Progres në konsolidimin e institucioneve qendrore në veri të vendit, thotë Tahiri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka deklaruar sot se është arritur progres në proceset për vendosjen dhe konsolidimin e institucioneve shtetërore në veri të vendit në shumë fusha të rëndësishme, duke...

Arrihet zgjidhje rreth murit në Mitrovicë

Gjatë ditëve të fundit dhe nën lehtësimin e Zyrës së BE-së si dhe të Ambasadës së SHBA-ve, ne, palët e përbëra nga ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala dhe...

Ministrja Tahiri inauguroi objektin e Qeverisë së Kosovës në pjesën veriore

Ky proces shënon shtrirjen dhe konsolidimin e sovranitetit të shtetit të Kosovës edhe në pjesën veriore të vendit, në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe si rezultat i Marrëveshjes...

Kuvendi i Gjilanit përjashton këshilltarin Mitroviq nga seanca

Mitroviq ka refuzuar të lëshojë sallën duke detyruar kryesuesen e KK-së, Valentina Bunjaku - Rexhepi të kërkojë pauzë dhe më pas puna e Kuvendit ka vazhduar, ngase Mitroviq nuk ka qenë...

Thaçi dhe Vuçiq, pajtohen për vazhdimin e dialogut

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka telefonuar, Aleksandër Vuçiqin për t’ia uruar detyrën e re si president i Serbisë. Përmes një postimi në “Facebook”, Thaçi ka thënë të jetë pajtuar me...

Engel & Menendez Express Concern about Trump Administration Approach to Serbia & Kosovo

Letter to Pompeo Expresses Concern about Administration’s Heavy-Handed Tactics with Kosovo While Overlooking Serbia’s Derecognition Efforts and Ties with Russia Representative Eliot L. Engel, Chairman of the House Committee on Foreign Affairs,...

Escobar: Tensionet janë shumë të larta, duhet të ulen

Zëvendësndihmës sekretari amerikan për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, të mërkurën u takua në Bruksel me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi dhe me shefin e zyrës për Kosovën në...

Rakiq urdhëron ndërprerjen e punimeve në Mitrovicë

Kryetari i veriut të Mitrovicës, Goran Rakiq, ka urdhëruar sot ndërprerjen e të gjitha punimeve në urën e Ibrit dhe sheshit ‘Kral Petar’ në veri të Mitrovicës. Ai i ka thënë KosovaPress-it...

Njihen 73 diploma të Universitetit të Mitrovicës së Veriu

Qytetarëve, të cilët kanë diplomuar në Universitetin e Mitrovicës së Veriut, Komisioni për Verifikimin e Diplomave, i mandatuar nga Qeveria e Kosovës, ka filluar t’u lëshojë certifikata për vlefshmërinë e këtyre...

Kosova e do demarkacionin me Serbinë në 2016

Ende pa u shuar dilemat për demarkacionin Kosovë- Mali i Zi, Kosova pritet të fillojë dialogun për demarkacion me një shtet tjetër. Kësaj radhe, Kosova do t’ia nisë bisedimeve për ta caktuar...