën një...

Kliko për të drejtën

Në fillim të muajit dhjetor u lëshua në funksion platforma për android Aber App, e cila synon të lehtësojë kontaktin e komuniteteve joshumicë në...

Veç edhe kuçedrat po na mungojnë

Sipas marrëveshjes midis Mbretërisë së Danimarkës dhe Kosovës, Gjilani nga viti 2023 do të bëhet më i pasur për 300 banorë. Mirëpo, këta 300...

NP Interview: Ramadan Ilazi, QKSS

Marrëdhëniet ndërmjet komuniteteve në Kosovë varen nga diskursi midis elitave politike, thotë Ramadan Ilazi, udhëheqës i hulumtimeve në Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë...

Interesim në rritje për të mësuar gjuhën e njëri-tjetrit

Në çdo shoqëri multinacionale, bashkëjetesa mes komuniteteve është e një rëndësie jetike dhe, në një vend si Kosova, kjo po vjen në shprehje çdo...

Gurët e thyer

Për ekspozitën “Njeri ish ma i fortë se guri” e cila u hap të premtën në Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, autorja Brikena Shabani...

Diplomacia Sputnik

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, ndonjëherë me deklaratat e saja na habit të gjithëve, qoftë kur e thotë një të vërtetë të madhe apo...

Paefektshmëria e ndërmjetësimit në dialog nga ana e Bashkimit Evropian

Një element i rëndësishëm por shpesh i marrë si i mirëqenë në çështjen e dialogut është edhe vetë efektshmëria e ndërmjetësimit në procesin e...

Shënimi i muajit

Nëntori solli një varg takimesh - pa ndonjë rezultat të raportuar - dhe një intensifikim përpjekjesh për ta çuar Dialogun përpara.Grupi i Punës për...

Bamirësia si shembull

Është një emision shumë i bukur dhe fisnik i quajtur “Aksion punues me Tamarën”, i cili ka disa sezona që transmetohet rregullisht në programin...

Regjistrim apo numërim

Qeveria në Prishtinë ka paralajmëruar regjistrimin e popullsisë për vitin e ardhshëm si një nga aktivitetet e saj më të rëndësishme, që vetë regjistrimi...

Kosova në rrugën e liberalizimit të vizave 

Kohëve të fundit po konsumoj gjithnjë e më shumë lajme që lidhen me politikën vetëm për të qeshur, për t’ia përmirësuar ditën vetes. Në...

Samiti ku nuk u ftuam e megjithatë u ftuam

Demokracia më e konsoliduar në botë, ajo e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u rrezikua seriozisht gjatë katër viteve të Donald Trumpit si president,...

Asociacioni me kutin e zgjedhjeve 

Zgjedhjet lokale para të gjithë neve vendosën detyrën që përmes tyre të shprehim vullnetin dhe përcaktimin tonë, por zgjedhjet e fundit vendosën edhe kushte,...

Fiasko zgjedhore e Kurtit 

Zgjedhjet në Kosovë përfunduan e kryeministri aktual, Albin Kurti, assesi nuk mund të jetë i kënaqur me rezultatin. Vetëvendosje e tij, e cila e...

Jetë e qetë dhe e izoluar e shqiptarëve në veri

"Nuk kam shoqëri këtu." Kështu më thotë Ylli, i cili nuk deshi që emri i tij i vërtetë të përdorej në këtë artikull. “Nuk...

Fitnesi ‘shkrin’ dallimet etnike

Gjilani njihet si qytet i sportit, me klube si SC Gjilani e Drita në Superligën e Kosovës në futboll, KB Drita në basketboll e...

Mes sovranitetit dhe ndikimit të faktorit ndërkombëtar

Një element ndoshta jo gjithmonë i dukshëm sa i përket procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është edhe dilema e shteteve për të...

Shënimi i muajit

Pas tensionit të dhjetë ditëve të fundit të shtatorit, muaji i tetorit filloi me shtendosje.  Ashtu siç parashihte marrëveshja për de-eskalimin e situatës e arritur...

Vjeshtë e nxehtë  

Vjeshta është zakonisht kohë kur ditët e zymta me shi dhe moti i ftohtë e sjellin njeriun në një gjendje që më së miri...

