Liberalizimi i vizave në raport me çështjen e Dialogut

Vendimi për heqjen e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës prej datës 1 Janar 2024 përbën një variabël të re në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Ndonëse në...

Emigrimi i serbëve nga Kosova

“Tani nuk kemi shumë klientë,” tha një pronar i disa dyqaneve të mobilieve në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, kur e pyeta se si po i ecën biznesi. “Kam...

Një zë për të pazëshmit

Pak ditë para se të nisën gjykimi ndaj ish eprorëve të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Alex Whiting, Prokurorit...

Në pritje të rezultateve

Kaloi edhe Ohri dhe, që gjërat të jenë edhe më keq, askush nuk e ka të qartë se cili ishte qëllimi e cilat janë pasojat e takimit. Deklaratat, siç është bërë...

Rreziku i reduktimit të arritjeve mes Kosovës dhe Serbisë në retorikë

Sipas raportimeve të fundit, takimi i zhvilluar në Ohër këtë muaj mund të themi që, më tepër se sa të perceptohet si një sukses i radhës në drejtim të normalizimit të...

T’i mbrojmë gjeneratat e reja nga nacionalizmi agresiv

Gjatë Kampionatit Botëror 2022, thirrjet fashiste të tifozëve serbë, si “Ubi, zakolji, da šiptar ne postoji!” (“Vriti, masakroi, derisa shqiptar më të mos ekzistojë!”) u dëgjuan gjatë ndeshjes Serbi-Zvicër në Katar,...

Normalizimi i dhunës

Në rajonin tonë, por edhe në përgjithësi në botë, dhuna dhe përdorimi i dhunës është diçka që është bërë normale dhe në fakt pjesë e jetës së përditshme. Kur flasim për...

A do të krijojë Marrëveshja e Ohrit një momentum të ri?

Çfarë arritën Josep Borrell, Miroslav Lajčak, Albin Kurti dhe Aleksandar Vučić në takimin e së shtunës në brigjet e Liqenit të Ohrit? Një gjykim i mirëfilltë është i mundur vetëm pasi...

Republika Srpska si model

Thënë sinqerisht, unë personalisht e kam shikuar propozimin e bashkësisë së komunave serbe përmes prizmit të Republika Srpska-s. E di që ky mendim i imi personal i ka shqetësuar të gjithë...

Mbi rëndësinë e takimit të Ohrit

Takimi i së shtunës mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, në qytetin e Ohrit duket që do të shërbejë si një prelud për takimet e...