Zgjedhjet parlamentare në Kosovë më 14 shkurt

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani ka shpallur zgjedhjet e reja parlamentare të cilat do të mbahen më 14 shkurt dhe ka shpërndarë parlamentin. Ky vendim i Osmanit erdhi pasi Gjykata...

Tahiri: KOSTT-i bllokohet nga Serbia

Edita Tahiri si kryesuese e delegacionit të Kosovës në bisedimet për zbatimin e Marrëveshjes për Normalizimin e Marrëdhënieve mes Kosovës e Serbisë, ka thënë për gazetën “Zëri” se moszbatimi i kësaj...

Rregullore e Qeverisë për kthimin e serbëve në Kosovë

Ministria për Komunitete e Kthim, e cila udhëhiqte nga zëvendëskryeministri i vendit Dalibor Jevtiq, njofton se Qeveria e Kosovës e ka miratuar Rregulloren për kthimin e serbëve të shpërngulur, transmeton Koha.net. Kjo...

Zbulohet agjenda e takimit mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen të enjten më 18 gusht në Bruksel, pas më shumë se një viti nga takimi i tyre...

Vazhdimi i dialogut Kosovë – Serbi, nesër në orën 16:00

Dialogu i nesërm në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është paraparë të fillojë nga ora 16:00, është bërë e ditur nga Bashkimi Evropian. “Pas...

Davenport: U poslednje dve godine manje etnički motivisanih incidenata

U 419.emisiji Slobodno srpski gostovao je šef Misije OEBS-a na Kosovu Majkl Devenport. U intervjuu Budimiru Ničiću on je ocenio bezbednosnu situaciju na Kosovu kao stabilnu, ali krhku. “Procena OEBS-a se slaže...

Serbët e Kosovës në përkrahje të Vuçiçit

Serbët nga Kosova e mbështesin iniciativën e Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç për dialogun rreth Kosovës. Kështu thuhet në një deklaratë të zyrës së zëvendëskryeministrit në detyrë në qeverinë e Kosovës, Branimir...

Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje për hekurudha e autostrada

Delegacionet nga Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar të premten, në Mynih të Gjermanisë dy letra të shprehjes së interesit, atë për autostrada dhe atë për hekurudha përmes së cilave të dy...

Bislimi: Janë pesë kritere për statutin e Asociacionit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se ka një pajtim të plotë në Bruksel që do të jenë pesë kritere, përmes së cilave do të shihet se a është i pranueshëm...

Nesër në Bruksel diskutohet për zgjidhjen e pretendimeve financiare dhe çështjet e pronës

Me ftesë të Emisarit Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, delegacioni i Kosovës, i prirë nga Koordinatori Shtetëror Skender Hyseni, ka udhëtuar sot për në Bruksel, ku nesër pritet...