NP Interview: Naim Rashiti, Balkans Group (BPRG)

Moszgjidhja e konflikteve në Ballkanin Perëndimor për më shumë se 20 vjet është bërë pengesa kryesore për të ardhmen e rajonit dhe shoqërive të...

NP Interview: Milica Andrić Rakić, NSI

“Ekziston një mungesë e të kuptuarit të situatës në Veri nga mediat kosovare që raportojnë në gjuhën shqipe dhe nga Organizatat e Shoqërisë Civile,”...

‘Mirëdita, dobar dan’ në Prishtinë

Këtë vit festivali “Mirëdita, dobar dan!” nikoqir kishte Prishtinën gjatë tri ditëve prej 14 deri më 16 tetor. Ndryshe nga vitet e tjera kur...

Çmim tepër i lartë 

Pikërisht kur menduam se një periudhë tjetër e mundimshme ishte prapa nesh, se tani do të lidhnim të paktën disa muaj pa dhunë dhe...

Pakicat etnike në Serbi e Kosovë si ura lidhëse

(Shkruar nergut për New Perspektiva) Krijimi i kombeve në Ballkan shpërfaq ideologjikisht një kombinim me elemente të botëkuptimit francez (kombit shtetëror) dhe atij gjerman (kombit...

Pjesëloja e dytë

Dihej që nga fillimi se marrëveshja në Uashington ishte një shkronjë e vdekur në letër, por që e tëra do të kthehet që në...

Reciprociteti – efektiv apo jo

Pas vendosjes së reciprocitetit për targat, Kryeministri i Kosovës Albin Kurti së fundmi është shprehur që shteti i Kosovës tashmë është gati që t’i...

‘Stikerat’ zgjidhin përkohësisht krizën rreth targave

I lehtësuar nga Bashkimi Evropian, dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë, që synon gjetjen e një zgjidhjeje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve mes dy...

Shënimi i muajit

Pas dy ditë bisedimesh intensive në Bruksel në nivel kryenegociatorësh, i dërguari i posaçëm i BE-së për Dialogun, Miroslav Lajčak, njoftoi se ishte arritur...

Jeta e kufizuar  

E hëna e 20 shtatorit i këtij viti në mënyrë të ashpër e rikujtoi atë verën e vonë të vitit  2011, kur veriu i...

Ngecje në rrugën tonë  

Nuk duhet të kesh aftësi të mbinatyrshme për të parashikuar se çfarë do të ndodhë tek ne në disa muajt ose vitet e ardhshme...

Barrikadat

Historia po përsëritet! Drejtësia prapë po kërkohet në kufi. Duket se këtu është pika e grumbullimit dhe i vetmi vend që e ka atë...

Kur ritheksimi i sovranitetit nënkupton regres në dialog

Veprimet e fundit të Qeverisë Kurti në pikat kufitare në Jarinje e Bërnjak kanë patur synim që të ritheksojnë sovranitetin e Republikës së Kosovës....

Reciprociteti dhe tytat e gjata 

Këto ditë tensione të reja në veri të Kosovës – armë me tyta të gjata, automjete të blinduara, barrikada, serbë të revoltuar, forca speciale...

Së bashku deri tek njohuri të reja

Qendra për inovacione në Mitrovicë ofron një sërë kursesh në fushën e marketingut dixhital për të rinjtë të cilët do të kalojnë nëpër një...

Bjeshkataria në klimën kosovare

Vitet e fundit ka pasur një zhvillim të hovshëm në sektorin e turizmit malor në Kosovë. Të tërhequr nga peisazhet e veçanta e bukuria...

Pse ndërrimi i fjalëve nga Albini duhet parë më pozitivisht?

Kur Amerika të kërkojë diçka, Kosova s’duhet të pyes ‘pse’ por ‘si’, tha së fundi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.  Kjo është pak a shumë...

Afganët në Kosovë

Situata e re e krijuar në Afganistan ka tronditur tërë botën. Ne mund të lexojmë, por edhe të shohim se çfarë ndodhi këto ditë...

Dialogu dhe mungesa e prirjes për kompromis

Deri më tani nuk mund të flitet për një progres evident në dialogun Kosovë-Serbi. Të dyja shtetet kanë një prirje që të shqetësohen për...

Shënimi i muajit

Ndonëse kohë pushimesh, në gusht u zhvilluan disa takime që kanë të bëjnë direkt me Dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, i cili ka hyrë...

