Edhe sulmi në Serbobran ende duke u hetuar

Ditën e njëjtë kur ishte kryer sulmi në fshatin Gorazhdec të Pejës, në dhjetor 2015, në Serbobran të komunës së Istogut, ishte sulmuar me armë zjarri dyqani i një pronari serb....

Veriu i Kosovës në “kthetrat” e Kurtit

Jemi dëshmitarë të marrëveshjes së nënshkruar së fundi për energjinë elektrike që ka të bëjë me veriun e Kosovës. Në fakt, Leposaviqi, Zubin Potoku, Zveçani dhe Mitrovica veriore janë komuna me...

Dialogu nga një nivel tjetër

Nisi me shqiponjën e Xherdan Shaqirit. Në vitin 2018, gjatë Kampionatit Botëror, futbollisti zviceran me origjinë shqiptare nga Kosova, Xherdan Shaqiri, pasi shënoi një gol, bëri me duar shqiponjën dykrenare. Në...

Mbështetje rekord – cilës politikë?

Të dielën, më 21 qershor, në Serbi u mbajtën zgjedhjet parlamentare dhe lokale. Edhe pse fushata zgjedhore dhe procesi kaluan në luftë me koronën, e mandej me anashkalimin absolut të pandemisë,...

Një nivel më i lartë

Asgjë e re në Perëndim, e në rastin tonë asgjë e papritur.  Me pak fjalë, kështu tingëllon rrëfimi pas marrëveshjes së arritur për targat. Ndërsa disa festojnë fitore të vogla, të...

A është Mitrovica e ardhmja e Kosovës?

Nëse shkoni sot në Mitrovicë, aty ku dy pjesët e qytetit kundrojnë njëra-tjetrën mbi lumin Ibër, do të shihni se ura kryesore e kontestuar është një shteg për këmbësorë, me stola...

Pse koronavirusi u bë kaq i parëndësishëm në Kosovë?

Kosova është në krizë institucionale, politike, kushtetuese, ekonomike, në krizë sovraniteti dhe më së fundi, edhe në krizë shëndetësore shkaku i koronavirusit të ri, Covid-19. Deri në momentin që po shkruaj...

Manifesta në Mitrovicë 

Ekspozita nomade bienale e artit evropian, Manifesta, u hap në Prishtinë më 31 korrik. Ekspozita rrugëton çdo dy vite në vende të ndryshme anekënd Evropës, në përpjekje për të krijuar “dialog...

Serbët e Kosovës në mediat shqipe të Kosovës

Sa janë të përfaqësuar serbët e Kosovës në mediat kosovare në gjuhën shqipe? Cilat janë vështirësitë që hasin gazetarët dhe si mund të ndryshojë gjendja? Këto ishin disa prej çështjeve që...

Ndikimi malinj

Shkas që të shkruaj blog me këtë temë ishte deklarata e zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan për Ballkanin, zotit Hoyt Yee, për veprimin e Rusisë në destabilizimin e regjionit si dhe ndikimit në...