Mediat mbi pranimin e planit franko-gjerman

Në fillim të shkurtit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njoftoi në Twitter se e pranon propozimin e Bashkimit Evropian, i njohur edhesi propozimi franko-gjerman, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe...

Problemin e vjetër ta zgjidhësh me një të ri

Periudhë e mëparshme e vështirë për shumë banorë të Kosovës, vërshimet shkaktuan dëme vërtet të mëdha materiale. Jemi dëshmitarë të reshjeve të dendura të shiut që kanë shkaktuar probleme të mëdha...

Shënimi i muajit

Janari u mbyll me një takim të organizuar nga ambasada amerikane në Prishtinë për të diskutuar krijimin e një Asociacioni të komunave me shumicë serbe, që parashihet me Marrëveshjen e Brukselit,...

Rezistencë apo pragmatizëm

Si jo rrallë herë, katër komunat me shumicë serbe, Mitrovica e Veriut, Zubin Potoku, Zveçani e Leposaviqi prodhojnë situata që më pastaj përcaktojnë agjendën qendrore. Kështu ngjau edhe në vjeshtën e...

Plani franko-gjerman për Kosovën dhe Serbinë si alternativë

Derisa historia e deritanishme e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë lë hapësirë për skepticizëm mbi idenë gati utopike për njohje të përbashkët mes dy vendeve, është e rëndësishme që të konsiderohet...

Euforia festive  

Ja ku erdhi edhe fundi i janarit, moti duket se po e përcjellë situatën, i zymtë dhe me shi, nganjëherë erë nga jugu e nganjëherë nga veriu, në përgjithësi një atmosferë...

Nxënës shqiptarë e serbë në aktivitete të përbashkëta

Fshati Jasenovik, në komunën e Novobërdës, është i banuar me shqiptarë dhe serbë. Në këtë fshat, në një ndërtesë funksionon shkolla “Sveti Sava”, për fëmijët që vijojnë mësimin në gjuhën serbe,...

Hëna lind përsëri

A është pabi Hanë më i miri në Ballkan? Apo, veç në Kosovë? I strukur buzë dyqanit Emona Center në Mitrovicën e Jugut, Hanë është pronë e aktivistes së njohur të...

Vallëzimi multietnik

Një histori e gdhendur që nga koha e rinisë sime, të cilën nuk mund ta fshijnë as të gjitha gomat e botës, ka ndodhur shumë kohë më parë, në vitin 2012....

Serbia dhe qasja e saj e vjetëruar në raport me realitetin e Kosovës

Derisa përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë janë dizajnuar që të zgjidhin mosmarrëveshjet përmes dialogut që konsiderohet si qasja e duhur në këtë drejtim, tensionet e fundit të...