A është Mitrovica e ardhmja e Kosovës?

Nëse shkoni sot në Mitrovicë, aty ku dy pjesët e qytetit kundrojnë njëra-tjetrën mbi lumin Ibër, do të shihni se ura kryesore e kontestuar...

Për mirëkuptimin ndërkomunitar, me punë praktike

Të rinj shqiptarë e serbë janë përfshirë në një program tremujor që, përmes punës praktike, të kenë mundësi për zhvillim dhe kontribut në mirëkuptimin...

Fjalë e kushtueshme

Fundi i muajit gusht ishte shumë i qetë, ose së paku vetëm na u duk kështu. Ditë të nxehta, korona në vrull të plotë,...

Media mbi rastin e Dragica Gašić-it 

Rasti i të kthyerës Dragica Gašić në banesën e saj në Gjakovë - rasti i parë i një serbeje të kthyer në këtë qytet...

Kohë solidariteti

Ka ditë të tëra që lajmi kryesor në të gjitha mediat, si ato lokale ashtu edhe ato ndërkombëtare, janë ngjarjet në Afganistan. Pas dy...

Autoelektricisti i Berivojcës

Kamenica njihet si njëra prej komunave me integrimin më të madh të komunitetit serb në Kosovë. Që 26 vite, Predrag Stanković, është bërë “ilaç” për...

Rasti i Gojbulës

Disa incidente janë shënuar gjatë korrikut në Kosovë në shënjestër të të cilave, siç njoftonin mediat në gjuhën serbe, ishin pjesëtarë të komunitetit serb....

Si e shohin njëri-tjetrin të rinjtë nga Kosova dhe Serbia?

Në Festivalin ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër, “DokuFest”, në Prizren, të hënën u shfaq një ekspozitë digjitale e cila përmban një sërë...

Shënimi i muajit

Ashtu siç pritej, në korrik u zhvillua takimi i dytë i nivelit të lartë midis Kosovës dhe Serbisë në kuadër të Dialogut të lehtësuar...

Bashkëpunimi ndëretnik përmes aktiviteteve jashtëkurrikulare

Ndonëse historinë, gjeografinë dhe gjuhën nuk e mësojnë me kurrikulë të njëjtë, ata ndajnë të njëjtin objekt për plot 22 vite.  Nëse do të ishin...

Rasti i Dragica Gašić-it

Shumë vetë po shkruajnë për rastin e Dragica Gašić-it nga Gjakova, një rast që tërhoqi vëmendjen si të mediave serbe ashtu edhe të atyre...

Kashta e Kumtrit

Kanë kaluar 22 vite nga masakra në Grackën e Vjetër, një gjeneratë e tërë është rritur në Grackën e Vjetër e që nuk e...

“Faji, si pafajësia, nuk është kolektiv, por personal”

Individi nuk duhet izoluar ose sulmuar për shkak të stereotipizimit që i bëhet një kombi të tërë për veprimet e tij në të kaluarën....

Dhuna nuk është rrugë drejt paqes

Gjatë disa javëve të fundit në Kosovë janë shënuar incidente të ndryshme dhe akte dhune të drejtuara ndaj komunitetit serb. Pa shpjegime se si,...

Kujdes kur flitet për incidente

Për fat të keq, nuk duket se kryeministri Albin Kurti do ta realizojë premtimin e tij për dialogun e brendshëm me serbët e Kosovës....

Listë qëndrimesh apo dëshirash

Është pritur goxha gjatë që procesi i negociatave të vazhdohet – derisa të mbahen zgjedhjet, pastaj derisa të formohet shumica qeverisëse, mandej derisa të...

Shënimi i muajit

Takimi i paralajmëruar tashmë një kohë të gjatë më në fund ndodhi në mes të qershorit. Në Bruksel, më 15 qershor, u zhvillua takimi...

Mbi takimin e fundit Kurti – Vučić, me tone pozitive

Takimi i fundit mes presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, paraqet edhe një episod tjetër të konsideruar si përgjithësisht...

Pikë të kaluarës

Në fillim të qerhsorit të këtij viti, u shpall verdikti përfundimtar në rastin Ratko Mladić. Pas ankesës së tij ndaj vendimit të shkallës së...

