Borxhin e rrymës në veri e paguajnë qytetarët nga viset tjera

Rreth 8 milionë euro llogaritet vlera e energjisë elektrike të pa-faturuar për vitin 2016 në pjesën veriore të Kosovës, shifër kjo që është paguar nga qytetarët e pjesëve tjera të Kosovës,...

Fare ose pak gjasa për t’u pajtuar për statutin e Asociacionit

Gjasat që Kosova dhe Serbia të pajtohen për draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në takimin që do të zhvillojnë udhëheqësit e tyre më 2 maj në Bruksel, janë...

Kurti: Kam rezerva për marrëveshjet sepse nuk kam qenë pjesëmarrës në negociata

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih, tha për Radion Evropa e Lirë se ka rezerva sa i përket nënshkrimit të dy...

Përfshirja e SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, e domosdoshme

Analistët politikë në Prishtinë, mundësinë e përfshirjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e shohin si të rëndësishëm dhe një mundësi të mirë...

Hajdutë të armatosur shqetësojnë banorët e Zubin Potokut

Banorët e komunës së Zubin Potokut shprehen të shqetësuar tejmase për ngjarjet që po ndodhin gjatë ditëve të fundit në këtë rajon, nga hajdutët për të cilët thonë se po veprojnë...

FDHK dhe YIHR shprehin shqetësim rreth rastit Gašić

Reagim ndaj padisë së Komunës së Gjakovës Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë dhe Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut Kosovë, shprehin shqetësim për situatën e krijuar me rastin...