Kosova e do demarkacionin me Serbinë në 2016

Ende pa u shuar dilemat për demarkacionin Kosovë- Mali i Zi, Kosova pritet të fillojë dialogun për demarkacion me një shtet tjetër. Kësaj radhe, Kosova do t’ia nisë bisedimeve për ta caktuar...

Marrëveshja për Asociacionin nuk do të rinegociohet

Berisha tha se do të respektohen në përpikëri aktet juridike të dhëna nga Gjykata Kushtetuese. "Nuk do të ketë ndryshime të marrëveshjes, respektivisht rinegocim të marrëveshjes sepse Gjykata Kushtetuese për asnjë pikë...

Shuhet “Mbrojtja Civile”

Ish-pjesëtarët e kësaj strukture gjithsejtë 483 janë integruar në institucione qendrore të shtetit të Kosovës, në bazë të ligjit për shërbimin civil, pas një procesi të rekrutimit ligjor. Sot kanë nënshkruar...

Ura e Ibrit lëshohet në qershor

Ai ka thënë të enjten për "Epokën e re" se tashmë është shpallur tenderi dhe në muajin mars kompania fituese do t’i nisë punimet për renovimin e urës mbi lumin Ibër,...

Vendimi per kodin telefonik për Kosovën pritet brenda muajit

Vendimi per kodin e ri telefonik për Kosovën ka të ngjarë të merret brenda muaji, e jo brenda disa ditësh, mëson New Perspektiva (NP). ITU (International Telecommunication Union) thotë se po...

Ja çfarë i tha kryeministri Mustafa, Vuçiqit për ndihmën që i ofroi për vërshimet

"Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka pranuar sot një telefonatë nga kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili ka ofruar gatishmëri për të ndihmuar Qeverinë e Republikës së Kosovës...

Themelimi i Asociacionit, proces që vonon

Valon Murtezaj, këshilltar për politikë të jashtme i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, thotë për Radion Evropa e Lirë se pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese lidhur me Asociacionin e komunave me...

BE konfirmon se Kosova ka apliku për kodin e ri shtetnor

Këtë e ka konfirmu në llogarinë e saj në Twiter, Angelina Eichhorst, e cila në Shërbimin për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Europian asht drejtoreshë për Europën Perëndimore, Ballkanin...

Dialogu Prishtinë-Beograd vazhdon javën e fundit të janarit

Takimi ishte planifikuar më herët, diku ka mesi i muajt janar, por sipas Tanjug, kryeministri kosovar Isa Mustafa, e ka kushtëzuar takimin me marrjen e liberalizimit të vizave. Prandaj, sipas informatave të...

Kosova bashkëpërgjegjëse për vonesën e aplikimit për kodin telefonik

Plani i veprimit të telekomunikacionit, dokument i dakorduar verën e sivjetme midis Kosovës e Serbisë, parashihte që më 15 nëntor Austria të aplikonte në Unionin Ndërkombëtar të Telekomunikimeve (ITU) për kodin...