Mediat rreth vizitës së Palmerit e Lajčakut në Kosovë

Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, dhe Zëvendësndihmësi i Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Matthew A. Palmer, qëndruan për dy ditë...

Mbrojtja përmes mohimit

Në vitet e fundit të kohës së gjatë si opozitar, kryeministri i Kosovës e vlerësonte si më prioritar dialogun e brendshëm me serbët e...

Shënimi i muajit

Ndonëse ende nuk është bërë publike data e saktë, “kapitulli i ri i Dialogut”, siç e ka quajtur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet...

E vërteta e pashmangshme mbi procesin e dialogut

Ardhja e Vetëvendosjes në pushtet normalisht ka ndërtuar pritje dhe hipoteza mbi atë se si qeveria Kurti do të sillet në procesin e dialogut....

Prej nga paratë?

Udhëtimi nëpër Kosovën qendrore, më saktësisht në rrugën prej Mitrovicës deri në Graçanicë, kësaj here më imponoi pyetjen “prej nga paratë?”. E pyetja lindi...

Miqësia greke

Është e njohur për të gjithë lidhja shumëvjeçare dhe e pandashme miqësore midis Serbisë dhe Greqisë dhe kjo duke filluar që në vitin 1804,...

Shqipëria e Madhe – mit, realitet apo rrezik

Tashmë një kohë shumë shpesh nëpër media qarkullon tema se si Kosova dhe Shqipëria do të mund të bashkoheshin dhe kështu të sendërtojnë ëndrrën...

‘Non-qëndrimi’ i Albin Kurtit

Dy non-papera që skiconin zgjidhjen për mos-marrëveshjen Serbi-Kosovë u paraqitën javët e kaluara. Dhe që të dy tmerrues për të ardhmen e Republikës së...

Dimensioni edukativ i trashëgimisë kulturore

Trashëgimia kulturore, si element përbërës dhe përfaqësues i një komuniteti, jep kuptime të veçanta mbi veprimtarinë e njerëzve në kontekste të caktuara kulturore. Materiale...

Dialogu – prioritet apo jo

Qeverinë Kurti 2 e presin sfida të shumta. Një temë pa asnjë dyshim me rëndësi vitale mund të konsiderohet çështja e dialogut me shtetin...

Rini kokëkrisur

Sulmet e shpeshta të shqiptarëve ndaj serbëve kohëve të fundit po e komplikojnë situatën edhe ashtu të rëndë dhe raportin mes këtyre dy komuniteteve...

Kush po luan me harta (atje)

Nëse nuk të shtyn të mendohesh, atëherë nuk është titull. Nëse të mundon tepër ky më nuk është blog, ia kthej unë. Blogut disi...

Thirrje për trajnim

A dëshironi t’i përmirësoni aftësitë tuaja gazetareske ose të mësoni të reja, të kontribuoni në mirëkuptim më të madh ndër-komunitar? New Perspektiva po kërkon dy të rinj për...

Shënimi i muajit

Ri-rifillimi i Dialogut midis Kosovës e Serbisë pritet te ndodhë në qershor e jo në maj, siç ishte paralajmëruar në fillim të javës. Këtë...

Non paper = shkaktim nonshalant i luftës

Sot, nga perspektiva e vitit 2021, kur e rikujtojmë fundin e shekullit të kaluar, rrallëherë mendojmë për çfarëdo tjetër përveç luftës e cila një...

Momenti për qasje më konsistente në proces të dialogut

Mund të argumentohet se deri më tani procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë jo vetëm që është vonuar tejmase duke mos prodhuar rezultate...

Ose-ose

Askush më në botën e diplomacisë nuk do ta mbështes të ashtuquajturën politikë “Ose-ose“, dhe kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë!...

Rishikimi i çkafit?

Që nganjëherë deklaratat e zyrtarëve të të dyja palëve mund të jenë kontradiktore e jo rrallë edhe komike, me këtë jemi mësuar kështu që...

E kaluara është e dhimbshme, por duhet të jetë e vërtetë

Në fillim të muajit prill të këtij viti, Europa Nostra, organizatë e cila merret me trashëgiminë kulturore, publikoi listën e këtij viti të shtatë...

Origjina e kishave dhe diversiteti

Debatet për origjinën e kishave në Kosovë janë përdorur kohët e fundit si argumente politike që kanë mënjanuar historiografinë e vazhdimësisë së objekteve fetare...

