US Condemns Violence Against KFOR and Escalatory Actions in Northern Kosovo

PRESS STATEMENTANTONY J. BLINKEN, SECRETARY OF STATE We call on all parties to take immediate actions to de-escalate tensions.  The United States condemns the unacceptable violence yesterday against NATO-led KFOR troops, law...

BE: Zgjedhjet në veri nuk ofrojnë zgjidhje afatgjate politike

Bashkimi Evropian tha se zgjedhjet e parakohshme lokale, të mbajtura më 23 prill në katër komunat në veri të Kosovës, “nuk ofrojnë zgjidhje afatgjate politike” për këto komuna të banuara me...

Escobar: Kemi sfida në raportet dypalëshe me Kurtin

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Uashingtoni qëndron me popullin e Kosovës, por shtoi se nuk mbështet një individ që “nuk ka instinkt bashkëpunimi” - duke...

Escobari dhe Lajçaku me tri kërkesa për Kurtin

Qetësimi i situatës në veri të Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve të reja dhe kthimi në dialog ishin tri kërkesat e të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë,...

BE e gatshme të organizojë takimin Kurti-Vuçiq, kur të ketë kushte

Bashkimi Evropian ka thënë të hënën se, është i gatshëm të organizojë takim të nivelit të lartë, në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, por, sipas bllokut, për diçka të...