Escobari dhe Lajçaku me tri kërkesa për Kurtin

Qetësimi i situatës në veri të Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve të reja dhe kthimi në dialog ishin tri kërkesat e të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë,...

US Condemns Violence Against KFOR and Escalatory Actions in Northern Kosovo

PRESS STATEMENTANTONY J. BLINKEN, SECRETARY OF STATE We call on all parties to take immediate actions to de-escalate tensions.  The United States condemns the unacceptable violence yesterday against NATO-led KFOR troops, law...

EU condemns violence in the north of Kosovo

Statement by High Representative Josep Borrell on the ongoing confrontations The European Union condemns in the strongest terms the violence in the north of Kosovo that we have seen in the last...

BE: Për dhunën në veri përgjegjëse janë të dyja palët

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e KFOR-it më 29 maj në Zveçan, në veri të...

Situatë e qetë në veri, policia ruan ndërtesat komunale

Një ditë pas përleshjeve midis Policisë së Kosovës dhe grupeve të serbëve lokalë, situata në veriun e Kosovës, të banuar me shumicë serbe, është e qetë. Gazetarët e Radios Evropa e Lirë...

Kurti: Betimi i kryetarëve të rinj në veri, të enjten në ndërtesa publike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e Qeverisë të mbajur të mërkurën më 24 maj, ka bërë të ditur se kryetarët e rinj të tri komunave të banuara me shumicë...

Chollet: Nuk po shohim zbatim të madh të Marrëveshjes drejt normalizimit

Pavarësisht se liderët e Kosovës dhe Serbisë nuk e kanë nënshkruar, për Shtetet e Bashkuara, Marrëveshja drejt normalizimit të raporteve është marrëveshje ligjërisht e obligueshme, tha këshilltari i lartë i Departamentit...

Përfundon pa rezultat rundi i ri i dialogut në Bruksel

Në Bruksel është mbajtur rundi i ri i dialogut mes kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi dhe atij të Serbisë, Petar Petkoviq, nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Takimi nuk ka dhënë asnjë rezultat,...

Në Bruksel vazhdon dialogu mes Kosovës dhe Serbisë

Në Bruksel të hënën vazhdon dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me takimin e kryenegociatorëve të të dyja shteteve. Fokusi i takimeve do të jetë zbatimi i Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit...

Lajçak pret dakordim mbi hapat e ardhshëm në takimin e kryenegociatorëve të hënën

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, Miroslav Lajçak, është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 12 maj në Beograd. Vuçiq, pas takimin me Lajçakun,...