Williamson: Drejtësia Ndërkombëtare ka të bëjë krejt me individualizimin e fajit

Në të gjithë artikujt rreth Gjykatës Speciale të Kosovës kohët e fundit, një emër mungon - Clint Williamson, kreu i Task Forcës Speciale Hetuese...

Ambasada në Izrael – shkaqet dhe pasojat

Pas marrëveshjes në Uashington, e cila u nënshkrua nga Beogradi dhe Prishtina, me lehtësimin e administratës Trump, ka ardhur koha për ta zbatuar atë....

“Kur pranvera vonohet”

Nëse nisemi nga data, demonstratat që u quajtën edhe “pranvera e Kosovës”, për shkak të rinisë dhe vrullit rinor, por edhe për shkak të...

Vullneti sipas ligjit

Fillimi i muajit mars u shënua nga shumë gjëra interesante, por, si zakonisht, disa ngjarje u spikatën si të veçanta dhe interesante ose me...

Kaosi paszgjedhor

Pas zgjedhjeve parlamentare të Kosovës, të mbajtura më 14 shkurt të këtij viti, u duk sikur më në fund kaluam një fushatë zgjedhore dhe...

Si ia doli Vučić t’u kufizonte lirinë kosovarëve

Pas publikimit të rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 14 shkurtit u mor vesh se një subjekt politik boshnjak dhe një subjekt politik rom kishin...

Kthimi i Kurtit

Kurti është kthyer, një njeri të cilit i pëlqen të marrë të gjitha vendimet vetë është zgjedhur përsëri në pozitën e kryeministrit të Kosovës....

Besimet tona të vogla

Që nga lufta e vitit 1999 e deri më tani të gjitha dëshirat dhe synimet tona, në shumicën e rasteve, nuk janë realizuar dhe...

Dyer të hapura apo kalim i ngushtë

Mbi Mitrovicë, në kodrën e Minatorëve, ngrihet monumenti i partizanëve serbë e shqiptarë, punë e arkitektit Bogdan Bogdanović. Me një lartësi prej 19 metrash,...

Vetëvendosje dhe faktori ndërkombëtar në procesin e dialogut

Tani kur pritet të konstituohet legjislatura e re në Republikën e Kosovës dhe të formohet një qeveri e udhëhequr nga ana e Vetëvendosjes, duhet...

Si duhet t’i qaset qeveria e re e Kosovës dialogut Beograd-Prishtinë

Studimi i konflikteve na tregon se konflikti etnik rishfaqet kur palët nuk flasin më me njëra-tjetrën dhe i kthehen antagonizimit të palës tjetër. Prandaj,...

‘Proxy war’ mes Kosovës dhe Serbisë

Në një shkrim pas zgjedhjeve të 6 tetorit 2019 në New Perspektiva, të titulluar “Loja e Kosovës me pakicat”, shkruaja për hapësirën që i...

Loja e tërheqjes

Në mes të muajit shkurt më në fund u mbajtën zgjedhjet në Kosovë dhe në dukje sollën rezultatet e pritura por, meqë numërimi i...

Shënimi i muajit

Përfaqësuesi special i BE-së për Dialogun, Miroslav Lajčak, ka paralajmëruar vizitë në Prishtinë për ditën e parë të marsit për ta vazhduar atë më...

Dhuna si përgjigje

A është metoda e vetme përdorimi i dhunës nëse nuk je dakord me dikë në lidhje me ndonjë qëndrim të çfarëdo lloji apo ekziston...

Qeveria e re – mundësi e re për normalizimin

Kosova është në prag të një qeverie të re, e treta kjo brenda pak më shumë se 12 muajve. Kosova ende nuk njihet nga...

Gjuha jonë e përditshme

Kohë më parë, Radio Evropa e Lirë botoi një intervistë të realizuar në Kosovë e cila në thelbin e saj merrej me problemin se...

Qytetarë të rendit të dytë

Është e ditur kaherë që serbët që jetojnë në Kosovë posedojnë dokumente të lëshuara si nga Serbia po ashtu edhe nga Kosova. Jeta pa...

Për një “grusht” votash

Çfarë na pret në zgjedhjet e ardhshme në Kosovë, më 14 shkurt? Vjedhje e votave, shitje e votave, premtime pretencioze të liderëve politikë, konflikte...