European Parliament resolution on the 2016 Commission Report on Kosovo

The European Parliament adopted resolution on June 14, 2017 on the 2016 Commission Report on Kosovo. The European Parliament, – having regard to the Presidency conclusions of the Thessaloniki European Council meeting of 19...

ECMI: Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe – Kalimi i udhëkryqit

Si një element i rëndësishëm i procesit të normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, proces i mbikëqyrur nga BE, të dy vendet u pajtuan që të themelohet Asociacioni/Bashkësia e komunave...

Zv/ministri Hoxha pranon se nuk u respektuan procedurat për transferimin e të burgosurve serbë

Zëvendësministri i Drejtësisë, Nusret Hoxha, ka thënë për agjencinë serbe të lajmeve “Tanjug” se nuk janë respektuar procedurat për transferimin e katër të burgosurve nga një burg në një burg tjetër...

Me fletarrestet e fundit, Serbia e ka dëmtuar dialogun, thotë Tahiri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka deklaruar në intervistën dhënë “Zërit”, se ndaj Serbisë duhet të aplikohen masa reciproke, përfshirë edhe këto me fletarrestime. Ajo tha se arrestimi i Ramush Haradinajt...

Thaçi me lule e zotim te lapidari i djemve te vrame serbë. Kurrë ma!

Thaçi ka tregue për vendosjen e kunorave me lule në memorialin përkujtimor të sulmit kriminal kundër të rijve të fshatit Gorazhdec, të kryem 14 vite ma parë, ku mbetën të vramë...

Gjyqësia e integruar në veri tek pas 17 janarit

Marrëveshja për gjyqësi, për të cilën janë marrë vesh në Bruksel Prishtina e Beogradi, e cila ishte planifikuar të fillonte së realizuari më 10 janar, nesër, është shtyrë për 17 janar,...

BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, tha se pavarësisht se kush e formon qeverinë e re në Kosovë, BE pret një përshpejtim dhe zbatim të agjendës për reforma...

Beogradi (s’)mund ta krijojë listën unike për zgjedhjet në Kosovë

Beogradi zyrtar do të përpiqet, që pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë, të ndikojë tek politikanët serbë, të cilët pritet t’i fitojnë mandatet e deputetëve në Kuvendin e Kosovës, për...

MPB siguron letërngjitëset, fillon reciprociteti me targa me Serbinë

Ministria e Punëve të Brendshme në Qeverinë e Republikës së Kosovës ka shpallur kompaninë fituese për furnizim emergjent me letërngjitëse për targat e automjeteve. Këtë tender të MPB-së në vlerë prej...

Serb Community to be “main topic” of Kosovo round

The director of the Serbian government’s Office for Kosovo and Metohija told reporters in the municipality of Ranilug, eastern Kosovo, that an executive order on the establishment of the Community, as...