Lajçak: Drejt Beogradit po nisem me informacione dhe përshtypje të reja

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Mirosllav Lajçak, tha në fund të vizitës së tij në Kosovë, se takimet e 11 majit ishin të dobishme për...

Lajçak këtë javë në Kosovë dhe Serbi

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialog, Mirosllav Lajçak, do të qëndrojë më 11 maj në Prishtinë, ndërkaq një ditë më vonë do të vizitojë Beogradin. Vizita e Lajçakut synon të...

Escobar: Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit duhet të nisë me Asociacionin

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve duhet të nisë me...

Lirohet nga detyra Ekipi Menaxhues për draft-statutin e Asociacionit

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në Qeverinë e Kosovës, Elbert Krasniqi, tha se ka liruar nga detyra anëtarët e Ekipit Menaxhues, të thirrur për hartimin e draft-statutit të Asociacionit të...

Miratohet Deklarata për të Zhdukurit dhe paraqitet draft-statuti për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, miratuan Deklaratën për të Zhdukurit nga lufta e fundit në Kosovë, gjatë një takimi në Bruksel. Deklarata parasheh disa angazhime për...

Kurti dhe Vuçiq takohen sot në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel për një rund të ri bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve. Bashkimi Evropian ka konfirmuar tashmë se thirrjes...

Chollet bisedon me Kurtin për “zbatimin e menjëhershëm” të Asociacionit

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, tha se ka pasur një “bisedë shumë të mirë” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në lidhje me takimin e 2...

Chollet bisedon me Vuçiqin, pret “takim konstruktiv” në Bruksel më 2 maj

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka thënë se shpreson që do të ketë takim konstruktiv mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë më 2 maj në Bruksel. “Bisedë...

Krasniqi: Ekipi Menaxhues për Asociacionin nuk iu përgjigj ftesës për takim

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në Kosovë, Elbert Krasniqi, tha se sipas vendimit të vitit 2020, Ekipi Menaxhues për hartimin e statutit për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë...

Fare ose pak gjasa për t’u pajtuar për statutin e Asociacionit

Gjasat që Kosova dhe Serbia të pajtohen për draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në takimin që do të zhvillojnë udhëheqësit e tyre më 2 maj në Bruksel, janë...