Kushtetuesja hedh poshtë kërkesën e Listës Serbe për Trepçën

Gjykata Kushtetuese ka refuzuar kërkesën e Listës Serbe për tu shqyrtuar kushtetutshmëria e ligjit për Trepçën, të aprovuar javë më parë nga Kuvendi i Kosovës. Përfaqësuesit e Listës Serbe para dy javësh...

Miratohet Deklarata për të Zhdukurit dhe paraqitet draft-statuti për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, miratuan Deklaratën për të Zhdukurit nga lufta e fundit në Kosovë, gjatë një takimi në Bruksel. Deklarata parasheh disa angazhime për...

A do të mund të votohet nga Kosova në referendumin e Serbisë?

Pjesëtarët e komunitetit serb në Kosovë do të kenë mundësinë që përmes postës ose përmes Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë, të votojnë në referendumin e organizuar nga Serbia për ndryshimet...

Deklaratë e të dërguarit special amerikan ambasadorit Richard Grenell

Në vizitën e tij të parë zyrtare Kosovës dhe Serbisë me 9-10 tetor, ambasadori Richard Grenell u takua në Prishtinë me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, si dhe me udhëheqësit e...

Kosova e ka dënuar Aleksandar Vulinin për vepër penale

Gjykata Themelore në Mitrovicë e ka dënuar ministrin serb të Punës Aleksandar Vulin, transmeton Koha.net. Në vendkalimet kufitare të Kosovës ka arritur aktgjykimi me urdhrin për arrestimin e tij. Agjencia serbe e lajmeve...

Problemet e komuniteteve jo-shumicë në zbatimin e pakos së masave për tejkalimin e pasojave...

Në lidhje me pakon e 15 masave të miratuara nga Qeveria e Kosovës për tejkalimin e pasojave ekonomike te shkaktuara nga pendemia virusit korona dhe situatës në terren në mesin e...

Rakiq e mban të bllokuar caktimin e kufijve administrativë në Mitrovicë

Nëse kufiri vendoset sipas Pakos së Ahtisaarit në Lagjen Suhodoll, Rakiq ka kërkuar që të largohen nga Kuvendi Komunal 5 shqiptarët e PDK-së, LDK-së dhe AAK-së që janë zgjedhur nga shqiptarët...

Kosova, Serbia “arrijnë projekt marrëveshje për gjetjen e të zhdukurve”

Ibrahim Makolli, përfaqësuesi për personat e zhdukur në ekipin negociator të Prishtinës në bisedimet e ndërmjetësuara nga BE-ja Kosovë-Serbi në Bruksel, tha të hënën se është siguruar një projekt-marrëveshje për personat...

Bislimi: Targat nuk janë më pjesë e dialogut, por vendim që po zbatohet

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, thotë se kërkesa për zëvendësimin e targave ilegale të makinave, që Serbia i lëshon për qytetarët e Kosovës, nuk mund të shihet më si çështje e...